Kvinnedagen har alltid vært preget av kontroverser

- Visste du at den internasjonale kvinnedagen ble innstiftet av den sosialistiske arbeiderkvinnebevegelsen? I 1915 var den russiske revolusjonære Alexandra Kollontaj hovedtaler på Norges første markering av den internasjonale kvinnedagen.
- På 1950-tallet fikk kvinnene som ville markere dagen med politiske paroler kun tillatelse til å gå på fortauet? Les om hvordan Alfhild Jensen og andre fra Norsk Kvinneforbund fikk høre at de måtte dra hjem og passe barna sjøl da de stilte krav om barnehager.
- Og visste du at i 1972 ble nyfeminister kastet ut av 8.mars-toget fordi de bar paroler med «Nei til tvangspuling» og «Vi vil ligge øverst»? Heftige politiske diskusjoner om paroler på 8. mars er ikke noe nytt. Les om hvordan politiske uenigheter gjorde at det på 1970-tallet gikk to konkurrerende 8.mars-tog i Oslo, Fredrikstad, Tromsø og andre byer.
- Dette er bare noen av artiklene som kvinnehistorie.no kan by på om 8. mars, kvinnebevegelsen og andre kvinnehistoriske temaer, inkludert den helt ferske serien om samiske kvinners historier.
- Kvinnehistorie.no eies og driftes av Kilden kjønnsforskning.no, som er et nasjonalt kunnskapssenter for kjønnsperspektiver og kjønnsbalanse i forskning. I Kildens Nyhetsmagasin kan du lese flere 8.marsrelaterte artikler, som for eksempel om 100 år med kvinnekamp for selvbestemt abort, om p-pillens historie i Norge og om hvordan regjeringens bekymring for synkende fruktbarhet fører til press på norske kvinner om å føde flere barn.
God 8. mars!
Nøkkelord
Kontakter
Kontaktperson:
Trine Rogg Korsvik
Trine@kilden.forskningsradet.no
Tlf. 90516711
Bilder

Lenker
Om Kilden kjønnsforskning.no
Kjønnsforskere studerer hvilke konsekvenser kjønnsforskjeller har for fordeling av ressurser, makt og muligheter, og hvordan ideer om kjønn formes og kommer til uttrykk i kulturen og samfunnet omkring oss.
Kunnskapssenteret Kilden kjønnsforskning.no har et nasjonalt ansvar for å fremme kjønnsforskning, og kjønnsperspektiver og kjønnsbalanse i forskning og innovasjon gjennom å formidle og sammenstille forskning. For mer informasjon se kjønnsforskning.no.
Følg pressemeldinger fra Kilden kjønnsforskning.no
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kilden kjønnsforskning.no på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kilden kjønnsforskning.no
– Hets og sjikane av politikere er et demokratisk problem3.7.2025 10:24:44 CEST | Pressemelding
Forskning viser at mange politikere som opplever uønsket oppmerksomhet ikke stiller til gjenvalg. Av disse er kvinner i flertall.
Er unge menn blitt mer religiøse?19.6.2025 14:12:14 CEST | Pressemelding
Unge har begynt å gå mer i kirken, og særlig blant gutta ser man en økning. Fenomenet får forskerne til å undre seg.
Gayatri Spivak fikk Holbergprisen18.6.2025 10:20:55 CEST | Pressemelding
Gayatri Spivak signerer underskriftskampanjer og går i protester når hun kan. Den akademiske verdensstjernen mottok Holberg-prisen i Bergen i juni.
Kjønnsforskning styrker demokratiet12.6.2025 10:51:44 CEST | Kronikk
Vi må kjempe for grunnforskningen, faglig mangfold og demokrati i akademia. I denne kampen kan sentrene for kjønnsforskning ta et særlig ansvar, skriver Rebecca Lund.
– Straff er ikke nok for å stoppe volden5.6.2025 14:37:52 CEST | Pressemelding
Straffenivået har økt, og stadig flere former for vold er blitt kriminalisert. Men rettssystemet alene kan ikke løse alt, advarer professor i kriminologi May-Len Skilbrei.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom