Julegave som gir varme og håp

- I stedet for å få et gavekort man bruker til å kjøpe seg et par vinglass eller en lysestake man egentlig ikke trenger, velger våre ansatte å støtte Ingeniører uten grenser. Det er vi stolte av, og det er ekstra gledelig at pengene går til en organisasjon som deler vår visjon om å skape bærekraftige samfunn hvor mennesker og natur blomstrer, sier administrerende direktør Ole-Petter Thunes.
Ingeniører uten grenser formidler ingeniørkompetanse og teknologi til prosjekter i lavinntektsland. Prosjektene er forankret i lokale behov, fremmer bærekraftig teknologi, og løsninger eies og driftes av det lokale samfunnet. Det bidrar til at mennesker kan få en bedre hverdag!
- Ingeniører uten grenser er en liten organisasjon som skal utrette store ting, og det er generøse bidrag som det vi får av Rambøll og Henning Larsen som gjør det mulig. I tillegg har de ansatte som engasjerer seg hos oss frivillig, og begge deler er vi veldig takknemlige for, sier Partner og Fundraisingansvarlig i IUG, Heidi Hovland Bergfald med et smil.
Fra plastavfall til varme
Hun forteller at bidraget fra Rambøll og Henning Larsen vil komme godt med i flere prosjekter, men at deler av julegaven øremerkes til et bestemt prosjekt – Waste for Warmth.
- Det er millioner av flyktninger som lever i midlertidige leirer i Midtøsten, og bare i Tyrkia er det nå om lag 3,6 millioner syriske flyktninger, forteller Bergfald.
Mangel på beskyttelse mot kalde vintre er blant de mange utfordringene mennesker på flukt opplever.
- Gjennom et innovasjonsprosjekt, som også støttes av Innovasjon Norge, har IUG bidratt til utvikling av en maskin og prosess for gjenvinning av plastavfall som kan brukes til å isolere telt i flyktningleire på vinterstid. Isolasjonsmaterialet – polyfloss – har vært testet i år, og prosjektet skal skaleres videre i årene som kommer, forklarer hun.
Muligheter for oppvarming av telt er kostbare og energiintensive, og isolasjon av telt er dyrt. Dagens løsninger belager seg på distribusjon av tepper, ovner og drivstoff, som igjen øker levekostnadene for flyktninger, innebærer økt helserisiko og kan være skadelig for miljøet.
I 2022 er målet til IUG at deres bærekraftige alternativ kan tas i bruk.
- Neste steg i Waste for Warmth-prosjektet er å teste isolasjonspanelene i boliger for flyktninger i Syria, og jobbe videre med modeller for produksjon og bruk i flyktningeleirer, sier Bergfald.
Mer om Waste for Warmth på IUG sitt webinar 16. desember
Lær mer om IUG sitt humanitære innovasjonsprosjekt Waste for Warmth ved å delta på webinar torsdag 16. desember.
https://iug.no/bli-med-pa-waste-for-wamth-lunsjwebinar-16-desember/
Nøkkelord
Kontakter
Terje ElvsaasFungerende kommunikasjonssjef/presseansvarlig
Tel:93480683terje.elvsaas@ramboll.noBilder


Lenker
Om Rambøll
Rambøll
Rambøll er en global samfunnsrådgiver innen bygg, transport, vann, miljø, energi og ledelseskonsultering. I Norge har vi 13 kontorer med om lag 1700 eksperter, som jobber tverrfaglig på store og små prosjekter. Arkitektfirmaet Henning Larsen er en del av Rambøll Gruppen, og er et studio for arkitektur, landskap, urbanisme og interiør, grafikk og lysdesign.
Rambøll ble grunnlagt i Danmark i 1945. Rambølls mer enn 18 000 eksperter skaper inspirerende og bærekraftige løsninger som skal gi rom for vekst og utvikling, og som er til det beste for kunden, sluttbrukeren og samfunnet omkring. Våre tjenester skal resultere i verdier både for oss som lever i dag, og for dem som kommer etter oss.
Rambøll kombinerer lokal erfaring med global kunnskap over hele verden for å skape bærekraftige byer og samfunn. Vi kombinerer vår innsikt og evne til å drive frem positiv forandring og bringer den videre til våre kunder som ideer, som kan realiseres og gjennomføres. Vi kaller det: Bright ideas. Sustainable change.
Rambøll var første norske virksomhet, og første rådgivende ingeniørvirksomhet i verden, som ble sertifisert etter bærekraftsmålene til FN, og er medlem av Skift - Næringslivets klimaledere.
Følg pressemeldinger fra Rambøll
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Rambøll på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Rambøll
Rambøll inngår samarbeid med Loopfront: Vil gjøre ombruk enklere og mer lønnsomt19.5.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Rambøll har valgt den norske teknologiplattformen Loopfront som sitt foretrukne verktøy for å styrke rådgivningen av strategisk ombruk, ombrukskartlegging og praktiske løsninger i prosjekter. Det strategiske samarbeidet skal gjøre det enklere for byggherrer å kutte utslipp, redusere avfall samt få sirkulærøkonomi inn i praksis.
Rambøll, islandske EFLA og AKVA Alliansen styrker samarbeidet innenfor akvakultur30.4.2025 14:37:26 CEST | Pressemelding
Tre sterke fagmiljøer slår nå kompetansen sammen for å tilby norsk oppdrettsnæring bedre løsninger for drift, prosjektering og sertifisering av landbaserte anlegg og slakterier. Samarbeidet mellom Rambøll, islandske EFLA og AKVA Alliansen skal sikre tilgang på både lokal tilstedeværelse og internasjonal spisskompetanse.
Rambøll styrker satsingen på solenergi i Norge7.4.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Simona Petroncini skal videreutvikle Rambølls solenergiløsninger i Norge. Hun er nylig ansatt som Lead Solar PV Specialist i Rambølls energidivisjon og skal fra kontoret i Bergen samarbeide tett med kundene for å finne de beste løsningene.
Kirsten Syvertsen er ny leder for Kunder og Salg i Rambøll31.3.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
1. februar tiltrådte Kirsten Syvertsen som ny leder for Kunder og Salg i Rambøll Norge. Oppgaven er klar: Å sikre at kundens behov står i sentrum.
Rambøll utvikler Innlandet Science Park Lillehammer27.3.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
Rambøll har inngått en avtale med Lillehammer Science Park AS, et selskap eid av Bane NOR Eiendom og Lillehammer kommunale eiendomsselskap (LIKE), om å bidra med utviklingen av en Science Park på Lillehammer. Sammen med utbyggere, DRMA arkitekter og sentrale leietakere legger nå Rambøll rammene for et bygg som skal fremme innovasjon, samarbeid og vekst i Lillehammer-regionen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom