Matprisene fortsetter å falle

Tall fra SSB viser at matvareprisene gikk ned med 1,1 prosent fra september til oktober. Matvareprisene bidrar til å dra ned det generelle prisnivået.
− Prisene på mat og drikke har nok en gang bidratt til å trekke ned konsumprisindeksen, sier Ingvill Størksen, direktør for Virke dagligvare.
Fra oktober 2018 til oktober 2019 økte konsumprisindeksen generelt med 1,8 prosent, mens matvareprisene kun økte med 0,4 prosent i samme periode.
− Prisene på mat og drikke har falt mer enn normalt tre måneder på rad. Det er ikke uvanlig med en liten nedgang i matprisene i denne perioden av året, men prisreduksjonen vi ser nå er klart høyere enn normalt.
− Fra okober 2016 til oktober 2019, har matprisene gått opp med 1,5 prosent. Det er bemerkelsesverdig lite, og viser at den sterke konkurransen i markedet kommer kundene til gode, avslutter Størksen.
Nøkkelord
Kontakter
Vebjørn VarlidKommunikasjonsrådgjevar
Tel:99228523vebjorn.varlid@virke.noBilder


Om Virke
Virke er hovedorganisasjonen for handels- og tjenestenæringen i Norge, og representerer over 22 000 virksomheter. Vi jobber for bedre rammevilkår for våre medlemmer, og et Norge som verdsetter og satser på de som driver virksomhet.
Følg pressemeldinger fra Virke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Virke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Virke
Forventer tidenes sommerhandel24.6.2025 09:07:35 CEST | Pressemelding
Virke forventer tidenes norske sommerhandel, med en vekst på 5,3 prosent sammenlignet med 2024. En prognose hovedorganisasjonen har utarbeidet viser at nordmenn vil bruke totalt 119,5 milliarder kroner i norske butikker i løpet av juli og august. Sommerhandelen er spesielt viktig for Hardanger og Lofoten.
Kulturutsikter 2025: – Museene går for ny publikumsrekord20.6.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Nordmenn vil i 2025 ha stort behov for kulturelle opplevelser, som både skaper samhold og gir et etterlengtet pusterom i hverdagen.
Ny styreleder i Hovedorganisasjonen Virke19.6.2025 15:00:00 CEST | Pressemelding
Martina Pohjanen, Direktør for JYSK i Norge, er valgt som ny styreleder i Hovedorganisasjonen Virke.
Enighet mellom Virke og Norsk Journalistlag5.6.2025 12:31:43 CEST | Pressemelding
Virke og Norsk Journalistlag (NJ) har etter over tolv timer på overtid, kommet til enighet hos Riksmekleren om en ny tariffavtale på området for TV-underholdning.
En av fire bedrifter skal ansette sommervikarer4.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
I en fersk medlemsundersøkelse fra Virke oppgir 25 prosent av virksomhetene at de planlegger å ansette sommervikarer i 2025.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom