Nå åpner begge løp i E6 Vålerengtunnelen

I løpet av førstkommende helg åpner E6 Vålerengtunnelen for normal trafikk i begge løp. Trafikantene må regne med noen stenginger av ett løp ut over sommeren, men disse legges til nattestid for å redusere ulempene for trafikantene.
Vålerengtunnelen er en av landets mest trafikkerte med over 75000 kjøretøy i døgnet. Statens vegvesen gir all honnør til trafikantene som har oppført seg eksemplarisk i byggeperioden. Det har så å si ikke vært trafikale hendelser etter en liten innkjøringsperiode der noen var i tvil om hvordan man flettet i kø.
- All honnør går også til beboere på Vålerenga, Etterstad, Helsfyr og i Kværnerdalen. Disse har tålt en del støyende arbeider i byggeperioden. Vi har forsøkt å varsle disse arbeidene så godt vi har kunnet, og til å ha utført arbeider så tett opp til naboer har vi fått relativt lite klager om støy, sier prosjektleder Elin Hermanstad Havik, og retter en stor tusen takk til trafikanter, naboer og andre for forståelse, tålmodighet og samarbeid i byggeperioden.
Dette er gjort:
- Skiftet ut alt sikkerhetsutstyr og elektrisk anlegg
- Nytt styresystem for tunnelen
Forsterket om lag 40 m lengde av begge hovedløp av tunnelen (søndre portal) i forbindelse med Bane NORs prosjekt "Kapasitetsøkning Brynsbakken". Eksisterende sikringsstøp og berg er revet og det er etablert nytt armert betonghvelv med vann- og frostsikring. Det er benyttet 2400 kubikkmeter betong og 200 tonn armering.Forsterket cirka 60 m av ubenyttet avrampe mot Galgeberg med nytt armert betonghvelv.- Bygget to nye tekniske bygg (T1 Lodalen og T3 Etterstad)
- Området rundt nytt teknisk bygg T3 ved Etterstad er anlagt med grøntareal og åpnes for publikum
- Bygget ny renseløsning for vaskevann i tunnelen (sedimenteringsbasseng)
- Oppgradert og delvis skiftet ut ca. 2500 m med kabelstiger.
- Lagt cirka 65 000 meter med kabler
- Fjernet gamle ventiltatorer og montert 26 nye
- Skiftet ut alt av belysning og etablert totalt 600 nye lysarmaturer.
- Etablert 1650 m med ledelys
- Etablert to nye rømningsveier, og oppgradert to eksisterende rømningsveier.
- Montert sju nye nødstasjon-kiosker, og oppgradert ytterligere fire.
- Forbedret brannbeskyttelse av tunnel ved å etablere 162 stk veggelementer (ca. 2100 m2), og 5000 m2 plater i tak
- Etablert fire nye uttak for slokkevann
- Etablert ny brannvannledning med lengde ca. 350 m i sørgående løp
- Etablert ca. 60 nye brannslokkingsapparat, og 18 brannslokningsapparatskap.
- Tetting av vannlekkasjer i tak
- Trafikksikringstiltak i form av etablering av støtputer og diverse trafikksikringsstøper.
- Reparert skadet betong i betongtunnel
- Reparert skader i vegbanen
- Lagt ny asfalt i begge løp, dette utgjør totalt 22.500 m2 med asfalt.
Kontakter
Elin Hermanstad HavikProsjektlederStatens vegvesen Utbygging Sørøst
Tel:481 18 540elin.hermanstad.havik@vegvesen.noEven IngjærByggeleder E6 VålerengtunnelenStatens vegvesen Utbygging sørøst
Tel:948 73 444even.ingjaer@vegvesen.noLars Helge RaschKommunikasjonsansvarlig nasjonal tunneloppgraderingStatens vegvesen Utbygging
Tel:901 01 005lars.rasch@vegvesen.noBilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Anleggsarbeidet fortsetter på E18 i Bærum, og vil gi lange køer også denne helgen6.11.2025 15:08:49 CET | Pressemelding
Statens vegvesen fortsetter arbeidet på E18 ved Fornebu. Denne helgen blir det også innsnevringer på E18 mellom Høvik og Lysaker.
Den midlertidige E6 i Levanger åpner lørdag5.11.2025 14:08:20 CET | Pressemelding
Til helgen er det slutt på lange omkjøringer. Den midlertidige vegen forbi rasstedet åpner lørdag 8. november, én uke før annonsert dato.
Har sikra dei fire mest skredutsette fjellovergangane i Sør-Noreg4.11.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Dei mest skredutsette fjellovergangane i Sør-Noreg har fått nye skredtårn på plass før vinteren, for å hindre ukontrollerte snøskred mot open veg.
Markerte oppstart på E39 Veibustkrysset3.11.2025 16:26:45 CET | Pressemelding
Statssekretær Tom Kalsås og Sula-ordførar Turid Humlen tok mandag første spadestikk for utbetring av E39 Veibustkrysset.
Statens vegvesen tar i bruk opsjon i fem av åtte driftskontrakter3.11.2025 11:51:30 CET | Pressemelding
Fem av åtte vegdriftskontrakter som går ut i 2026, forlenges med to eller tre år, etter at Statens vegvesen har blitt enig med entreprenørene om å ta ut opsjon.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
