Koronapandemien: Mer til kollektivtransport, Sandefjord Lufthavn og fortsatt kjøp av togtransport
21.9.2020 11:50:33 CEST | Samferdselsdepartementet | Pressemelding

Regjeringen har i dag lagt fram forslag til endringer i statsbudsjettet for 2020 som følge av koronapandemien.
Foreslår ytterligere 1,5 milliarder kroner til fylkeskommunal kollektivtransport
- Koronapandemien har ført til at færre bruker kollektivtransport og derfor en betydelig reduksjon i billettinntektene. Dette er en utfordrende situasjon, og derfor foreslår regjeringen at fylkeskommunene blir kompensert med ytterligere 1,5 milliarder kroner, sier kommunal- og moderniseringsminister Nicolai Astrup.
Det foreslåtte tilskuddet på 1,5 milliarder kroner forå ta høyde for ytterligere tap i den fylkeskommunale kollektivtransporten, kommer i tillegg til 3,1 milliarder kroner som tidligere er bevilget over budsjettet til Kommunal- og moderniseringsdepartementet. Det fylkeskommunale kollektivtilbudet består av buss, fylkesveiferjer, hurtigbåter, T-bane, bybane og trikk.
I tillegg til reduserte billettinntekter som følge av koronapandemien, har smittevernstiltak gitt redusert kapasitet i kollektivtransporten. Kompensasjon til kollektivselskapene er nødvendig for å opprettholde et tilstrekkelig tilbud for arbeidsreisende.
Går inn for inntil 30 millioner kroner mer til Sandefjord Lufthavn
- Vi er opptatt av å sikre at landet har et tilstrekkelig flytilbud. Skal vi lykkes med dette, må vi sørge for at flyplasselskapene får hjelp til å bøte på de tapene korona-pandemien påfører dem, sier samferdselsministeren.
- Luftfarten er spesielt hardt rammet av Covid19, og det er viktig for regjeringen å sikre at vi har et godt tilbud også etter pandemien. De private flyplassene er et viktig bidrag til norsk luftfart. Regjeringen forlenger derfor støtten til Sandefjord Lufthavnselskap ut 2020 med 30 millioner kroner forå bøte på de tapene som koronapandemien påfører selskapet, sier samferdselsministeren.
Den foreslåtte bevilgningen skal gjelde de tre siste månedene i år. Sandefjord Lufthavnselskap har allerede fått 90 millioner kroner til dekning av tap i perioden fra 1. mars og ut september 2020.
Persontog: Viderefører ordning med tilleggsavtaler
Regjeringen tar høyde for å videreføre ordningen med tilleggsavtaler for økt kjøp av persontransport med tog videreføres innenfor gjeldende bevilgning og fullmakt. Det er tidligere bevilget 1,55 milliarder kroner til formålet som følge av koronapandemien.
Dette gjør at togselskapene kan opprettholde et tilstrekkelig tilbud til de reisende til tross for reduserte billettinntekter.
For flere opplysninger - se:
- Prop. 142 S (2019-2020) Proposisjon til Stortinget (forslag til stortingsvedtak) Endringer i statsbudsjettet 2020 under Kunnskapsdepartementet, Kulturdepartementet, Justis- og beredskapsdepartementet, Kommunal- og moderniseringsdepartementet, Arbeids- og sosialdepartementet, Helse- og omsorgs-departementet, Barne- og familiedepartementet, Nærings- og fiskeridepartementet, Landbruks- og matdepartementet, Samferdselsdepartementet, Finansdepartementet og Olje- og energidepartementet (økonomiske tiltak i møte med virusutbruddet)
Nøkkelord
Kontakter
Pressekontakt08-16 på hverdager
Tel:919 14 777sdinfo@sd.dep.noBilder

Om Samferdselsdepartementet
Samferdselsdepartementet har det overordnede ansvaret for rammevilkår for postvirksomheten, for luftfarts-, vei- og jernbanesektoren og for riksveiferjene.
Følg pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Samferdselsdepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Regjeringen vil effektivisere posttjenestene uten å kutte i leveringen18.3.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
Regjeringen vil jobbe for en mer effektiv postlevering. Vi har mottatt over 200 høringsinnspill på forslag til ny postlov, og flere av høringsinstansene har innspill om at det er mulig å effektivisere innenfor dagens rammer. Dette har regjeringen valgt å lytte til, og vil derfor jobbe med mer effektive løsninger innenfor dagens lov fremfor å legge frem en ny postlov denne våren.
Stor interesse for billigere månedskort16.3.2026 13:56:20 CET | Pressemelding
Flere fylkeskommuner har nå søkt på regjeringens nye støtteordning for å redusere prisen på månedskort i kollektivtransporten. Det betyr at vi er et viktig skritt nærmere målet om billigere månedskort for folk flest.
Ny tiltaksplan: 200 tiltak skal gjøre norske veier tryggere12.3.2026 13:09:28 CET | Pressemelding
Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård mottok i dag ny Nasjonal tiltaksplan for trafikksikkerhet på vei. Utviklingen går i feil retning, derfor er det viktig med nye tiltak og ny giv.
Regjeringen forenkler behandlingen av saker om førerkort og helse12.3.2026 08:07:50 CET | Pressemelding
Behandlingen i saker om førerkort og helse er i dag både utfordrende, uoversiktlig og lite brukervennlig. Nå rydder regjeringen opp, og foreslår at Statens vegvesen får ansvaret for hele saksgangen.
Regjeringen vil styrke nordisk beredskapssamarbeid i transportsektoren12.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
– Med en alvorlig sikkerhetspolitisk situasjonen må vi i Norden ta større ansvar for sikkerheten i våre områder. Veier og jernbane stanser ikke ved egne grenser, derfor har vi investert betydelig i beredskap og samarbeid. Dette fortsetter vi med i den nye, felles Nordisk strategi for beredskap, sier samferdselsminister Jon Ivar Nygård.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
