Morsmjølkbankane tek vare på «det kvite blodet»

«Det kvite blodet», kallar Hedvig Nordeng morsmjølka. Ho samanliknar dei tolv norske morsmjølkbankane med dei meir kjende blodbankane.
– Mottakarane av donormjølk er dei minste og mest sårbare medlemmene i samfunnet vårt. Vi er forplikta til å gje dei så godt tilbod som vi berre kan, seier ho.
Nordeng er professor ved Farmasøytisk institutt på Universitetet i Oslo. Ho har sete i ei breitt samansett gruppe klinikarar og ekspertar som nyleg har lagt fram oppdaterte retningsliner for norske morsmjølkbankar.
Mange millionar år
– Norske morsmjølkbankar er spesielle på to måtar. Den eine er at vi er det landet som donerer mest mjølk per innbyggjar. Den andre er at vi til liks med andre sjølvsagt sjekkar mjølka for virus og bakteriar, men derimot pasteuriserer vi ikkje all mjølka, seier Nordeng til Titan.uio.no.
Årsaka er at varmebehandlinga i pasteuriseringsprosessen ikkje berre tek livet av uynskte mikroorganismar, men òg øydelegg mange av dei viktige stoffa som morsmjølka inneheld.
– Sjølv om vi ikkje veit når pattedyra begynte å gje ungane mjølk, kan vi trygt slå fast at evolusjonen har brukt mange millionar år på å optimalisera samansetjinga av morsmjølka for den enkelte arten, seier Nordeng.
– Når vi pasteuriserer mjølka, endrar vi òg denne samansetjinga og senkar kvaliteten på «det kvite blodet», påeikar ho.
– Vi ville jo ikkje finna på å pasteurisera vanleg blod! Og sjølv om vi kan ha gode morsmjølkerstatningar, manglar dei ein del viktige protein og immunstoff.
Sikker som banken
Morsmjølkbankar finst berre på norske sjukehus, og dei er i hovudsak meinte for for tidleg fødde som av ulike årsaker ikkje kan få mjølk av si eiga mor.
– Ein vanleg grunn er rett og slett at kroppen til mora ikkje er førebudd på å gje mjølk på kanskje to–tre månadar. Då er sjukehusa sin morsmjølkbank uunnverleg, seier Nordeng.
Donorane av «det kvite blodet» er mødrer som produserer meir mjølk enn dei treng sjølve. Retningslinene for morsmjølkbankar inneheld lister over kva legemiddel dei ikkje kan bruka og òg kva dei kan bruka.
– Vi må òg vita om donorane brukar naturmiddel. Nokre typar legemiddel er det uproblematisk å bruka, medan andre inneber kortare eller lengre karantenetid, seier Nordeng.
– Vi må ha full kontroll på kva mjølka inneheld. Ho må vera sikker som banken.
Avgjerande med farmasøytisk kompetanse
Ho poengterer at når forskarar frå akademia er med og utarbeider retningsliner for drift i helsevesenet, er det ei form for forskingsformidling som ikkje alltid er like synleg, men som er svært viktig for samfunnet.
– Det er heilt avgjerande med farmasøytisk kompetanse når ein møter overordna problemstillingar knytte til legemiddel, slår ho fast.
Dei neste fem åra skal Nordeng delta i eit større europeisk forskingsprosjekt som skal byggja opp ein morsmjølkbank ved Uppsala universitet. Formålet her er òg å studera overføring av legemiddel gjennom morsmjølk, men denne gongen mellom mor og eige barn.
Nøkkelord
Kontakter
Wenche WillochRedaktør, Titan.uio.no
Tel:+4798203122wenche.willoch@mn.uio.noBilder


Lenker
Om UiO - Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet
UiO - Det matematisk-naturvitenskapelige fakultetSem Sælands vei 24
0371 Oslo
22 85 56 00http://www.mn.uio.no/
Det matematisk-naturvitskaplege fakultet har ein lang og stolt tradisjon innan forsking og undervising i dei klassiske realfaglege disiplinane. Fakultetet si verksemd dekkjer også eit breitt spekter av tverrfagleg forsking og ligg i front i Europa på fleire område.
Følg våre forskingsnyheiter på Titan.uio.no, som også er på Facebook og Twitter, eller abonner på nyheitsbrevet.
Følg pressemeldinger fra UiO - Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra UiO - Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra UiO - Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet
Når vinden blåser, flyter strømmen – møt vinnerne av WindAI-konkurransen3.11.2025 08:49:46 CET | Pressemelding
Konkurransen “WindAI – Forecasting Wind Power Production” hadde ett enkelt, men ambisiøst mål: å bygge den beste modellen for å forutsi hvor mye strøm Norges vindparker vil produsere to dager frem i tid, time for time. EquiWindNerds gikk seirende ut og tok med seg 50 000 kroner i premiepenger, sponset av Statnett, samt muligheten til å presentere løsningen sin for Statnett. Prisutdelingen finner sted under konferansen Nordic AI Meet – en konferanse for unge forskere innen kunstig intelligens – i Norrköping, Sverige, i november 2025. Konkurransen var arrangert av EduWind, Statnett, NORA.ai, NorwAI, Nemonoor og Norwegian AI Cloud.
Forskaren et ikkje blåskjel lenger på grunn av kjemiske stoff som hopar seg opp4.9.2025 07:55:59 CEST | Pressemelding
Plastflasker og gummidekk i havet frigjev kjemikaliar til vatnet. Mykje av dei hamnar i vår eiga næringskjede, men vi veit ikkje kva effekten er.
KI og valg: Hva lærte vi av årets valgkamp?1.9.2025 11:15:06 CEST | Pressemelding
Tirsdag morgen 9.september er valgdagen over – men debatten om kunstig intelligens og demokratiet fortsetter. Dagen etter stortingsvalget inviterer Universitetet i Oslo til en morgenprat med fersk kaffe og skarpe blikk på spørsmålene: Hvilken rolle spilte KI i årets valgkamp – om noen?
Studentteam Attention Heads fra NTNU ble historiens første norgesmestere i kunstig intelligens29.8.2025 13:05:10 CEST | Pressemelding
NORA, i samarbeid med Astar Consulting, arrangerer Norges første mesterskap i KI – NMiKI! Fra 1. til 8. august konkurrente over 160 bachelor- og masterstudenter fra hele landet, fordelt på mer enn 85 lag, om tittelen Norgesmester i Kunstig Intelligens – og 50 000 kroner i premiepenger. Vinneren er laget Attention Heads, med Cogito og Agent på henholdsvis andre og tredje plass.
Møt digitaliseringsminister Karianne Tung på UiO 3. september29.8.2025 12:02:00 CEST | Pressemelding
Hvordan former digitalisering og kunstig intelligens fremtiden vår – og hva betyr det for Norge? Onsdag 3. september holder digitaliserings- og forvaltningsminister Karianne Tung årets Digitaliseringsforelesning på Universitetet i Oslo. Tid og sted: Onsdag 3. september kl. 09:30–10:30, Helga Engs hus, Auditorium 1, Blindern, Universitetet i Oslo. Lenke til arrangementet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom