Kontrakt for Ørsted's Hornsea 02 – strukturovervåking

Omfanget av kontrakten er design, produksjon og installasjon for instrumentering av seks offshore vindturbiner (OWT) for overvåking av monopel-fundament (MP), Transition Piece (TP) og vindturbin generator (WTG) tårn.
Hornsea 02 havvindpark 89 km utenfor Yorkshire-kysten i Nordsjøen er designet for å drive godt over 1,3 millioner husstander når havvind-feltet er ferdig. Hornsea 02 vil ha en kapasitet på 1,4 GW, dekker et havområde på 462 km² og er planlagt å være i full drift i 2022.
Instrumenteringssystemene som NGI skal levere vil gi data for å overvåke strukturene under installasjons- og oppstartsfasen, og gjennom hele levetiden av installasjonene med vindturbiner. Måledataene blir automatisk overført til land for videre analyse ved gitte intervaller. Installasjonsfasen på verft planlegges ferdigstilt senere i år, og endelig offshore installasjon og igangkjøring er satt til 2022.
- Vi er glade for at Ørsted har tildelt denne kontrakten til NGI og våre underleverandører. Dette er en kontrakt vunnet i skarp internasjonal konkurranse. Vi tror at NGIs merittliste med Ørsted gjennom mange år, med levering av komplekse instrumenterings- og overvåkningssystemer til flere av Ørsteds havvindparker rundt om i verden, har skapt tillit til vår evne til å levere høykvalitets operative løsninger i henhold til avtale, sier Kristoffer Skau, NGIs Direktør for GeoData og teknologi.
NGI har jobbet innen markedet for offshore vind de siste 15 årene. Vi har bygd på vår erfaring fra instrumentering og overvåking av offshore-strukturer for olje- og gassindustrien. Allerede på 1970-tallet utviklet NGI den første generasjonen av fundament- og strukturovervåkningssystemer for de store gravitasjonsplattformene i betong (Condeep) i Nordsjøen - hvorav noen målesystemer fortsatt er i operasjonell drift.
Nøkkelord
Kontakter
Kristoffer Skjolden SkauDirektør Geodata og teknologi
Tel:+47 970 66 188kristoffer.skau@ngi.noBilder
Om NGI
På sikker grunn
NGI – Norges Geotekniske Institutt – er et uavhengig, internasjonalt senter for forskning og rådgivning innen ingeniørrelaterte geofag, der vi integrerer kunnskap mellom geoteknikk, geologi og geofysikk. Vår forskning gir kunnskap som styrker norsk næringsliv til å løse noen av de viktigste utfordringene vi står overfor innenfor klima, miljø, energi og naturfarer.
Gjennom årene har vi tiltrukket oss dedikerte fagfolk og internasjonale eksperter på bruk av geomaterialer som byggegrunn og byggemateriale, skredproblematikk og forurensning av grunnen. Utvikling og anvendelse av ny teknologi står helt sentralt i vår virksomhet for å finne bærekraftige løsninger og sikre at vi bygger et samfunn på sikker grunn. Vår ekspertise og løsninger er kjent og etterspurt i store deler av verden.
NGI har hovedkontor og laboratorier i Oslo, avdelingskontor i Trondheim, forskningsstasjon for snøskred på Strynefjellet, og utenlandskontorer med geoteknisk laboratorium i Houston, Texas, USA, og i Perth, Western Australia, i tillegg til samarbeidsavtaler med veletablerte selskap og institusjoner i store deler av verden.
NGI ble formelt opprettet 1. januar 1953, underlagt Norges Teknisk-Naturvitenskapelige Forskningsråd (NTNF). I 1985 ble NGI omgjort til en selvstendig stiftelse. Driftsvirksomheten (forskning og rådgivning) ble 1. januar 2024 overført til Norges Geotekniske Institutt AS, et aksjeselskap som eies 100 % av stiftelsen NGI.
Som en av hovedpartnerne støtter NGI Ingeniører Uten Grenser (IUG) økonomisk og gjennom å bidra med ingeniørkompetanse til IUGs oppdrag for norske bistandsorganisasjoner.
Følg pressemeldinger fra NGI
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NGI på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NGI
Optimaliserte løsninger under bygging av ny cut-and-cover kulvert på Vestfoldbanen ga storgevinst for økonomi og klima1.7.2025 14:06:03 CEST | Pressemelding
Til tross for kvikkleire i grunnen og behov for kalksementstabilisering har Veidekke og geoteknisk rådgiver NGI – Norges Geotekniske Institutt redusert betydelig kostnader og klimagassutslipp for ny tunnel på Vestfoldbanen. Veidekke tar med seg erfaringene til andre prosjekter.
NGI tar i bruk ny helelektrisk borerigg19.3.2025 09:08:00 CET | Pressemelding
GMe100 er navnet og den er designet for å utføre alle geotekniske boremetoder, inkludert kjerneprøver av berggrunn.
NGI forlenger samarbeidet med Ingeniører uten grenser (IUG) med to år21.2.2025 10:01:36 CET | Pressemelding
– I en tid hvor det kuttes sterkt i bistandsmidler, vil næringslivets bidrag og støtte være ekstra viktig, sier Karina Wang, Direktør Mennesker, kommunikasjon og organisasjon, NGI.
NGI forlenger samarbeidet med Ingeniører uten grenser (IUG) med to år20.2.2025 12:03:07 CET | Pressemelding
– I en tid hvor det kuttes sterkt i bistandsmidler, vil næringslivets bidrag og støtte være ekstra viktig, sier NGI-direktør Karina Wang.
– Jeg håper alle som skal ut på tur denne vinteren følger disse rådene14.2.2025 13:01:56 CET | Pressemelding
Hittil denne vinteren har foreløpig ingen omkommet i snøskredulykker her til lands, men det er ikke mange uker siden fire norske liv gikk tapt i franske Val-Cenis.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom