Kaveh Rashidi til Kulturrådets årskonferanse
19.9.2019 08:53:07 CEST | Kulturdirektoratet | Pressemelding

- Ensomhet, isolasjon og utenforskap er en stor utfordring i dagens samfunn, sier Kaveh Rashidi. Det fører til store kostnader både i helsesektoren og for den enkelte person, men det kan også føre til hat og ekstremisme.
Kulturrådets årskonferanse finner sted i Trondheim 22. oktober, og har i år utenforskap som tema. Der skal Ravidi delta i en samtale om utenforskap og utestengelse sammen med psykologiprofessor Fanny Duckert.
– Kunst og kultur kan spille en sentral rolle i kampen mot utenforskap, sier Rashidi. – Det er et viktig tema Kulturrådet skal ta for seg denne høsten, og jeg er glad for å kunne bidra.
Skremt av hatet
12. august i år opplevde Kaveh Rashidi rasisme på åpen gate i Oslo. Det kom ikke som noen overraskelse på Rashidi selv. Overraskelsen kom først da han tvitret om hendelsen.
– Det var utrolig mye hat i kommentarene jeg fikk på Twitter, sier Rashidi. – Å lese alle disse meldingene og kjenne på det hatet skremte meg virkelig ,og jeg er bekymret for hvordan unge folk på nettet oppfatter dette. Jeg er redd for at alt dette hatet kan føre til ekstreme handlinger.
Samtidig ble Twitter-meldingen sett av 100 000 mennesker, og mer enn to tusen mennesker hadde enten klikket på hjertesymbolet, retvitret meldingen eller på annen måte sendt positive tilbakemeldinger til Rashidi.
«Jeg tenker at kjærligheten vant idag, jeg,» tvitret han. «Sorry, rasisme.»
Rashidi skrev også en kronikk i Aftenposten om opplevelsen.
Aktiv samfunnsdebattant
Kaveh Rashidi er lege, forfatter og universitetslektor ved Universitetet i Oslo der han selv har gjennomført medisinsk embetseksamen. Han er også styremedlem i Amathea og i faggruppen for medisinsk uforklarlige plager i Legeforeningen. Han spesialiserer seg i allmennmedisin med grenspesialisering i psykiatri.
Kaveh er en aktiv samfunnsdebattant med jevnlige opptredener i aviser, radio/podkasts og ikke minst live på scenen. Hans hjertesaker er folkehelse, psykisk helse, kvinnehelse, evidensbasert medisin, døden og sosiale ulikheter i helse - og som allmennlege har han bred og dyp forståelse for det norske helsevesenet.
Han er kanskje mest kjent som lege på TV2-programmet Helsekontrollen, eller som forfatter av boka Manus om Anus sammen med Jonas Kinge Bergland. Hans neste bok "Kanskje du er frisk" er forventet å bli utgitt våren 2020.
Mer om årskonferansen på https://www.kulturradet.no/arskonferansen-2019
Kontakter
Thomas HansenKommunikasjonsrådgiver
Tel:90757471thomas.hansen@kulturradet.noBilder

Om Kulturdirektoratet
Følg pressemeldinger fra Kulturdirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kulturdirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kulturdirektoratet
Seks av ti mener det er viktig å bruke offentlige penger på kunst og kultur14.10.2026 10:43:11 CEST | Pressemelding
Det er størst enighet om at kulturtilbudet skal være så fritt som mulig for politisk styring.
Deeyah Khan får Kulturrådets ærespris for 202628.9.2026 08:58:45 CEST | Pressemelding
– Gjennom musikk, film og dialog har hun fremmet kunstens verdi i samfunnet, og gitt oss språk for samtale når fellesskapet trues, sier Kristian Seltun, leder i Kulturrådet.
Vil du ha flere bøker til skolebiblioteket?21.8.2026 10:15:02 CEST | Pressemelding
Fra neste år kan 700 skoler få bøker fra Kulturrådet. Det er 160 flere enn i dag.
Større forutsigbarhet til tidsskrift og kritikk10.8.2026 11:17:06 CEST | Pressemelding
Nå kan du søke virksomhetstilskudd for tidsskrift og kritikk fra Kulturrådet. Samtidig settes det av to millioner kroner til samisk kritikk i 2026.
Kulturrådet oppretter innkjøpsordning for samiskspråklig litteratur22.6.2026 12:44:27 CEST | Pressemelding
Nå skal lesere over hele landet få tilgang til et bredt utvalg bøker på samiske språk gjennom bibliotekene. Kulturrådet ønsker forslag til utvalgsmedlemmer som skal lese og vurdere de påmeldte bøkene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
