NAF: - Frykter at regjeringen vil gjøre alle biler dyrere
12.11.2020 16:01:33 CET | NAF | Pressemelding

– Det vanlige har vært å søke fritak for tre år av gangen. At regjeringen søker om bare to år er et tydelig signal om at momsfritaket for elbiler er på hell, sier senior kommunikasjonsrådgiver Nils Sødal i NAF.
NAF har anbefalt å vente med å starte innfasingen av elbilmoms til 2024, og da kun for de dyreste bilene først.
- Vi frykter en avgiftsspiral med for tidlig elbilmoms, forklarer Sødal. - Målet om kun nye nullutslippsbiler i 2025 blir fjernere når elbilen får moms før den er konkurransedyktig, og da kommer myndighetene til å kompensere dette med å skru opp avgiftene på bensin- og dieselbiler også, fortsetter han.
Krever garanti
NAF mener regjeringen nå bør berolige norske forbrukere om at moms på elbiler ikke skal innføres på en måte som gjør andre biler dyrere.
- Norske forbrukere betaler 40 milliarder i bilrelaterte avgifter hvert år. For tidlig elbilmoms vil føre til at dette tallet øker. Vi mener regjeringen bør garantere at en eventuell momsinnføring fra 2022 eller 2023 ikke fører til at alle andre biler også blir dyrere, sier Sødal.
Nøkkelord
Kontakter
Nils SødalSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 901 83 276nils.sodal@naf.noBilder

Om NAF
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 64 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
Verdens største elbiltest: – Rekordavvik i sprengkulda28.1.2026 19:51:29 CET | Pressemelding
Av 24 elbiler var det ni som mistet 40 prosent rekkevidde eller mer i El Prix, NAF og Motors store elbiltest. – Vi har aldri før hatt større avvik fra den offisielle rekkevidden, og aldri har avvikene vært så store på så mange biler, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Elbiltest: Elbilene kjører 200 kilometer lenger enn i 202027.1.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
På seks år har rekkevidden til bilene i NAF og Motors store elbiltester økt kraftig. – I snitt kan bilene i årets test kjøre 550 kilometer. Samtidig er det varslet bitende kulde, som kan bety at vi både får rekkevidderekord, og rekordhøyt tap i rekkevidde hos andre, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Priv til red.: Får elbilene kuldesjokk i verdens største elbiltest onsdag 28. januar?26.1.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
El prix – Verdens største elbiltest - kjører onsdag 28. januar gjennom ditt lokalområde i det som blir den kaldeste testen NAF og Motor har gjennomført. Bilene kjører fra Oslo om morgenen. Underveis har bilene korte pauser på Gjøvik, Vinstra og Dombås. Bilene som kjører lengst har pauser på Basecamp Hjerkinn. Etter endt test samles alle bilene på Otta.
El Prix: - Full momsøkning på de fleste bilmodellene22.1.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
I vinterens store elbiltest – El Prix - er det med 26 biler. Av disse er det 17 som har fått prisøkning tilsvarende momsøkningen ved nyttår. - Dette viser at avgiftspolitikken gir solide prishopp, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Klart nei fra NAF til ny 70 km/t grense19.1.2026 11:05:39 CET | Pressemelding
Statens vegvesen åpner for å senke fartsgrensen til 70 km/t utenfor tettbygd strøk for å få ned antallet trafikkdrepte. – Å senke farten for alle er helt feil virkemiddel for å nå målet, sier Stig Skjøstad, administrerende direktør i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
