Lave nivåer av radioaktivitet i sau høsten 2020
15.12.2020 10:28:05 CET | Mattilsynet | Pressemelding

Mattilsynet har som en følge av koronapandemien redusert årets målaktivitet av radioaktivt cesium i sau og rein. Rundt 700 kontrollprøver av kjøtt er tatt ut på slakteri og 425 sauer er målt levende. De kontrollerte dyrene representerer en tidel av det normale antallet dyr målt.
I de 37 kommunene i Innlandet, Trøndelag og Nordland, hvor det etter Tsjernobylulykken i 1986 har vært utført kontrollmålinger, har Mattilsynet organisert årets målinger av sau som en overvåkningskontroll. Målingene har vært risikobasert, det vil si at Mattilsynets inspektører har valgt ut besetninger fra områder hvor det tidligere har vært nødvendig med nedforing før slakt.
Regionale forskjeller i sau
Årets målinger i Innlandet fylke, i Valdres, Gudbrandsdalen og Østerdalen, viser at nivåene er relativt lave i områdene, og at tre av 10 besetninger ville fått to til tre uker med nedforing ved normale rutiner. I Trøndelag er nivåene i levendedyr som normalt eller litt høyere og noen ville fått nedforing. To besetninger hadde dyra på hjemmebeite tre uker før det ble målt lave verdier.I Nordland er det to av fem som ville fått nedforing. Det varierer om dyra sendes rett til slakt eller beiter hjemme før de sendes til slakt.
Måling av slakt
Kjøttprøver fra kjøttkontrollen på slakteriene viser lave verdier fra besetningene som pleier å måles. Dette er den beste metoden for å kontrollere det faktiske nivået av cesium i kjøtt som omsettes. Så langt viser resultatene at bare rundt 25 av 575 kjøttprøver av sau, har verdier over 600 Becquerel per kilo (Bq/kg), og de høyeste av disse ligger mellom 1000-1500Bq/kg. For øvrig viser kjøttprøver fra Innlandet, og Nordland at kjøttet har stort sett har lave verdier, bortsett fra noen enkeltprøver.
Måling av reinsdyr
Mattilsynet måler også kjøttprøver fra rein i ulike reinbeiteområder. Grenseverdiene for reinkjøtt er på 3000 Bq/kg, og det har ikke vært overskridelser de siste årene. Måleresultatene så langt i år viser heller ikke resultater over grenseverdien. I de fleste områder viser årets kjøttprøver lave verdier, gjerne godt under 1000 Bq/Kg.
Vågå tamreinlag, som har ligget høyest i Sør-Norge, har i år målt fra 580 Bq/kg, med 1700 Bq /kg som høyeste nivå. Måling av nivå ved hjelp av kjøttprøver gir en større sikkerhet for rett nivå i kjøttet, og er mindre belastende for dyra.
Kontakter
Andre henvendelser: Mattilsynets sentralbord (kl. 08.00 – 15.45)
Kl. 08.00–15.00 fra 15. mai til 15. september.
Mediehenvendelser: Mattilsynets pressevakt (kl. 08.00 - 22.00, ikke SMS. Etter arbeidstid og i helger besvares i utgangspunktet kun hastesaker.)
Tel:469 12 910pressevakt@mattilsynet.noBilder

Lenker
Om Mattilsynet
Mattilsynet er eit statleg, landsdekkjande forvaltingsorgan som er med på å sikre forbrukarane trygg mat og trygt drikkevatn. Vi skal fremje folke-, plante- , fiske- og dyrehelse, miljøvennleg produksjon og etisk forsvarleg hald av fisk og dyr. Mattilsynet har også oppgåver i høve til kosmetikk og legemiddel og fører tilsyn med dyrehelsepersonell.
Mattilsynet sine roller er å utarbeide framlegg til, forvalte og rettleie om regelverk, føre eit risikobasert tilsyn, formidle informasjon og kunnskap og ha beredskap. Mattilsynet skal gi faglege råd til Landbruks- og matdepartementet, Nærings-og fiskeridepartementet og Helse- og omsorgsdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Mattilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Mattilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Mattilsynet
Trekkfuglene er på vei – beskytt fuglene dine mot fugleinfluensa16.3.2026 15:46:26 CET | Pressemelding
Det er for tiden mye fugleinfluensa blant ville fugler i Europa. Nå som trekkfuglene vender tilbake, oppfordrer Mattilsynet alle som holder fugler i fangenskap til å være nøye med smittevern og begrense kontakt med ville fugler.
Opprettholder infisert sone for fjørfehold i Rogaland16.3.2026 14:45:59 CET | Pressemelding
Mattilsynet opprettholder infisert sone i sju kommuner i Rogaland for å hindre spredning av fugleinfluensa fra ville til tamme fugler. I sonen gjelder blant annet portforbud for fjørfe, forbud mot dyreansamlinger, og jakt og fangst av fugl.
Disse oppdretterne kan forvente revisjon av Mattilsynet i 202612.2.2026 15:05:04 CET | Pressemelding
Mattilsynet planlegger å gjennomføre 12 systemrevisjoner av ulike oppdrettsselskaper i 2026. Nytt i år er at flere settefiskaktører er valgt ut, siden god dyrevelferd starter allerede i settefiskanlegget.
Ingen funn av MRSA i norske svinehold på seks år10.2.2026 12:00:00 CET | Pressemelding
For sjette året på rad har vi ikke hatt påvisninger av MRSA-bakterier i norske svinehold. Det viser at vi lykkes med både forebygging av introduksjon og etablering av bakterien som er motstandsdyktig mot flere typer antibiotika.
Havbruksnæringen viser fremgang, men systemrevisjoner avdekker fortsatt svakheter2.2.2026 15:07:18 CET | Pressemelding
Flere oppdrettsaktører har forbedret styringssystemene sine, men havbruksnæringen må fortsatt jobbe mer systematisk og proaktivt for å sikre god dyrevelferd.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
