Koronasommer kan utfordre sikkerheten i trafikken
15.6.2020 10:14:40 CEST | Av-og-til | Pressemelding

– Koronarestriksjonene gjør at mange vil bruke sommeren 2020 til å oppdage landet vårt. Vi kan forvente mange biler på veiene i sommer, sier Randi Hagen Eriksrud, generalsekretær i Av-og-til.
Hvert år mister i overkant av 100 personer livet i trafikkulykker. Hver eneste ulykke rammer familier, venner og lokalsamfunn hardt.
– Vi forventer en stor bilsommer, og skal gjøre vårt for at det blir trygt å ferdes på veiene i sommer, sier Steven Hasseldal, sjef for Utrykningspolitiet. – Norske bilførere må også gjør sin del, ved å bruke bilbelte, overholde fartsgrensene og ikke kjøre bil hvis de har drukket.
Redd for promillekjøring
I samme undersøkelse kommer det frem at 28 prosent er bekymret for at andre bilister kommer til å kjøre i beruset tilstand til sommeren.
– Det skjønner jeg. Alkohol påvirker egenskaper som er helt sentrale for å kunne kjøre bil. Har du drukket reagerer du tregere, du blir risikovillig og mer impulsiv. En promillekjører er det siste du ønsker å møte i trafikken, sier Eriksrud.
Ved siden av fart, er rus en av hovedgrunnene til de alvorligste trafikkulykkene. Hver eneste dag blir det kjørt cirka 140 000 turer i trafikken av personer som er ruspåvirket. De kan enten være påvirket av alkohol, narkotiske stoffer eller medisiner.
Ber folk varsle
UP oppfordrer folk til å varsle dersom de mistenker noen for å kjøre i beruset tilstand.
– Disse sjåførene representerer en stor fare for seg selv og andre. Dersom du mistenker at noen kjører bil etter at de har drukket, bør du alltid ringe politiet, sier Hasseldal.
Statistikk
|
|
|
Kjønn |
||
|
Cell content: |
Total |
Mann |
Kvinne |
|
|
Antall intervju |
1011 |
494 |
517 |
|
|
Jeg kommer til å kjøre mer bil denne sommeren på grunn av koronasituasjonen |
31 % |
30 % |
31 % |
|
|
Jeg er bekymret for at andre bilister kommer til å kjøre i beruset tilstand til sommeren |
28 % |
28 % |
27 % |
|
*Undersøkelsen er gjennomført av Respons Analyse på oppdrag for Av-og-til. 1011 respondenter mellom 18 og 87 år ble intervjuet i mai 2020.
Nøkkelord
Kontakter
Randi Hagen EriksrudGeneralsekretær
Tel:940 18 851randi@avogtil.noBilder
Om Av-og-til
Av-og-til er en alkovettorganisasjon. Vi setter fokus på situasjoner der alkohol utgjør en særlig risiko eller kan være til ulempe for andre. Av-og-til vil bidra til å redusere de negative følgene av alkoholbruk i samfunnet og gjøre hverdagen tryggere for alle.
Følg pressemeldinger fra Av-og-til
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Av-og-til på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Av-og-til
Hvit januar: – Ikke gi opp selv om du sprakk i helga19.1.2026 07:30:00 CET | Pressemelding
Den tredje mandagen i januar omtales ofte som «årets verste dag», fordi motivasjonen svikter og gamle vaner lett tar over etter nyttår. – Helsegevinsten forsvinner ikke selv om du drakk i helga, sier generalsekretær Ragnhild Kaski i alkovettorganisasjonen Av-og-til.
1 av 3 nordmenn har gjennomført «hvit måned»1.1.2026 13:42:04 CET | Pressemelding
Trenden blir stadig mer populær og de som tar en hvit måned melder om gode resultater, viser undersøkelse. – Gir bedre søvn, mer overskudd, bedre hjernehelse og redusert risiko for sykdom, mener lege.
FYLKESOVERSIKT: Så mange har gjennomført «hvit måned»1.1.2026 07:15:54 CET | Pressemelding
Stadig flere kaster seg på «hvit måned»-trenden, viser undersøkelse fra Ipsos på vegne av Av-og-til.
Én av tre i Troms og Finnmark har sett berusede voksne med barn på nyttårsaften29.12.2025 07:45:00 CET | Pressemelding
– Snakk om alkohol i forkant og si ifra dersom det blir for mye foran barna, oppfordrer Ragnhild Kaski, generalsekretær i Av-og-til.
Én av fire i Nordland har sett berusede voksne med barn på nyttårsaften29.12.2025 07:45:00 CET | Pressemelding
– Snakk om alkohol i forkant og si ifra dersom det blir for mye foran barna, oppfordrer Ragnhild Kaski, generalsekretær i Av-og-til.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom


