Miljøorganisasjoner kritiske til oljeutredning– varsler motrapport

- Her har staten bestilt en rapport fra Rystad som allerede gir svært lav troverdighet. Konklusjonen om at norsk olje og gass er bra for klima er fullstendig absurd. Vi varsler motrapport, så debatten er ikke over med dette, sier Truls Gulowsen, leder i Naturvernforbundet
- Vi advarer regjeringen om å benytte denne rapporten som beslutningsgrunnlag for nye oljeutbygginger uten å innhente et større kunnskapsgrunnlag, sier Karoline Andaur, generalsekretær i WWF Verdens naturfond.
Det er Rystad Energy som har gjennomført utredningen på oppdrag for OED. Rystad Energy har tidligere gjort tilsvarende beregninger for interesseorganisasjonen Offshore Norge. Den gangen høstet beregningene sterk kritikk fra flere hold, blant annet fra samfunnsøkonomer ved UiO og fra forskere bak tidligere SSB-studier som skapte en stor, offentlig debatt. Til tross for dette valgte OED å bruke Rystad til å utføre oppdraget på nytt. Miljøorganisasjonene mente derfor at det var et pressende behov for en ny utredning fra en uavhengig tredjepart.
Nå kan Naturvernforbundet avsløre at de sammen med Greenpeace, WWF Verdens naturfond og Natur og Ungdom har bedt Vista analyse om å gjøre egne beregninger. Rapporten fra Vista vil bli lansert på et eget frokostmøte 16. mars på Kulturhuset.
– Bruk og produksjon av kull, olje og gass er hovedgrunnen til at vi står i en klimakrise som truer natur og mennesker over hele kloden, og all publisert forskning viser at oljeproduksjon i Norge øker globale utslipp. I stedet for å ta denne kunnskapen inn over seg, har regjeringen valgt et byrå som de visste ville gi dem svaret de trengte, og som har tette koblinger til oljelobbyen. Derfor har vi nå bedt Vista Analyse om å gjøre en ny, uavhengig utredning basert på vitenskapelige studier av olje- og gassmarkedet, sier Frode Pleym, leder i Greenpeace Norge.
Miljøorganisasjonene mener den nye utredningen fra Rystad ligger svært tett opp til den gamle utredningen som ble gjennomført på oppdrag for Offshore Norge, med mange av de samme svakhetene.
– Det er helt på trynet at staten forsøker å basere klimapolitikken på at mer oljeproduksjon er det beste Norge kan gjøre for klimaet. Å legge til grunn denne rapporten er et svik mot min generasjon, mot dommen fra klimasøksmålet og ikke minst er det totalt misledende, sier Gina Gylver, leder i Natur og Ungdom.
Nøkkelord
Kontakter
Truls GulowsenLederNaturvernforbundet
Tel:90107904tg@naturvernforbundet.noJørgen Næss Karlsen
Tel:971 39 086jnk@naturvernforbundet.noBilder
Om Naturvernforbundet
Naturvernforbundet ble grunnlagt i 1914 og er Norges eldste natur- og miljøvernorganisasjon. Vi er en demokratisk medlemsorganisasjon med over 37 000 medlemmer og rundt 100 fylkeslag og lokallag i hele landet.
Naturvernforbundet jobber med et bredt spekter av saker innen miljø- og naturvern, men spesielt med områdene naturvern, klima, energi og samferdsel.
Følg pressemeldinger fra Naturvernforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Naturvernforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Naturvernforbundet
Miljøorganisasjonene tror på seier i Førdefjord-saken12.6.2025 06:35:00 CEST | Pressemelding
Naturvernforbundet og Natur og Ungdom er optimistiske etter to dager med behandlingen av Fjordsøksmålet i Borgarting lagmannsrett. Rettssaken avsluttes i dag.
Ikke et klimamål å juble for10.6.2025 16:59:50 CEST | Pressemelding
- Det er fortvilende å se at det har blitt enighet om et klimamål som på ingen måte svarer på alvoret i klimakrisen, sier Naturvernforbundets leder Truls Gulowsen.
FJORDSØKSMÅLET: Historisk miljøstrid til retten i dag10.6.2025 07:12:00 CEST | Pressemelding
Striden om gruvedumping i Førdefjorden kommer til behandling i Borgarting lagmannsrett i dag. Etter å ha fått medhold i EFTA-domstolen er miljøorganisasjonene optimistiske og tror den historiske miljøsaken kan vinnes.
Flertall om oppdrett innen miljøets rammer5.6.2025 20:00:00 CEST | Pressemelding
Naturvernforbundet er positive til at bredt politisk flertall endelig understreker at det er miljøpåvirkning som skal sette rammene for oppdrettsnæringen - ikke selskapenes kortsiktige profitt. - Dette er en klar marsjordre om å respektere naturens tålegrenser og flytte oppdretten inn i lukka anlegg, sier Truls Gulowsen.
Fire partier får grønt lys i Naturvernforbundets partiguide5.6.2025 08:30:00 CEST | Pressemelding
Venstre, Miljøpartiet de Grønne, SV og Rødt kommer best ut i en undersøkelse Naturvernforbundet har gjort av partienes miljøpolitikk. Undersøkelsen viser også at det er flertall for en rekke viktige miljøsaker på dagens Storting.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom