Kvinnedagen har alltid vært preget av kontroverser

- Visste du at den internasjonale kvinnedagen ble innstiftet av den sosialistiske arbeiderkvinnebevegelsen? I 1915 var den russiske revolusjonære Alexandra Kollontaj hovedtaler på Norges første markering av den internasjonale kvinnedagen.
- På 1950-tallet fikk kvinnene som ville markere dagen med politiske paroler kun tillatelse til å gå på fortauet? Les om hvordan Alfhild Jensen og andre fra Norsk Kvinneforbund fikk høre at de måtte dra hjem og passe barna sjøl da de stilte krav om barnehager.
- Og visste du at i 1972 ble nyfeminister kastet ut av 8.mars-toget fordi de bar paroler med «Nei til tvangspuling» og «Vi vil ligge øverst»? Heftige politiske diskusjoner om paroler på 8. mars er ikke noe nytt. Les om hvordan politiske uenigheter gjorde at det på 1970-tallet gikk to konkurrerende 8.mars-tog i Oslo, Fredrikstad, Tromsø og andre byer.
- Dette er bare noen av artiklene som kvinnehistorie.no kan by på om 8. mars, kvinnebevegelsen og andre kvinnehistoriske temaer, inkludert den helt ferske serien om samiske kvinners historier.
- Kvinnehistorie.no eies og driftes av Kilden kjønnsforskning.no, som er et nasjonalt kunnskapssenter for kjønnsperspektiver og kjønnsbalanse i forskning. I Kildens Nyhetsmagasin kan du lese flere 8.marsrelaterte artikler, som for eksempel om 100 år med kvinnekamp for selvbestemt abort, om p-pillens historie i Norge og om hvordan regjeringens bekymring for synkende fruktbarhet fører til press på norske kvinner om å føde flere barn.
God 8. mars!
Nøkkelord
Kontakter
Kontaktperson:
Trine Rogg Korsvik
Trine@kilden.forskningsradet.no
Tlf. 90516711
Bilder

Lenker
Om Kilden kjønnsforskning.no
Kjønnsforskere studerer hvilke konsekvenser kjønnsforskjeller har for fordeling av ressurser, makt og muligheter, og hvordan ideer om kjønn formes og kommer til uttrykk i kulturen og samfunnet omkring oss.
Kunnskapssenteret Kilden kjønnsforskning.no har et nasjonalt ansvar for å fremme kjønnsforskning, og kjønnsperspektiver og kjønnsbalanse i forskning og innovasjon gjennom å formidle og sammenstille forskning. For mer informasjon se kjønnsforskning.no.
Følg pressemeldinger fra Kilden kjønnsforskning.no
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kilden kjønnsforskning.no på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kilden kjønnsforskning.no
KRONIKK: Klikk-journalistikken kan true den akademiske friheten1.10.2025 12:45:18 CEST | Kronikk
Formidling av forskning er viktigere enn noensinne. Men vi må snakke om premissene for å formidle den, skriver professor Siri Øyslebø Sørensen.
– Forskerens oppgave er ikke å springe etter applausen24.9.2025 09:29:34 CEST | Pressemelding
Trender og tendenser i offentligheten kan bidra til flokkmentalitet blant forskere.– Det kan føre til at «alle» skal forske på det som er i tiden, og bare det. Dermed blir andre viktige problemstillinger fortrengt, sier samfunnsforsker Cathrine Holst.
Ny studie om gråsonesex: – Sex er ikke som å drikke kaffe17.9.2025 10:17:31 CEST | Pressemelding
Å si nei til sex er ikke like enkelt, ifølge Maria Louise Hansen. Et funn i hennes avhandling er at mange satt igjen med ambivalente følelser, også etter å ha opplevd lærebokeksempler på voldtekt.
Gutter og jenter er mer uenige om likestilling9.9.2025 09:12:51 CEST | Pressemelding
Den politiske avstanden mellom gutter og jente øker. Kan det forklares av holdninger til likestilling?
Studie om menn og abort: Samtlige følte tap av kontroll22.8.2025 10:11:16 CEST | Pressemelding
Hvordan opplever mannen det når kvinnen vurderer abort? Hege Follestad har fått innsikt i menns frykt og usikkerhet i sin doktoravhandling.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom