NAF: Denne overlevelsespakken bør du ha i bilen om vinteren
9.12.2021 07:00:00 CET | NAF | Pressemelding

Bilister er ofte godt forberedt hvis de skal opp på fjellet. Kledd i godt skotøy, en ullgenser og tjukk jakke – og ofte er kjettingene med sånn i tilfelle. Men for en kort tur utpå E18 har du sjelden pakket kolonnekofferten.
Når det kommer store snømengder er det fort gjort å bli strandet i en kø eller kjøre seg fast. Og når det kommer mye snø på kort tid rekker ikke brøytemannskapene rundt raskt nok. Det kan bli noen kalde timer i bilen.
- De fleste av oss har kost og isskrape i bilen, men det er også lurt å ha en liten spade og varme klær liggende fast i bilen. Når uhellet først er ute er det viktig å ha ting som gjør at du kan holde varmen og kan være selvhjulpen, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådrådgiver i NAF.
NAF anbefaler å ha en liten vinter-pakke liggende fast i bilen.
- Dette er ting som får plass i en mellomstor plast-eske med lokk. Da tar det lite plass og du har alt samlet når situasjonen tilsier at du trenger det, sier Sødal.
Ting som alltid bør ligge i bilen:
- En god isskrape med tagger på en av sidene for å ta stålisen
- Lommelykt
- Startbooster
- En sammenleggbar spade
- Ekstra refleksvest(er), for å gi passasjerer og for å markere sted ved viltpåkjørsel
- Pledd eller varmefolie
- Førstehjelpsskrin
Ting du også bør vurdere å pakke, for å være forberedt på nesten alt:
- Kjetting, eventuelt kjetting på boks eller snøstrips
- Ekstra klær (spesielt lue og votter, samt gjerne ullundertøy du kan ta på under klærne)
- Vann, varm drikke og energibarer
Nøkkelord
Kontakter
Nils SødalSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 901 83 276nils.sodal@naf.noBilder

Om NAF
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 64 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
NAF: - Pass deg for kilometersmellen28.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
En sommer er over og med den bilturer i Norge og utlandet. - Mange går på en smell etter sommeren når de oppdager hvor mye bilen har vært brukt. Det kan få stor betydning for forsikring og leasingavtaler, advarer NAF.
NAF advarer: – Ikke ha beina på dashbordet23.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
For mange betyr sommerferien lange bilturer. Mange slapper av ved å legge beina på dashbordet. - Ikke gjør det, sier NAF.
NAF frykter ny økning i drivstoffprisene20.7.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Oljeprisene stiger igjen etter nye kamphandlinger i Midtøsten. Det skaper ny bekymring for drivstoffprisene. – Vi er urolige for at prisene stiger igjen, og at det blir en kraftig smell for bilistene når det midlertidige avgiftskuttet opphører, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
NAF: - Førerstøtte kan være farlig sovepute16.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Avanserte førerstøttesystemer er i stand til å ta over mer og mer av kjøringen. Nå advarer NAF mot å ha for høy tiltro til systemene.
Slik takler du sommerkøen14.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Sommer, sol og bilkø. Alt ingredienser i en perfekt sommerferie i bil. - Ta det med ro og hold køen. Og skal du kjøre forbi, så hold fartsgrensen, sier Jan Harry Svendsen, rådgiver i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
