Jubler for kylling som vokser saktere

Det store flertallet norske kyllinger er av rasen Ross 308, som er kjent for ekstremt rask vekst og stor brystfilét. Dyrevernalliansen har lenge arbeidet for å erstatte Ross 308 med kyllingraser som vokser litt saktere og har bedre helse.
Nå har NorgesGruppen bestemt seg for å gradvis introdusere saktevoksende kyllinger i sine butikker Meny, Kiwi, Joker og Spar.
– Etter flere års dialog med NorgesGruppen er vi veldig glad for at de nå tar konsekvensen av faglig kunnskap om saken. Dette er starten på slutten for monsterkyllingen Ross 308, sier Live Kleveland, kommunikasjonsleder i Dyrevernalliansen.
Kyllingen skal produseres av NorgesGruppens faste leverandør Nortura, som med merkevaren Prior er Norges største produsent av kylling.
Omstillingen ute på gård vil starte i 2022, men i følge Norturas nettsider vil ikke produktene være i butikk før om ett år.
– For bøndene vil kyllinger med saktere vekst bety nye og bedre erfaringer. Dyrevernalliansen vil presse på for at Prior snart vil være helt fri for Ross 308, sier Kleveland.
Bilder

Lenker
Om Dyrevernalliansen
Dyrevernalliansen hjelper dyrene som trenger det aller mest, i intensivt landbruk, fiskeoppdrett, pelsindustrien og dyreforsøk.
Følg pressemeldinger fra Dyrevernalliansen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Dyrevernalliansen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Dyrevernalliansen
Havbruksmeldingen: Stortingsflertallet støtter tiltak mot døde oppdrettsfisk5.6.2025 16:50:48 CEST | Pressemelding
– Et vendepunkt, men det haster å få på plass tiltak. Det må gjøres attraktivt for oppdretterne å redusere dødeligheten, mener Dyrevernalliansen.
Stortinget sviktet dyrene2.4.2025 06:48:42 CEST | Pressemelding
– På vegne av alle som er glade i dyr er vi utrolig skuffet over mangelen på handlekraft i behandlingen av dyrevelferdsmeldingen, sier kommunikasjonsleder Live Kleveland i Dyrevernalliansen, som lover fortsatt kamp for mer plass til griser, færre forsøksdyr og færre døde oppdrettslaks.
Fiskehelserapporten avslører alvorlige utfordringer – myndighetene må ta grep11.3.2025 11:06:21 CET | Pressemelding
Årets fiskehelserapport viser at oppdrettsnæringen har hatt en liten nedgang i dødelighet i sjøfasen. Likevel er dødeligheten fortsatt høy, med opptil 22 % i noen områder. Dette er langt fra bærekraftig.
Setter dyrevelferden først i en bransje under press10.3.2025 12:31:44 CET | Pressemelding
Til tross for store utfordringer i svinenæringen, viser noen bønder at det er mulig å drive grisehold med dyrevelferd i fokus. Bjerke Gård i Revetal har nå fått Dyrevernmerket – Norges matmerke for bedre dyrevelferd. Dette betyr mer plass, tilgang til uteområder, myke liggeplasser og et liv der grisene får utfolde seg.
Først i Norge: Melk fra kuer som får beholde kalvene sine29.1.2025 11:15:45 CET | Pressemelding
Nå lanseres Norges første dyrevernmerkede drikkemelk fra kuer som får beholde kalvene sine. Dette markerer et viktig skritt for dyrevelferden i norsk melkeproduksjon – og for første gang er slik melk å få kjøpt i dagligvarebutikker.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom