Moms digitale medier: - Regjeringen burde hatt en helhetlig løsning nå
3.7.2019 18:26:40 CEST | NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon | Pressemelding

Regjeringen kom 3. juli med forskrift om MVA-fritak for elektroniske tidsskrifter og bøker.
- Den sier at det skal jobbes videre med en avgrensning, men denne skulle komme nå, ikke senere. Sverige har jo tatt steget, hvorfor kan ikke vårt Finansdepartement følge på med det samme? At det behøves en ESA-avklaring er av den grunn også vanskelig å forstå, sier Markussen. - Vi forventer at regjeringen følger opp arbeidet med forskriften slik finansministeren lover i pressemeldingen fra Finansdepartementet.
- Vi er glad for at regjeringen anerkjenner at vi trenger et regelverk som er i tråd med den digitale utviklingen, og forventer nå at vi snarest får på plass en mer framtidsrettet løsning for de dynamiske tidsskriftene, supplerer president i Tekna, Lise Lyngsnes Randeberg.
- Det holder ikke bare å gi momsfritak for elektroniske tidsskrifter og bøker, sier Markussen.
- Digital journalistikk i sin natur er dynamisk og det er selvsagt at saker publiseres fortløpende til leserne. At regjeringen med dette gir en begrensing på «dynamiske elektroniske publikasjoner» er gammeldags og kunstig. Det er underlig at medier som bruker innslag av lyd og bilder og som publiserer når det er mest aktuelt ikke får momsfritak. Bruk av slike moderne fortellerteknikker og videre innovasjon av interaksjon mellom mediet og leserne er en naturlig del av alle mediers arbeid i 2019.
- Regjeringen burde gitt momsfritak for medier som tu.no og slik heie mer på utviklingen som skjer på det digitale området, sier Markussen og fortsetter:
- Vi håper fortsatt at regjeringen kan gi en bedre løsning. TU skal uansett fortsette arbeidet for å være det fremste nettmagasinet for teknologi i Norge, en allmen digital nyhetskanal med fokus på teknologi. Men med ekstra momsbelastning på 25 prosent vil det by på ekstra utfordringer når konkurrerende dagspressemedier er innvilget nullmoms. Regjeringen har forstått konkurransevridningen med dagens skattelegging og at denne er lovet å være tilpasset innen 2019. Vi følger med og skal bistå konstruktivt til at reglene blir så gode som mulig for den dynamiske digitale dybdepressen.
TU skal nå vurdere sine tjenester og se det i forhold til inntjening og utelukker ikke at dette vil ha konsekvenser for tilbudet.
Nøkkelord
Kontakter
Kristian HansenKommunikasjonssjef
Tel:40061188kristian.hansen@nito.noBilder


Om NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
NITO er Norges største fagorganisasjon for ingeniører og teknologer med bachelor, master og høyere grad med over 120.000 medlemmer.
Følg pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Ny NITO-topp frykter svekkelse av tariffrettigheter26.8.2026 12:16:18 CEST | Pressemelding
Roger Matberg mener presset mot etablerte rettigheter i tariffavtalene øker. Vern av kjerneverdiene i den norske modellen og lokale lønnsforhandlinger blir viktig for NITOs nye forhandlingssjef.
Vil bruke innkjøpsmakten til å styrke Norges digitale selvstendighet23.6.2026 16:20:02 CEST | Pressemelding
Offentlig sektor kjøper digitale løsninger for milliarder hvert år, men har for svak kontroll over egne data og systemer. Nå gir NITO, Tekna og Forbrukerrådet digitaliseringsministeren konkrete grep for å redusere avhengigheten av globale tek-giganter.
NITO om Riksrevisjonens skolerapport: – Regjeringen må satse på regning16.6.2026 14:19:00 CEST | Pressemelding
Kunnskapsdepartementets arbeid for elevenes lese-, skrive- og regneferdigheter vurderes som «kritikkverdig» av Riksrevisjonen. – For NITO er funnene gjenkjennelige og alvorlige, sier visepresident Safina de Klerk.
Helsepersonellplan 2040: - Viktig at små profesjoner er løftet fram12.6.2026 14:18:46 CEST | Pressemelding
- Det er positivt at planen løfter fram bioingeniører og ortopediingeniører, og peker på noen av flaskehalsene disse utdanningene står i, sier fagstyreleder i NITO Bioingeniørfaglig institutt, Kaja Marienborg.
NITO om ny matematikkplan: – Godt at statsråden har lyttet til fagmiljøene11.6.2026 10:48:38 CEST | Pressemelding
Regjeringen innfører fra august 2026 en ny læreplan i matematikk for 1.–10. trinn, der grunnleggende regneferdigheter løftes tydeligere frem.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
