Kritisk til Finanstilsynet – etterlyser klarere regler og veiledning om pliktene tilknyttet bekjempelse av hvitvasking.
22.12.2021 13:49:03 CET | Regnskap Norge | Pressemelding

– Anti-hvitvaskingsarbeid får stadig mer fokus i regnskapsbransjen, men rapporten dokumenterer at vi må arbeide enda mer målrettet med å løfte kvaliteten på området, sier administrerende direktør i Regnskap Norge.
Flere av regnskapsforetakene som har hatt tilsyn har delt sine erfaringer underveis med Regnskap Norge. Mange av dem påpeker at de ikke kjenner seg igjen i rapporten og har opplevd kommunikasjonen med tilsynet underveis som krevende.
– Når så mange dyktige bransjeutøvere innenfor både regnskaps- og revisjonsbransjen ifølge rapporten har såpass omfattende svakheter i sitt anti-hvitvaskingsopplegg, er det grunn til å stille spørsmål ved om regelverket er for formalistisk orientert og om veiledningen fra myndighetene har vært for svak. Vi ser et stort behov for tettere dialog med Finanstilsynet i dette arbeidet, og blir overrasket dersom ikke også tilsynet gjør seg selvkritiske refleksjoner basert på dette tematilsynet, uttaler Aale-Hansen.
Som bransje må vi uansett ta innover oss at vi må øke oppmerksomheten om hvitvaskingsområdet ytterligere, og arbeide for at anti-hvitvaskingsarbeidet blir en naturlig integrert del av regnskapsførers arbeid, avslutter Aale-Hansen.
Nøkkelord
Kontakter
Marit Kaarbø LøvoldPressekontakt
Tel:99029507marit.lovold@regnskapnorge.noBilder

Dokumenter
Om Regnskap Norge
Regnskap Norge er bransjeforeningen for statsautoriserte regnskapsførere i Norge. Foreningen har over 9 000 medlemmer, og majoriteten av medlemmene har sitt daglige virke i regnskapsbransjen. Regnskapsbransjen har 70 % av norsk næringsliv som sine kunder.
Regnskap Norge driver et omfattende kvalitets- og informasjonsarbeid, gir faglig støtte til medlemmene og følger bransjeutviklingen tett.
Foreningen ivaretar også medlemmenes interesser overfor myndighetene, og er en viktig høringsinstans.
Følg pressemeldinger fra Regnskap Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Regnskap Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Regnskap Norge
Økt hvitvasking med kontanter: Regnskap Norge foreslår strengere tiltak24.2.2026 07:45:00 CET | Pressemelding
Fersk rapport fra Økokrim konstaterer at kontanter i økende grad benyttes til hvitvasking. Regnskap Norge oppfordrer til sterkere innsats i kampen mot økonomisk kriminalitet.
Regnskapsførere rapporterer stadig flere mistenkelige forhold til Økokrim18.2.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Regnskapsbransjen tar et stadig større ansvar i kampen mot økonomisk kriminalitet. Nye tall fra Økokrims analyseenhet «Financial Intelligence Unit» (FIU) viser at regnskapsførere i 2025 stod for 278 innrapporteringer, en økning på 37 prosent fra året før og en dobling siden 2023.
Raskere registrering i Brønnøysundregistrene11.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
– Saksbehandlingstiden hos Brønnøysundregistrene overstiger én måned for meldinger som tidligere ble behandlet på få dager. Det skaper store problemer for næringslivet. Nå gir endelig næringsministeren Brønnøysundregistrene beskjed om å kutte i behandlingstiden i 2026, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
Bærekraftsglipp svir for næringslivet28.1.2026 05:50:00 CET | Pressemelding
EU har vedtatt å redusere omfanget av pliktig bærekraftsrapportering, men norske virksomheter må fortsatt forholde seg til dagens regler for regnskapsåret 2025, fordi nødvendige lovendringer ikke rekker å komme på plass i tide. – Det er oppsiktsvekkende at regjeringen glipper på dette og påfører næringslivet nok en byrde, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
Teknologiundersøkelsen 2025: Disse systemene er best på pris og fornøydhet22.1.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Regnskap Norges teknologiundersøkelse viser at regnskapsførere som bruker samme leverandør for regnskap, lønn og årsoppgjør er mer fornøyde enn de som kun bruker enkeltmoduler. Samtidig peker undersøkelsen på en tydelig lojalitet mellom regnskaps- og lønnssystemer – og en bransje som foretrekker spesialiserte løsninger for årsoppgjør. Men hvilke systemer gir mest fornøydhet for pengene?
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
