Man bør følge med på Kasakhstans fornybare energiindustri og tinnindustri; olje og gass er fremdeles trygge for investorene, sier en norsk studie
11.9.2019 14:00:05 CEST | Kasakhstans Ambassade i Norge | Pressemelding

Kasakhstans fornybare energiindustri og tinnindustri er potensielle vekstsektorer, og olje og gass er fortsatt et sikkert valg for investorer ifølge den siste rapporten fra Norwegian International Business Project. Rapporten gir potensielle investorer en oversikt over Kasakhstan og landets mest lovende bransjer.
"Det er gjort betydelig fremskritt med visjonen om å gjøre Kasakhstan til regionens mest investeringsvennlige land. Tidligere president [Nursultan] Nazarbayev har kommet med en strategi, strategien Kasakhstan 2050, der man appellerer om en bedre forvaltning, forbedring av velferds- og skattesystemene, støtte til små og mellomstore bedrifter og utvikling av infrastruktur for å gjøre Kasakhstan til en av de 30 mest avanserte nasjonene innen 2050", bemerker man i rapporten.
Ifølge rapporten er olje- og gassindustrien fremdeles nøkkelindustriene for investorer som er interessert i Kasakhstan, til tross for globale utfordringer forårsaket av overforsyning med amerikansk skiferolje. Selv med den planlagte overgangen til fornybare energikilder i Kasakhstan forvener man at naturgass vil være et overgangsdrivstoff. Så investering i den ville være et trygt valg siden Kasakhstans bruttoproduksjon av naturgass har økt i de siste årene – til 46,4 milliarder kubikkmeter (Bcm) i 2016 ifølge rapporten.
Når det gjelder fornybar energi, er utsiktene for sektoren lyse siden overgangen til grønn energi i Kasakhstan er i et tidlige stadie og vokser. Med økende kompetanse, regulatoriske og ytterligere økonomiske insentiver vil markedsbarrierene ytterligere avta og tiltrekke flere private investeringer, skriver man i rapporten.
Man forventer også at mineral- og gruveindustrien vil være solide. Bortsett fra det kjente uranet (Kasakhstan er verdens største produsent og eksportør av uran) forventer man også at tinnindustrien vil øke. Med etterspørselen etter tinn fra den japanske og kinesiske elektroniske industrien er det mangel på tinn i verdensmarkedet. Det er rapportert at Kasakhstan har verdens største underutviklede tinnfelt Syrymbet.
Rapportens forfattere bemerker at Kasakhstan og Sentral-Asia er spesielt attraktive for potensielle investorer og gründere på grunn av at de er relativt lite kjente.
International Business Project ansetter mastergradsstudenter på Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet (NTNU), Norges Handelshøyskole (NHH) og Handelshøyskolen BI (BI). Prosjektet ble etablert og har fått støtte av Innovasjon Norge siden 1984. Rapporten er tilgjengelig på http://www.ib.no/news/2019/06/report-available-on-the-business-opportunities-in-kazakhstan/
Fotokreditt: PAVLODAR OIL CHEMISTRY REFINERY (www.pnhz.kz)
Bilder


Om Kasakhstans Ambassade i Norge
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Tokajev: 2026 blir avgjørende for Kasakhstans modernisering5.1.2026 15:39:24 CET | Pressemelding
ASTANA — President Kassym-Jomart Tokajev oppsummerer resultatene fra 2025 og trekker opp prioriteringene for året som kommer i et intervju med avisen Turkistan 5. januar. Han understreker at Kasakhstan har gått inn i en ny fase av modernisering, preget av irreversible reformer, økonomisk robusthet og en kraftig satsing på digital omstilling. President Kassym-Jomart Tokajev redegjør for reformagendaen i et intervju med avisen Turkistan.
Veien til selvstendighet: Kasakhstan og landets bidrag til global utvikling25.12.2025 11:08:41 CET | Pressemelding
De siste årene har det internasjonale samarbeidet gjennomgått store endringer, drevet av utviklingslandenes stadig viktigere rolle i global utvikling. Rask økonomisk vekst i Asia, Midtøsten, Afrika og Latin-Amerika har skapt nye tyngdepunkter i verdensøkonomien. I dag står disse landene for mer enn halvparten av verdens samlede BNP og har fått økt innflytelse på utformingen av den globale bærekraftsagendaen.
Tokajev etterlyser global tillit, FN-reform og sterkere rolle for mellommakter22.12.2025 11:22:06 CET | Pressemelding
ALMATY – President Kassym-Jomart Tokajev holdt 19. desember et foredrag ved United Nations University (UNU) i Tokyo, der han tok til orde for styrket internasjonalt samarbeid i møte med økende geopolitisk spenning.
Slik utvider Kasakhstan dialogen mellom stat og samfunn19.12.2025 12:54:25 CET | Pressemelding
Kasakhstan har det siste tiåret trappet opp dialogen mellom staten og samfunnet gjennom nye institusjonelle ordninger og digitale løsninger. Målet er å styrke innbyggernes medvirkning i politiske prosesser og gjøre forvaltningen mer åpen og inkluderende.
Kasakhisk familie holder liv i eldgammel tazy-tradisjon17.12.2025 10:08:44 CET | Pressemelding
ASTANA – En familie i Kerbulak-distriktet i Kasakhstans Zhetisu-region har i flere tiår arbeidet for å bevare og utvikle tazyen, en gammel kasakhisk mynde som er høyt verdsatt for sin fart og jaktevne. Deres langvarige innsats skjer samtidig som nasjonale tiltak økes for å gjenopprette hundens historiske status og beskytte dens genetiske linje.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom