Mange Parat-medlemmer kan være rammet av trygdeskandalen
1.11.2019 15:10:18 CET | Parat | Pressemelding
Ifølge leder av Parats juridiske avdeling, Anders Lindstrøm, er det så langt mottatt tilbakemelding fra syv medlemmer som er rammet av trygdeskandalen og som nå vil få juridisk hjelp. Parats advokater forventer å få inn flere saker i tiden fremover.
– Parats juridiske avdeling står klar til å bistå medlemmer som trenger råd, veiledning eller en gjennomgang av sakskomplekser. Det er stor sannsynlighet for at enda flere medlemmer er berørt av den feilaktige bruken av regelverket, og vi venter flere saker innsendt på grunnlag av krav om tilbakebetalinger eller standsytelser. Dette er saker vi vil gå grundig inn i og venter nå på dokumentasjon fra medlemmene som allerede har tatt kontakt, sier Lindstrøm.
Han sier kravene så langt dreier seg om krav på tilbakebetalinger på opptil 200 000 kroner.
– Dette er svært alvorlig for de som helt urettmessig er rammet av NAVs feiltolkning, men heldigvis er vi i stand til å stille store ressurser tilgjengelig for de berørte, sier Parat-advokaten.
Kjernen i saken er at NAV har feiltolket reglene rundt å oppholde seg i et annet EØS-land mens man mottar sykepenger, arbeidsavklaringspenger eller pleiepenger.
– Mange er urettmessig dømt for trygdesvindel, mens flere tusen har fått urettmessige pengekrav mot seg, sier Lindstrøm.
Nøkkelord
Om Parat
Følg pressemeldinger fra Parat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Parat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Parat
Brudd i forhandlingene for ansatte på Stortinget30.6.2026 13:35:28 CEST | Pressemelding
Forhandlingene om tariffavtalen for de ansatte på Stortinget har endt i brudd. Parat ber nå Riksmekleren om bistand til å finne en løsning.
Parat har rodd i land enighet med maskinentreprenørene27.6.2026 00:03:37 CEST | Pressemelding
Parat har fått gjennomslag for lønn og viktig velferdskrav med Maskinentreprenørenes Forbund (MEF) i meklingen på anleggsoverenskomsten. Den varslede streiken i anleggssektoren er dermed avverget.
Mekling og stor streikefare for maskinentreprenørene25.6.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Torsdag starter den avgjørende meklingen mellom Parat og Maskinentreprenørenes Forbund (MEF). Hvis partene ikke blir enige innen midnatt fredag, vil Parats medlemmer være i streik fra lørdag morgen.
Parat-enighet i SAS-meklingen24.6.2026 15:39:44 CEST | Pressemelding
Parat / SAS Norge kabinforening og NHO Luftfart har langt på overtid kommet til enighet i meklingen for kabinansatte i SAS. Den varslede storstreiken er dermed avverget, og forslaget til ny tariffavtale sendes nå ut til uravstemning blant medlemmene.
SAS-mekling på overtid24.6.2026 00:05:39 CEST | Pressemelding
Fristen gikk ut ved midnatt, men Parat og NHO luftfart er enige om å fortsette meklingen på overtid for kabinansatte i SAS. Dersom partene ikke blir enige går store deler av de kabinansatte ut i streik fra onsdag morgen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
