Kandidatundersøkelsen 2022: 9 av 10 studenter går rett til relevant jobb

Ferske tall viser nemlig at Nord-studenter raskt finner seg jobb etter endt utdanning. Over 9 av 10 har fått sin først jobb innen et halvt år. I tillegg svarer nesten 9 av 10 at de opplever at utdanningen deres er relevant i jobben de har.
Får relevant jobb raskt
De som har utdannet seg om trafikklærere og sykepleiere, opplever størst etterspørsel etter sin utdanning på arbeidsmarkedet.
Det er resultater studiekameratene Christian Dørum Moen (27), Snorre Salberg (27), Magnus Furuseth Laugstug (27) og Robin Aspaas (24) kjenner seg igjen i. Samtlige går rett ut i jobb som sykepleier etter avsluttet utdanning nå i vår.
– Jeg begynte først i praksis på sykehuset, før jeg fikk tilbud om helgevakt og nå skal jeg rett ut i sommerjobb, forklarer Moen.
Jobb etter praksis
Fellesnevneren for mange er at praksisplassene knyttet til utdanningen har gitt jobber som venter på dem etter endt utdanning.
– Jeg tror ikke jeg vet om noen fra kullet som ikke har fått jobb, skyter Salberg inn.
– Ja, i alle fall har alle sommerjobb. Ikke alle er fulltidsstillinger, men veldig mange har også fått flere tilbud, så vi har hatt litt å velge i, sier Laugstug.
– Hva vil dere si til ungdom som vurderer en sykepleierutdanning ved Nord universitet?
– Kjør på! Å være sykepleier er utrolig givende. Du får møte mange mennesker, og for meg er det veldig viktig å få se resultatet når du har hatt omsorg for noen over tid, sier Moen.
Fornøyde med Nord
Kandidatundersøkelsen viser også at studentene jevnt over er fornøyde med sitt utdanningsvalg. Nesten 8 av 10 kandidater er fornøyde med utdanningen sin, og omtrent 7 av 10 ville valgt den samme utdanningen igjen. Det er masterstudenter som gir den beste vurderingen av sitt studium.
I tillegg viser undersøkelsen at Nord-studenter forblir i regionen når utdanningen er over. 7 av 10 kandidater bodde i Trøndelag eller Nordland på søknadstidspunktet, og bor der fremdeles i dag.
– Kandidatundersøkelsen viser at våre studier er relevante, at de bidrar med kompetente folk i regionene og at studentene er godt fornøyde med studiene. Dette jobber vi for hver dag, og det er godt å se at vi lykkes, sier rektor Hanne Solheim Hansen.
|
Om Kandidatundersøkelsen:
|
Bilder



Om Nord universitet
Følg pressemeldinger fra Nord universitet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nord universitet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nord universitet
– Vi nordlendinger må være mer årvåkne22.10.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Den stadige trusselen fra utenlandsk etterretning og et økende antall mistenkelige hendelser, gjør at statsforvalter Tom Cato Karlsen ber nordlendingene følge bedre med rundt seg.
Deling på autopilot – hva koster det oss?8.10.2025 08:09:26 CEST | Pressemelding
Grensen mellom privat og offentlig har aldri vært så utydelig som i dag. Stadig flere deler livene sine på sosiale medier – fra fjellturer og treningsøkter til intime glimt fra barns sykdom og familieliv. Men hvorfor gjør vi det, og hva gjør det med oss?
– Ensidig fokus på psykiske lidelser svekker selvmordsforebygging2.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Når selvmord alltid forklares med psykiske lidelser, risikerer man å ta oppmerksomheten bort fra kildene til folks problemer, mener professor Heidi Hjelmeland. 8. oktober kommer hun til Mo i Rana for å diskutere saken.
Forskningsjubel ved Nord universitet: 35 millionar fra Forskningsrådet1.10.2025 15:39:36 CEST | Pressemelding
Tre nye forskningsprosjekter ved Nord universitet har fått innvilget støtte fra Forskningsrådet den siste uka. Med andre ord: den gode trenden ved Nord fortsetter.
Rensa tunnelvatn inneheld skadelege miljøgifter25.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Ein ny studie frå Nord universitet syner at vaskevatn frå norske vegtunellar inneheld miljøgifter som kan skade fisk – sjølv etter rensing.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
