Kvinne- og herrefotballen dekkes ulikt i aviser
28.5.2021 11:14:00 CEST | Kilden kjønnsforskning.no | Pressemelding

– Det er forskjell på hvor mye som skrives om kvinnefotball i forhold til herrefotball.
Maria Øverli Leonsen har studert fotballdekningen i Fædrelandsvennen og Agderposten og hvordan kvinnefotballaget Amazon Grimstad og herrefotballaget FK Jerv blir skrevet om.
– Det er også forskjell på hvor ofte og hvor mye spalteplass hvert lag får. Herrelaget kan bli dekket med en hel side i avisen, mens kvinnelaget kanskje får en liten notis, sier Leonsen.
Hun har skrevet masteroppgave om temaet, og en artikkelversjon av oppgaven er publisert i den ferske utgaven av Tidsskrift for kjønnsforskning.
Overvekt av negative saker
– Det som overrasket meg i de to avisene var at når det først ble skrevet om kvinnefotball var vinklingen ofte negativ. Det handlet gjerne om ting rundt fotballen, som dårlig økonomi eller trøbbel med å få sponsorer.
Når avisene skrev om herrelaget var viljen til å vinkle ting positivt ofte større, selv om de hadde tapt en kamp. Det ble hyppigere trukket frem en god individuell prestasjon fra en spiller for eksempel, utdyper Leonsen.
Avisene er også flinkere til å rekonstruere dramaet som utspilte seg i kampen når de skriver om herrelaget, forteller Leonsen.
Nøkkelord
Kontakter
Kontakt forfatterene av studien:
Maria Øverli Leonsen
maria@ready.no
Bilder

Lenker
Om Kilden kjønnsforskning.no
Kjønnsforskere studerer hvilke konsekvenser kjønnsforskjeller har for fordeling av ressurser, makt og muligheter, og hvordan ideer om kjønn formes og kommer til uttrykk i kulturen og samfunnet omkring oss.
Kunnskapssenteret Kilden kjønnsforskning.no har et nasjonalt ansvar for å fremme kjønnsforskning, og kjønnsperspektiver og kjønnsbalanse i forskning og innovasjon gjennom å formidle og sammenstille forskning. For mer informasjon se kjønnsforskning.no.
Følg pressemeldinger fra Kilden kjønnsforskning.no
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kilden kjønnsforskning.no på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kilden kjønnsforskning.no
Går skilsmisse i arv?9.10.2026 11:35:56 CEST | Pressemelding
Delvis, ifølge forsker som har brukt DNA for å studere skilsmisser.
Kildens årskonferanse 2026: Hva har likestilling med demokratisk beredskap å gjøre?6.10.2026 13:25:54 CEST | Pressemelding
Fra #metoo til mannspolitisk mobilisering, fra forsoningsprosesser til unges politiske engasjement: Debatter om kjønn, representasjon og tilhørighet handler også om hvordan vi kan forstå og utvikle demokratiet.
Derfor blir autister diskriminert: Usynlige jenter, umyndige gutter29.9.2026 12:41:29 CEST | Pressemelding
Autistiske jenter går ofte langt inn i voksenlivet uten støtte og tilrettelegging. Med sin teori om «synlighetslogikk» bidrar Marte Dalmo til å forklare hvorfor.
26 forfattere ble dømt for landssvik. Bare 3 var kvinner.24.9.2026 14:43:44 CEST | Pressemelding
Rettsoppgjøret mot landssvikerne etter andre verdenskrig hadde en kjønnet slagside. Kvinnene fikk ofte lavere straffer eller unngikk tiltale. Det gjaldt også for forfatterne, sier Pål Csaszni Halvorsen som har forsket på temaet.
Kvinneyrker manner seg opp31.8.2026 16:08:55 CEST | Pressemelding
En fersk studie har sett på hvordan mannlige sykepleiere blir fremstilt for å rekruttere flere menn til yrket.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
