Leif Øie blir ny sjef for GK Inneklima
3.6.2019 12:09:55 CEST | GK Gruppen | Pressemelding

Leif Øie er utdannet sivilingeniør innen VVS-teknikk fra NTNU (1989), med doktorgrad i inneklima fra samme sted (1998). Han går til GK fra stillingen som administrerende direktør for Multiconsult-eide LINK arkitektur, ett av de største arkitektkontorene i Skandinavia.
Han har lang erfaring med å lede høykompetente fagmiljøer, fra ulike lederstillinger i Techno Consult og Norconsult og som administrerende direktør i rådgiverselskapet Erichsen & Horgen. Øie etterfølger Kim Robert Lisø, som tiltrådte som konsernsjef i GK Gruppen ved årsskiftet.
– Jeg ser virkelig fram til å få Leif Øie inn som leder for vår største forretningsenhet. Øie er en resultatorientert og motiverende leder med et solid verdigrunnlag, og med spisskompetanse innenfor selskapets kjerneleveranse. Jeg er trygg på at han med sin brede bakgrunn og erfaring vil bidra til å styrke vår posisjon som landets ledende tekniske entreprenør og leverandør av innovative løsninger for drift av bygg, sier påtroppende administrerende direktør Are Strøm i GK Norge.
GK Inneklima leverer bærekraftige, smarte løsninger innen ventilasjon, byggautomasjon og kulde. Selskapet har hatt betydelig vekst de siste årene og har i dag mer enn 1100 ansatte fordelt på fire regioner, to divisjoner og 39 kontorsteder. Selskapet omsetter for mer enn 3 milliarder kroner årlig og er den største enheten i GK, som i Norge også omfatter selskapene GK Elektro, GK Rør og GK Sikkerhet.
– Jeg ser fram til å ta fatt på spennende utfordringer i GK Inneklima og ser mange spennende utviklingsmuligheter for et solid og innovativt selskap, sier Leif Øie.
Øie vil inngå i GK Norges ledergruppe, og rapportere til Norge-sjefen. Han tiltrer stillingen 1. september og får kontorsted ved hovedkontoret på Ryen i Oslo.
Nøkkelord
Kontakter
Kim R. Lisø
Konsernsjef GK Gruppen
kim.liso@gk.no
Tlf 466 20 600
Bilder

Lenker
Om GK Gruppen
GK er Skandinavias ledende tekniske entreprenør og servicepartner med ekspertise innen ventilasjon, elektro, rør, sikkerhet, byggautomasjon, kulde og energi. Våre mer enn 3300 medarbeidere i Norge, Sverige og Danmark tar hånd om alt av teknikk i bygg, fra prosjektutvikling og installasjon til drift og vedlikehold. GK Gruppen omsetter for 6 milliarder kroner.
Følg pressemeldinger fra GK Gruppen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra GK Gruppen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra GK Gruppen
GK Gruppen 4. kvartal 2025: Høy aktivitet i Norge, krevende marked i Sverige og Danmark27.2.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
GK hadde høy aktivitet i de norske divisjonene i fjerde kvartal 2025, mens nedskrivninger i prosjektporteføljen i alle land påvirket konsernets samlede lønnsomhet. Konsernet styrker samtidig sin finansielle posisjon med salg av den danske virksomheten, og går inn i 2026 med en solid ordrereserve, økende etterspørsel etter flerfaglige oppdrag og vekst innen byggautomasjon og ROT-prosjekter.
Sturla Magnus er ny styreleder i GK26.2.2026 12:47:02 CET | Pressemelding
Hovedeier og mangeårig styreleder i GK, John-Erik Karlsen, overlater stafettpinnen til Sturla Magnus. Magnus har vært en del av GKs konsernstyre siden 2021 og tar nå over som leder av styret.
Rune Pettersen er ny regionsdirektør for Service Nord2.2.2026 08:52:28 CET | Pressemelding
Rune Pettersen er ansatt som ny regionsdirektør for Service Nord i GK. Han har hatt rollen som interim regionsdirektør det siste året og går nå permanent inn i stillingen.
Kristian Strøm og Rustam Arzumov er nye regionsdirektører i divisjon Byggautomasjon23.1.2026 09:26:24 CET | Pressemelding
GK styrker divisjonen Byggautomasjon med to nye regionsdirektører. Kristian Strøm har tiltrådt som regionsdirektør for Stor-Oslo og Sør-Øst, mens Rustam Arzumov tar over ansvaret for Region Vest.
GK selger servicevirksomheten i Danmark7.1.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
GK går ut av det danske markedet og selger den danske servicevirksomheten til Caverion. Entreprisevirksomheten i Danmark vil bli avsluttet og GK vil i stedet fokusere på å videreutvikle sterke posisjoner i det norske og svenske markedet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
