Klassekampen kan få størst økning i produksjonstilskuddet i år

Prognosen er en foreløpig beregning Medietilsynet har gjort av hvor mye den enkelte avis får i produksjonstilskudd i år. Prognosen er blant annet beregnet ut fra opplysningene fra innsendte søknader om produksjonstilskudd, fastsatt opplag og antall utgivelser for 2017.
Kan bli endringer
– Vi ønsker å bidra til å gi avisene som mottar produksjonstilskudd mest mulig forutsigbarhet, og utarbeider derfor en prognose for årets tildeling nå før sommeren. Endelig tildeling blir først avklart til høsten, og vi understreker at det kan bli endringer fra den prognosen vi nå går ut med, sier direktør Mari Velsand i Medietilsynet.
En rekke forhold kan gjøre at endelig tildeling avviker fra prognosen. Slike forhold kan blant annet være at nye aviser tas inn i tilskuddsordningen, at det er oppgitt feil opplysninger i søknaden, at aviser legges ned eller skal fases ut av ordningen. Satsene for fordeling av tilskudd kan også endres av Kulturdepartementet.
I forbindelse med prognosearbeidet har Medietilsynet dessuten oppdaget en feil knyttet til fjorårets tildeling, som kan påvirke årets fordeling. På grunn av en feil i beregning av søndagsopplaget til Bergensavisen, fikk BA utbetalt cirka 2,6 millioner kroner for mye i produksjonstilskudd for 2017. 13 nummer to-aviser fikk dermed mindre tilskudd enn de skulle hatt i fjor.
– Feilen er Medietilsynets ansvar, og vi beklager at dette har skjedd. Vi har nå iverksatt en prosess for å rette feilen, og har sendt ut varsel om vedtak om endring av fjorårets vedtak for alle aviser som er berørt, sier Velsand. De berørte avisene får mulighet til å uttale seg om saken før Medietilsynet fatter vedtak, og endringene som følge av feilen er dermed ikke hensyntatt i de prognosene som nå sendes ut til avisene.
Cirka 160 aviser får tilskudd
Av de 313 millioner tilskuddskronene som fordeles på omkring 160 aviser, går nesten 212 millioner kroner til de ti største tilskuddsmottakerne (se tabell under). Medietilsynet har i prognosen lagt til grunn at søkere som oppfylte kriteriene for å få tilskudd i 2017, også oppfyller kriteriene i 2018.
Totalt kan de ti største tilskuddsmottakerne få nesten fem millioner kroner mer i støtte enn i fjor på grunn av opplagsvekst i 2017. Lokalavisene ligger an til å få samme tilskudd som i fjor så fremt ikke endringer i opplag eller antall utgivelser gjør at de etter forskriften får endret tilskuddet.
De ti største tilskuddsmottakerne
Hvis du vil se dette innholdet fra www.medietilsynet.no, gi ditt samtykke øverst på denne siden.
Se prognoseoversikten for alle aviser her
Ingen prognose for nye aviser
Det utarbeides ikke prognose for aviser som søker om å komme inn i tilskuddsordningen i 2018.
– Det lar seg ikke gjøre, siden søknadsbehandlingen fortsatt pågår og det ikke er klart om de nye avisene fyller vilkårene, sier Velsand.
Nye aviser som søker om å komme inn i ordningen for produksjonstilskudd i 2018 er Bladet Vesterålen, Vestlandsnytt, Setesdølen og nettavisene Minerva og Vol.no. Hvilke aviser som kvalifiserer til å komme inn i ordningen er klart i slutten av juni.
Endelig tildeling klar i oktober
Medietilsynet presiserer at de enkelte søknadene ikke er behandlet, og endelig tilskudd blir vedtatt og gjort kjent først etter at Kulturdepartementet har fastsatt satser for fordeling av produksjonstilskudd. Vanligvis betaler Medietilsynet ut endelig oppgjør og sender ut tilsagnsbrev i midten av oktober.
Fakta om produksjonstilskudd
- Produksjonstilskuddet skal sørge for et mangfold av nyhets- og aktualitetsmedium over hele landet
- Tilskuddsordningen er rettet mot økonomisk vanskeligstilte medium og medium med små opplag
- Ordningen likestiller papiropplag og digitalt opplag
Nøkkelord
Kontakter
Nina BjerkeRådgiver
Tel:69301230 | 41934154nina.bjerke@medietilsynet.noBilder

Om Medietilsynet
Medietilsynet skal bidra til å realisere statens mediepolitiske mål. Våre hovedoppgaver er å fremme demokrati og ytringsfrihet gjennom mediemangfold og kritisk medieforståelse. Vi veileder om barn og unges bruk av digitale medier, setter aldersgrenser for kinofilm, forvalter støtteordninger, behandler søknader om og fordeler pressestøtte og fører tilsyn med kringkasting. Tilsynet er underlagt Kulturdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Medietilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Medietilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Medietilsynet
Medietilsynet understreker forbud5.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Medietilsynet minner om forbudet mot å offentliggjøre valgresultat og valgdagsmålinger før klokken 21 på valgdagen mandag.
Nær 24 millionar til innovasjonsprosjekter1.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Medietilsynet skal fordele 23,7 millionar kroner i innovasjonsstøtte i 2025, og opnar nå for søknader.
Fem millionar kroner til forsking på medier og dataspill28.8.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Medietilsynet opnar no for søknader om midlar til medierelaterte forskingsprosjekt.
Meta og TikTok stoppet Medietilsynets informasjonskampanje om valget22.8.2025 13:11:50 CEST | Pressemelding
Medietilsynet har fått avvist videoer og fjernet lenker – begge deler i forbindelse med en større annonsekampanje om kildebevissthet og desinformasjon i forkant av stortingsvalget.
Fleire typar medium kan søke om innovasjonstilskott12.8.2025 15:50:33 CEST | Pressemelding
Kultur- og likestillingsdepartementet har vedtatt endringar i forskrifta for innovasjons- og utviklingstilskott til nyheits- og aktualitetsmedium. Endringane opnar for at fleire typar medium kan søke støtte.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom