Kasakhstan: Et år i politisk transitt
15.6.2020 18:52:22 CEST | Kasakhstans Ambassade i Norge | Pressemelding

I mars 2019 trakk Nursultan Nazarbayev seg som president i Kasakhstan etter å ha styrt landet siden det ble uavhengighet i 1991. Kasakhstan er verdens 9. største land med enorme landområder i hjertet av Eurasia. Befolkningen på 19 millioner representerer mer enn 100 etniske grupper. Da Nazarbayev gikk av var det en nasjon som står samlet og framtidsrettet nasjon han overlot til sin etterfølger. Kasakhstan har den mest robuste økonomien i Sentral-Asia, en moderne infrastruktur, en ny hovedstad og 90 milliarder dollar i finansielle reserver.
Det var viktig for Kasakhstan å sikre en fredelig og demokratisk overlevering av makten fra nasjonens første president til den andre. Den nye presidenten, Kassym-Jomart Tokayev, vant valget med mottoet «kontinuitet og nye reformer».
“Demokratiutvikling i Kasakhstan er et pågående arbeid, men som også krever regelmessig kontroll. Vi leter hele tiden etter måten å forbedre oss på. Vi bygger videre på det positive og lærer av de negative opplevelsene,» sa han senere under FN.
En erfaren politiker og diplomat
Tokayev, har vært statsminister, utenriksminister og ble av FNs generalsekretær utpekt som generaldirektør for FNs Genève-kontor. Som landets president legger han sterk vekt på dialog med mennesker i alle samfunnslag. Han etablerte konseptet en "stat som lytter" og bruker det nasjonale Tillitsrådet for å diskutere landets mest krevende og komplekse utfordringer. Liberaliseringen av lovgivningen om valgordning, og forsamlings- og ytringsfrihet kom som et resultat av åpne, politiske diskusjoner det siste året. Tokayev mener at "vellykkede økonomiske reformer er umulige uten modernisering av landets sosiopolitiske liv."
Samtidig har han iverksatt flere tiltak for å sikre effektivitet, åpenhet og ansvarlighet både i forvaltningen og hos den politiske ledelsen i landet. Tilliten til regjeringen har økt.
For å forbedre folks sosiale forhold har presidenten ettergitt på lån til store familier, familier med barn med nedsatt funksjonsevne, foreldreløse barn og familier som ikke har inntekt Totalt sett ble mer enn en halv million mennesker omfattet av amnestiet.Stipendordninger for unge mennesker er utvidet, og lønnsnivået i offentlig sektor er økt.
Mye til felles med Norge i utenrikspolitikken
President Tokayev har framstått som en sterk leder i flere kriser det siste året. Han har beordret å repatriere kasakhstanske statsborgere fra Syria og Irak, for det meste kvinner og barn. Han ledet landet i nøye dialog med befolkningen gjennom de dramatiske ukene og månedene da Covid-19-pandemien rammet og førte landet ut i unntakstilstand og nedstenging. I dag kan man konstatere at landet kom ut av pandemien med minimale tap og at arbeidet med å gjenreise økonomien er i gang.
Tidligere, som en profesjonell diplomat, tok Mr.Tokayev en aktiv del i utviklingen av Kasakhstans uavhengige ("multi-vektor") linje i utenrikspolitikk, basert på gode forbindelser med alle land rundt om i verden. Det siste året åpnet Kasakhstan seks nye ambassader i Europa, og styrket også sin diplomatiske tilstedeværelse i Skandinavia.
Kasakhstan og Norge har en felles tilnærming til mange utenrikspolitiske spørsmål, og begge land er opptatt av å styrke multilateralisme og folkerett i globale spørsmål, proaktiv konfliktløsning og bærekraftig utvikling. Dessuten har Kasakhstan alltid vært interessert i samarbeid med Norge på grunn av olje- og gassektorens store betydning for økonomien. I en tale i fjor høst oppfordret president Tokayev at man burde følge med på Norge når det gjelder petroleum. "Vi må lage en moderne klynge av petroleumstjenester etter Norges eksempel", sa han. Bortsett fra olje og gass, tror jeg, at Kasakhstan og Norge i fellesskap har gode forutsetninger for å samarbeide om prosjekter innen landbruk, fornybar energi, bergverk, transport og logistikk, utdanning og turisme.
Av Yerkin Akhinzhanov, Kasakhstans ambassadør i Norge
Bilder
Om Kasakhstans Ambassade i Norge
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Tokajev: 2026 blir avgjørende for Kasakhstans modernisering5.1.2026 15:39:24 CET | Pressemelding
ASTANA — President Kassym-Jomart Tokajev oppsummerer resultatene fra 2025 og trekker opp prioriteringene for året som kommer i et intervju med avisen Turkistan 5. januar. Han understreker at Kasakhstan har gått inn i en ny fase av modernisering, preget av irreversible reformer, økonomisk robusthet og en kraftig satsing på digital omstilling. President Kassym-Jomart Tokajev redegjør for reformagendaen i et intervju med avisen Turkistan.
Veien til selvstendighet: Kasakhstan og landets bidrag til global utvikling25.12.2025 11:08:41 CET | Pressemelding
De siste årene har det internasjonale samarbeidet gjennomgått store endringer, drevet av utviklingslandenes stadig viktigere rolle i global utvikling. Rask økonomisk vekst i Asia, Midtøsten, Afrika og Latin-Amerika har skapt nye tyngdepunkter i verdensøkonomien. I dag står disse landene for mer enn halvparten av verdens samlede BNP og har fått økt innflytelse på utformingen av den globale bærekraftsagendaen.
Tokajev etterlyser global tillit, FN-reform og sterkere rolle for mellommakter22.12.2025 11:22:06 CET | Pressemelding
ALMATY – President Kassym-Jomart Tokajev holdt 19. desember et foredrag ved United Nations University (UNU) i Tokyo, der han tok til orde for styrket internasjonalt samarbeid i møte med økende geopolitisk spenning.
Slik utvider Kasakhstan dialogen mellom stat og samfunn19.12.2025 12:54:25 CET | Pressemelding
Kasakhstan har det siste tiåret trappet opp dialogen mellom staten og samfunnet gjennom nye institusjonelle ordninger og digitale løsninger. Målet er å styrke innbyggernes medvirkning i politiske prosesser og gjøre forvaltningen mer åpen og inkluderende.
Kasakhisk familie holder liv i eldgammel tazy-tradisjon17.12.2025 10:08:44 CET | Pressemelding
ASTANA – En familie i Kerbulak-distriktet i Kasakhstans Zhetisu-region har i flere tiår arbeidet for å bevare og utvikle tazyen, en gammel kasakhisk mynde som er høyt verdsatt for sin fart og jaktevne. Deres langvarige innsats skjer samtidig som nasjonale tiltak økes for å gjenopprette hundens historiske status og beskytte dens genetiske linje.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
