Møter fiskeriorganisasjonene om nytt sporingssystem
26.1.2021 10:10:39 CET | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding

– Vi trenger bedre dokumentasjon om fiskeflåtens aktivitet, og derfor innfører vi krav om sikker sporing av båtene. Jeg har registrert enkelte bekymringer fra noen fiskere både for kostnader og for at disse kravene vil være vanskelig å innfri i praksis i små båter. Nå ønsker jeg å høre hva fiskerne mener om de nye kravene, og hvordan vi best kan legge til rette slik at gjennomføringen kan skje på en god måte, sier fiskeri- og sjømatminister Odd Emil Ingebrigtsen.
Innføres gradvis
Fra neste år må alle fiskebåter innføre sporingssystemet VMS (vessel monitoring system). Kravet innføres gradvis (se faktaboks). I dag gjelder dette kun flåten over 15 meter. I tillegg blir det krav om at båtene må melde inn når og hvor de skal lande fangsten.
Fiskeri- og sjømatministeren har invitert Norges Fiskarlag, Kystfiskarlaget og Pelagisk forening til et møte om de nye kravene. Fiskeridirektoratet vil også delta på møtet, som finner sted onsdag 27. januar.
Skal gi bedre kontroll
– Kravene om sporing og fangstrapportering vil gi en bedre kontroll og styrke dem som driver seriøst. Dette er det første viktige skrittet mot en bedre dokumentasjon fra fiskeriene. Det neste blir nye krav til veiesystemene ved mottak av fisk, som er under utarbeidelse, sier Ingebrigtsen.
Du kan lese mer om det nye sporingssystemet her.
Kostnader
For fartøy som fisker kystnært og ikke har behov for satelittabonnement, vil installering av VMS ha en engangskostnad på om lag 11 000 kroner og årlige sendekostnader på rundt 2 000 kroner. Kostnaden ved det elektroniske rapporteringssystemet (ERS) er i dag 14-15 000 kroner per år, avhengig av leverandør.
Fakta om tiltakene:
- Alle fiskefartøy skal spores med det sikre sporingssystemet VMS og rapportere aktivitet og fangst gjennom det elektroniske rapporteringssystemet ERS, som i dag er i bruk for fartøy over 15 meter.
- Alle fiskefartøy skal sende melding om når og hvor de skal lande fangsten.
- Kravene vil gjelde fra 1. januar 2022 for fartøy ned til 11 meter.
- For mindre fartøy er det lagt følgende tidsplan for ikrafttredelse: Fartøy 10-10.99 meter 1. september 2022. Fartøy under 10 meter fra 1. juli 2023.
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Bilder

Om Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementetKongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Fiskeri- og havministeren til Skarsvågfestivalen og markeringen av verdensdagen for drukningsforebygging23.7.2026 10:59:47 CEST | Presseinvitasjon
Lørdag 25. juli markerer fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss FNs verdensdag for forebygging av drukning i Skarsvåg, verdens nordligste fiskevær.
Regjeringen utvider støtteordning til flere fiskere i Oslofjorden23.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Bevilgningen til omstillingsmidler for fiskere i Oslofjorden økes til totalt 30 millioner kroner.
Ny forskrift vil klargjøre regelverket for bruk av omregningsfaktor10.7.2026 09:51:04 CEST | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet har i dag fastsatt ny forskrift om omregningsfaktor som klargjør virkeområdet for bruken av offisielle omregningsfaktorer. Det gjøres samtidig endringer i forskrift om bruk av tvangsmulkt og overtredelsesgebyr ved brudd på havressurslova og deltakerloven, i tråd med sanksjonsreglene i den nye forskriften.
Næringsministeren møtte Nederlands økonomiminister9.7.2026 08:53:53 CEST | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth besøker Nederland og møtte Nederlands minister for økonomi, Heleen Herbert. Formålet med besøket er å styrke det økonomiske samarbeidet mellom Norge og Nederland og legge til rette for økt handel, investeringer og næringslivssamarbeid.
Regjeringen går ikke videre med forslag om registrering av heimfarfisk7.7.2026 19:30:00 CEST | Pressemelding
Regjeringen vil ikke følge opp Fiskeridirektoratets forslag om registrering, seddelføring og kvoteavregning av fisk som fiskere tar med hjem til eget bruk. Dagens praksis for såkalt heimfarfisk eller kokfisk videreføres.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom