Mulig streik i sykehusene fra tirsdag: - Erfaring og kompetanse gir ikke utslag i bedre lønn
Mandag 23. september møtes Spekter og SAN Helse (NITO, Den norske jordmorforening og Norges Farmaceutiske Forening) hos Riksmekleren etter at partene før sommeren ikke klarte å bli enige i mellomoppgjøret. Meklingen omfatter tre helseforetak: Oslo universitetssykehus HF, Helse Bergen HF og Helse Møre og Romsdal HF. Tirsdag kan det bli streik ved Oslo universitetssykehus HF og Helse Bergen HF dersom det ikke oppnås enighet. Det er 112 ingeniører og bioingeniører, radiografer, farmasøyter og jordmødre som tas ut i streik i første runde.
- NITOs medlemmer i sykehusene taper lønn på at arbeidsgivere bryter avtalen vi er enige om for hvordan lønnen fastsettes. Vi har en lokal lønnsmodell, der både individuelle og lokale forhold skal ha betydning i forhandlingene. Arbeidsgiversiden følger ikke denne modellen og våre medlemmer har tapt penger over tid. Vi mener blant annet at dersom man har tatt relevant etterutdanning, skal det gi lønnsøkning. Vi ser gjentatte eksempler på at erfaring og kompetanseheving ikke verdsettes, sier Asperud.
Det er avtalt mekling 23. september, med frist klokka 24.00. Det er dermed fare for streik i sykehusene fra 24. september.
Kontaktperson: Brynhild Asperud tlf 993 51 110
Nøkkelord
Kontakter
Ragnhild Aasen JacobsenKommunikasjonsrådgiver
Tel:93029650ragnhild.jacobsen@nito.noBilder

Om NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
NITO er Norges største fagorganisasjon for ingeniører og teknologer med bachelor, master og høyere grad med over 111.000 medlemmer.
Følg pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Utan fagfolk fell Vestlandet4.9.2025 12:42:32 CEST | Kronikk
Sjølv i ei tid med nedbemanningar i regionen, må vi sikre kompetanse for framtida. Realfaga må få større plass i skulen.
Hvem skal bygge Nord-Norge når ungdom velger bort realfag?4.9.2025 09:34:12 CEST | Kronikk
Realfagene må få større plass i skolen slik at vi får ingeniører og teknologer som kan fylle behovet i Nord-Norge. Vann og avløp er et godt eksempel der vi allerede ser konsekvensene.
– Bekymrende utvikling innen IT25.7.2025 13:00:00 CEST | Pressemelding
Langt færre søkere og gradvis færre tilbud innen IT-studieplasser er en dårlig trend, mener NITO Studentene.
Si ja til plassen din, bli ingeniør21.7.2025 10:40:04 CEST | Pressemelding
24. juli er fristen for å akspetere tilbudet fra til Samordna opptak. – 62 prosent av norske arbeidsgivere sier det vil være økt behov for ingeniører i framtiden. Si ja til ingeniørstudiene dine, oppfordrer Sofie Strøm Olsen, leder i NITO Studentene.
Nok ferie, folk vil ha mer lønn eller mer “fri”.9.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Kvinner og menn, unge og gamle, nordlendinger og sørlendinger, alle er enige om at de mye heller vil ha mer lønn enn mer ferie. Samtidig er de delt på om de ønsker mer lønn eller mer fri i ulike former.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom