KASAKHSTAN ØNSKER NORSKE INVESTERINGER
11.1.2020 11:25:37 CET | Kasakhstans Ambassade i Norge | Pressemelding

Astana International Financial Center (AIFC) www.aifc.kz er inspirert av tilsvarende institusjoner i New York, London, Dubai, Hong Kong og Singapore. Børsen i Kasakhstan, Astana International Exchange (AIX), har for eksempel et strategisk partnerskap med Shanghai Stock Exchange, samtidig som det er børsgiganten NASDAQ som har levert handelsplattformen for AIX.
Kasakhstan og Sentral-Eurasia er framvoksende markeder som opplever stadig større interesse fra investorer og finansielle miljøer i vesten. Ved det internasjonale finanssenteret i Nor-Sultan, som ble etablert i 2015, er man også opptatt av å invitere norske selskaper og investorer til landet.
Kasakhstan er også opptatt av å vise at det er trygt å investere i landet. Ved AIFC er det derfor kommet på plass en egen domstol og et senter for mekling og voldgiftsbehandling som opererer helt uavhengig av Kasakhstans rettsvesen for øvrig.
En uavhengig domstol for kommersielle konflikter
AIFC-domstolen www.aifc-court.kz er en uavhengig juridisk enhet, med egne saksbehandlingsregler - modellert etter, og inspirert av, internasjonal praksis. AIFC-domstolen er helt atskilt og uavhengig av domstolene i Republikken Kasakhstan.
International Arbitration Center (IAC) www.aifc-iac.kz er den uavhengige juridiske enheten for voldgift og mekling i kommersielle saker, - så som olje og gass, handel, bygg- og anleggsvirksomhet, energi, finansielle tjenester, bank, finans, forsikring og åndsverk.
Christopher Campbell-Holt, som er administrerende direktør ved domstolen og voldgiftssenteret, sier at man nå er «ledende på gode kommersielle institusjoner for tvisteløsninger i Sentral-Asia. Vi har gjort dette fordi vi ønsker å tiltrekke oss investeringer, inkludert fra Norge».
Det er i dag registrert ca. 25 norske selskaper som samarbeider med andre aktører i Kazakhstan, og flere er på vei inn.
AIFC er meget stolt av de rettslige institusjonene man har fått på plass for å løse kommersielle konflikter. Tvisteløsningssenteret betyr at bedrifter og enkeltpersoner fra hvor som helst i hele verden kan bringe en tvist inn for behandling her.
Ønsker å bli brukt av norske selskaper
«Vi ønsker at norske virksomheter med avtaler i Sentral-Asia skal inkludere AIFC-domstolen og IAC i klausulene om tvisteløsning i deres forretningskontrakter», sier Campbell-Holt. I 2019 behandlet AIFC domstolen og IAC (International Arbitration Center) fem saker.
Gjennom en massiv kampanje har Kazakhstan de siste årene mobilisert jusstudenter og advokater til å bli opplært av AIFC domstol og IAC for å sikre kompetanse på tvisteløsning etter vestlige standarder. For å få dette til har man blant annet samarbeidet med Cambridge University, og Centre for Effective Dispute Resolution in London.
Administrerende direktør Campbell-Holt kommenterer dette slik: «Vi har fått internasjonal anerkjennelse for gode tvisteløsninger som arbeider raskt, er tilgjengelige, og kostnadseffektive.»
Ønsker mer privatisering
På hjemmesiden til finanssenteret heter at «målet vårt er å støtte Kazakhstans politikk for modernisering og vekst, gjøre forretningsmiljøet mer pålitelig, tiltrekke oss kapital for å få ytterligere fart på landets økonomiske utvikling, og kunne tilby selskapene som kommer hit avanserte, sikre og effektive investeringsinstrumenter.
Det private næringsliv står for 35 prosent av landets BNP, og målet er ytterligere privatisering. «Kasakhstan skal fungere som et vindu for investeringer, og gjør det mulig å utnytte vekstmuligheter i alle land i Sentral-Asia og nabolandene – i Midtøsten og i Kina,» heter det på hjemmesiden.
Med AIFC har Kasakhstan den fordel at man kan dra nytte av initiativer som «Belt & Road» (Silkeveien)-prosjektet og Den Eurasiske økonomiske unionen. Disse initiativene kommer framover til å endre regionens økonomiske landskap dramatisk. AIFC er et viktig instrument for å gjøre Kasakhstan til et regionalt, økonomisk knutepunkt.
Bilder


Om Kasakhstans Ambassade i Norge
zhumagulov.t@mfa.kz, talgatmarat@gmail.com
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Kasakhstan foreslår FN-senter mot cyberkriminalitet i Astana6.11.2026 12:21:54 CET | Pressemelding
ASTANA — Kasakhstan foreslår å opprette et regionalt FN-senter mot cyberkriminalitet i hovedstaden Astana. Forslaget ble lagt fram under en internasjonal konferanse 4. og 5. november med deltakere fra 27 land og internasjonale organisasjoner.
Kasakhstan setter av 14,3 milliarder dollar til storstilt byggeprogram4.11.2026 12:28:20 CET | Pressemelding
ASTANA — Kasakhstan planlegger å investere nær 6.500 milliarder tenge, tilsvarende 14,3 milliarder dollar, i infrastruktur fram til 2029. President Kassym-Jomart Tokayev vil bruke satsingen til å modernisere økonomien og bedre innbyggernes levekår.
Kasakhstan på 41.-plass i verden for offentlig orden og sikkerhet30.10.2026 09:38:02 CET | Pressemelding
Kasakhstan er rangert som nummer 41 av 143 land og jurisdiksjoner innen offentlig orden og sikkerhet i 2026-utgaven av rettsstatsindeksen til World Justice Project (WJP). Det er én plass høyere enn året før, viser organisasjonens siste rapport.
Kasakhstans president Tokayev presenterer et omfattende byggeprogram og økonomiske reformer i sin tale om nasjonens tilstand29.10.2026 12:51:27 CET | Pressemelding
Pressemelding ASTANA, 28. oktober 2026 Kasakhstans president, Kassym-Jomart Tokayev, kunngjorde et omfattende landsdekkende infrastrukturprogram og redegjorde for prioriteringene innen investeringer, energisikkerhet, teknologisk utvikling og økonomiske reformer i sin tale om nasjonens tilstand, «Kasakhstans aktuelle prioriteringer i en ny historisk syklus», som ble holdt 28. oktober.
President Tokayev lover 14,3 milliarder dollar til infrastruktur – setter mål om kraftoverskudd innen 202928.10.2026 11:18:43 CET | Pressemelding
ASTANA – Kasakhstan vil bevilge 6,5 billioner tenge (14,3 milliarder dollar) fra Nasjonalfondet innen utgangen av 2029 for å modernisere infrastrukturen i hele landet. Det opplyste president Kassym-Jomart Tokayev i sin årlige tale til nasjonen 28. oktober.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom