Michelin-kokker strømmer til Danmarks nye østersfestival

Danmarks «østerskyst» går fra Vadehavet og inn i Limfjorden, og her er det tonnevis med østers som venter på å bli spist. Selv om danskene nærmest vasser i østers, så spiser de ikke spesielt mange av dem.
Forhåpenligvis vil en ny storslått festival i området gjøre sitt for at tilreisende turister og danskene selv får øynene opp for råvaren. Til selve konkurransen «Årets Østerskokk» har over 30 toppkokker, flere med Michelin-stjerner, fra Danmark og Tyskland meldt sin ankomst.
– Aldri før har så mange kokker tatt turen til Vadehavet for at hylle østersen og delta i «Årets Østerskokk». Det sier noe om den folkelige forankringen som østers er i ferd med å få. Det er ikke elitær konkurrense. Det er en folkefest, sier Helle Brønnum Carlsen, ledende overdommer for konkurrensen.
Festivalen vil by på aktiviteter for barn og voksne langs hele «østerskysten», og i løpet av dagene vil også «Årets østerskokk» kåres. Dette vil skje i Røme, som ligger midt i nasjonalparken. Under kåringen vil man blant annet få muligheten til å smake på toppkokkenes østers og få tips til enkle oppskrifter. Barna kan få prøve seg på et østerskjøkken, og man kan også dra på østers- og urtesafari. Det er gratis for publikum å delta, og man kan smake underveis. Alle kreasjonene, som blir servert for dommerne, kan nemlig kjøpes for 40 danske kroner.
– Jeg er stolt av å kunne ønske festivalens sentrale event, «Årets østerskokk», velkommen til Rømø. Jeg håper at omverdenen for alvor får øynene opp for Vadehavsøsters og gjør Vadehavet til en internasjonal gastronomisk turistdestinasjon, sier Henrik Frandsen, borgemester i Tønder kommune.
Danmarks Østersfestival er fra 12.-14. oktober. Den er en videreutvikling av Fanø Østersfestival, som er blitt arrangert de siste tre årene.
Nøkkelord
Bilder

Lenker
Om VisitDenmark Norge
Følg pressemeldinger fra VisitDenmark Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra VisitDenmark Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra VisitDenmark Norge
Ni danske hoteller får Michelin-nøkler10.10.2025 12:04:14 CEST | Pressemelding
For første gang har Michelin delt ut sine nye hotellnøkler i Norden. Ved lanseringen i Paris 8. oktober ble ni danske hoteller tildelt nøkler, og Hotel d’Angleterre i København utmerket seg som det eneste danske hotellet med to.
Harry Styles skaper maratonfeber2.10.2025 15:37:19 CEST | Pressemelding
Etter at Harry Styles løp Berlin Maraton i september har søk etter «Europe marathons» skutt i været – og interessen for København Marathon har økt med 713 prosent.
Michelin-kokk skal forvandle CO₂ til fremtidens mat24.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Rasmus Munk er kjent fra Michelin-restauranten Alchemist i København, og ble i 2024 kåret til verdens beste kokk av The Best Chef Awards. Han får nå en nøkkelrolle i et ambisiøst internasjonalt prosjekt som skal forvandle CO₂ til protein. Målet er å kunne brødfø over én milliard mennesker hvert år.
Danmark feirer sin sykkelarv med Copenhagen Sprint24.6.2025 13:00:41 CEST | Pressemelding
21.–22. juni 2025 ble det skrevet sykkelhistorie i Danmark da landet for første gang arrangerte Copenhagen Sprint – et nytt UCI World Tour-ritt som hyller Danmarks sterke sykkelkultur og vakre landskap.
Michelin-stjerner 2025: Dansk gastronomi skinner sterkere enn noensinne18.6.2025 13:03:30 CEST | Pressemelding
Danmark bekreftet sin posisjon som en kulinarisk stormakt under utdelingen av Michelin-guide Nordens stjerner for 2025, som fant sted i vakre Anneberg Kulturpark i UNESCOs globale geopark Odsherred. Blant de fem nordiske landene var det dansk gastronomi som virkelig utmerket seg, med hele 6 av de 10 nyutnevnte ettstjerners restaurantene – noe som bringer det totale antallet Michelin-restauranter i Danmark opp i imponerende 37. Det er flest både når det gjelder antall restauranter og antall stjerner i hele Norden.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom