Lokalradioer i Oslo brøt vilkår for sending i storbyene - får redusert gebyret

– Medietilsynet er fornøyd med at Medieklagenemnda gir oss medhold i at det var nødvendig å reagere mot klare brudd på kringkastingsregelverket. Vi vil nå vurdere størrelsen på gebyrene på nytt, sier direktør Mari Velsand i Medietilsynet.
Medieklagenemnda mener det må tas mer hensyn til lokalradioenes økonomi, og ber derfor Medietilsynet behandle sakene på nytt for å redusere gebyrene.
Lokalradioene i storbyene skal ikke drives kommersielt
Etter overgangen til digitalradio (DAB) vedtok Stortinget inntektsbegrensninger for lokale FM-kanaler i storbyene.
Medietilsynet ga i april 2019 gebyr til Asker og Bærum Lokalradio, Norsk Lokalkringkasting og Radio Hurum på 400 000, 500 000 og 150 000 kroner for å ha hatt større reklameinntekter enn grensen på 135 000 kroner i året. I vedtaket la Medietilsynet vekt på at de genererte reklameinntektene er langt høyere enn det som er tillatt, spesielt for Norsk Lokalkringkasting og Asker og Bærum lokalradio.
I tillegg videresendte Norsk Lokalkringkasting og Radio Hurum innhold fra Radio Metro i strid med vilkårene i konsesjonen.
– Medietilsynet skal sikre at lokalradiostasjonene som sender på FM-nettet i storbyene ikke drives kommersielt, og på den måten hindrer lytternes overgang til digital lytting, sier Velsand.
Medieklagenemnda er enig i at det bør reageres, men mener gebyrene er for høye
Medieklagenemnda er altså enig med Medietilsynet i at det bør reageres med overtredelsesgebyr i denne saken, siden det gjelder omfattende brudd på et sentralt konsesjonsvilkår. Nemnda gir også Medietilsynet medhold i å gi gebyr til de tre lokalradioene som klaget på vedtaket.
Medieklagenemnda har imidlertid besluttet at størrelsen på gebyrene må reduseres. Nemnda begrunner sitt vedtak blant annet med at overtredelsesgebyrene ikke framstår som forholdsmessige, fordi det også må tas hensyn til klagernes økonomiske situasjon.
Medietilsynet vil behandle sakene på nytt så snart som mulig. Lokalradioene har anledning til å klage på de nye vedtakene.
Les avgjørelsen til Medieklagenemnda om Asker og Bærum Lokalradio her
Les avgjørelsen til Medieklagenemnda om Norsk Lokalkringkasting her
Les avgjørelsen til Medieklagenemnda om Radio Hurum her
Om Medieklagenemnda
Medieklagenemnda er en uavhengig klagenemnd oppnevnt av Kulturdepartementet. Nemnda behandler klager på Medietilsynets vedtak etter kringkastingsloven § 2-14, bildeprogramloven, lov om åpenhet om eierskap i medier, forskrift om tilskudd til lokale lyd- og bildemedier, forskrift om produksjonstilskudd og forskrift om innovasjons- og utviklingstilskudd.
Nøkkelord
Kontakter
Nina BjerkeRådgiver, avdeling for kommunikasjon, rådgivning og analyse
Tel:41934154nina.bjerke@medietilsynet.noBilder

Om Medietilsynet
Medietilsynet skal bidra til å realisere statens mediepolitiske mål. Våre hovedoppgaver er å fremme demokrati og ytringsfrihet gjennom mediemangfold og kritisk medieforståelse. Vi veileder om barn og unges bruk av digitale medier, setter aldersgrenser for kinofilm, forvalter støtteordninger, behandler søknader om og fordeler pressestøtte og fører tilsyn med kringkasting. Tilsynet er underlagt Kulturdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Medietilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Medietilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Medietilsynet
Unge gamarar frå heile landet nominert til Ibelinprisen15.10.2025 14:53:33 CEST | Pressemelding
Femten ungdomar i alderen 12-18 år er med i kampen om Ibelinprisen, som om ein månad skal delast ut for første gong. Dei nominerte er frå fritidsklubbar i heile landet.
Kampen mot desinformasjon blir styrkt i statsbudsjettet15.10.2025 14:11:50 CEST | Pressemelding
Regjeringa vil styrke innsatsen på teknologisk motstandskraft og kritisk medieforståing. I statsbudsjettet blir det foreslått ei styrking av Medietilsynet med åtte millionar kroner i tillegg til fem millionar til skiping av eit nytt forskingssenter på det offentlege ordskiftet.
Sámi aviissat ožžot lagabui 44,4 miljovnna ruvnnudoarjaga10.10.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Mediabearráigeahčču lea juohkán doarjaga aviissaide mat oainnusmahttet sámi čállingiela. Dat vihtta aviissa Ávvir, Ságat, Snåsningen, Meråkerposten ja NordSalten Avis ožžot oktiibuot 44.385.000 ruvnnu doarjaga 2025:s.
Samiske aviser får nær 44,4 millionar kroner i støtte10.10.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Medietilsynet har fordelt støtte til aviser som gjer dei samiske skriftspråka synlege. Dei fem avisene Ávvir, Ságat, Snåsningen, Meråkerposten og NordSalten Avis får til saman 44 385 000 kroner i støtte i 2025.
Medietilsynet vil ha innspel om NRK9.10.2025 10:46:22 CEST | Pressemelding
Medietilsynet opnar for innspel til vurdering av NRKs bidrag til mediemangfald og konkurransemessige verknader av NRKs tilbod.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom