Kaldeste oktober på ti år
Det har vært en skikkelig kald oktober på landsbasis. Vi må tilbake til 2009 for å finne en kaldere oktobermåned i Norge.

Kaldere enn normalen
Månedstemperaturen for hele landet lå 1,4 grader under normalen. Vi må tilbake til 2009 og 2003 for å finne en kaldere oktober på landsbasis. Relativt kaldest var det i Nord-Norge, særlig Troms og Finnmark, der flere stasjoner hadde avvik fra 2 til nesten 4 grader under normalen. Et par stasjoner på Vestlandet hadde månedstemperaturer fra 0,1 til 0,5 grader over normalen.
Her kan du laste ned hele månedsrapporten
De varmeste stasjonene var
- Røvær (Haugesund, Rogaland) og Kvitsøy – Nordbø (Rogaland) 9,5 grader (hhv ingen normal og likt med normalen)
- Ytterøyane fyr (Flora, Sogn og Fjordane), Utsira fyr (Rogaland), Lindesnes fyr (Vest-Agder) og Slåtterøy fyr (Bømlo, Hordaland) 9,4 grader (hhv 0,3 grader og 0,1 grader over normalen, og 0,1 grader og 0,2 grader under normalen)
- Fedje (Hordaland) 9,2 grader (0,2 grader over normalen)
De kaldeste stasjonene var
- Sjufjellet (Balsfjord, Troms, 1020 moh) -5,6 grader (ingen normal ennå)
- Sætertinden ved Tjeldsundet (Tjeldsund, Troms, 1095 moh) og Kistefjell (Lenvik, Troms, 982 moh) -5,0grader (ingen av stasjonene har normal ennå)
- Sihccajavri (Kautokeino, Finnmark), Cuovddatmohkki (Karasjok, Finnmark) og Suolovuopmi – Lulit (Kautokeino, Finnmark) -4,8 grader (hhv 2,3 grader, 2,9 grader og 2,4 grader under normalen)
Høyeste maksimumstemperatur, 16,0 grader, ble registrert 11. og 16. oktober på Etne II (Hordaland) og 24. oktober på Tingvoll (Møre og Romsdal). Gjennomsnittet for høyeste maksimumstemperatur i oktober de siste 30 årene er 20,4 grader. Laveste minimumstemperatur var -27,2 grader, og ble målt på Suolovuopmi – Lulit (Kautokeino, Finnmark) og Cuovddatmohkki (Karasjok, Finnmark) 28. oktober. Gjennomsnittet for laveste minimumstemperatur i oktober de siste 30 årene er -21,0 grader.
Nedbør
Månedsnedbøren var 85 prosent av normalen. Flere stasjoner på Sørlandet og Østlandet fikk fra 150 prosent til opp mot 200 prosent av den normale nedbøren. Noen stasjoner i Nordland, Troms og Sogn og Fjordane fikk fra 30 til 50 prosent av normalen.
De våteste stasjonene var
- Gullfjellet (Bergen, Hordaland) 393,2 mm (ingen normal ennå)
- Basura (Etne, Hordaland) 384,8 mm (ingen normal ennå)
- Hundseid i Vikedal (Vindafjord, Rogaland) 355,5 mm (101 prosent av normalen)
De tørreste stasjonene var
- Birtavarre – Holmen (Kåfjord, Troms) 12,4 mm (ingen normal ennå)
- Tana bru (Finnmark) 16,9 mm (ingen normal ennå)
- Nordnesfjellet (Kåfjord, Troms) 17,5 mm (ingen normal ennå)
Høyeste døgnnedbør var 75,4 mm, og ble målt på Gullfjellet (Bergen, Hordaland) 23. oktober.
Kontakter
Lars Grinde (larsg@met.no), Jostein Mamen (josteinm@met.no) og Ketil Tunheim (ketilt@met.no)
Telefon (klimavakten): 480 66 358
Bilder

Om Meteorologisk institutt
Følg saker fra Meteorologisk institutt
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Meteorologisk institutt på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste saker fra Meteorologisk institutt
Hvit jul blir stadig sjeldnere11.12.2019 11:20:04 CET | Pressemelding
Klimaendringene påvirker juleværet. På Sør- og Østlandet har det blitt betydelig færre år med snø på bakken julaften.
Skal gi gratis værvarsel til Afrika6.12.2019 07:00:00 CET | Pressemelding
Værvarsel som gratis digitalt fellesgode er blitt en selvfølge i Norge. Gjennom et prosjekt finansiert av Norad, skal Meteorologisk institutt (MET) bidra til at Tanzania og Malawi får nyte godt av det samme.
November 2019: Tørt i vest - mye nedbør i øst3.12.2019 10:23:41 CET | Pressemelding
Målestasjoner på Østlandet og Sørlandet fikk over dobbelt så mye nedbør som normalt i november. På Vestlandet fikk en rekke stasjoner under en fjerdedel av novembernormalen.
Ferske klimatall viser dramatisk temperaturøkning på Svalbard29.11.2019 15:32:01 CET | Pressemelding
Også november ble uvanlig varm på Svalbard. Hver eneste måned i ni år har gradestokken på Longyearbyen flyplass vist temperaturer høyere enn gjennomsnittet.
Sjekk luftkvaliteten der du bor på Yr6.11.2019 06:00:00 CET | Pressemelding
Værvarslingstjenesten Yr utvider tilbudet til sine brukere. For første gang kan du sjekke den lokale luftkvaliteten hvor som helst i Norge - på Yrs nye nettsider.
Best omdømme for 14. år på rad10.10.2019 12:15:41 CEST | Pressemelding
Meteorologisk institutt nok en gang har best omdømme blant norske organisasjoner og etater. Aller best skårer instituttet på kompetanse og fagkunnskap.
I vårt presserom finner du alle våre siste saker, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom