Investeringer i idrettsanlegg gir tredobbelt samfunnsøkonomisk gevinst
18.8.2022 12:31:15 CEST | Norges idrettsforbund | Pressemelding

Den ferske rapporten ble lagt frem på et anleggsseminar i regi av Idrettsforbundet under Arendalsuka i dag.
For å komme frem til disse tallene har Vista Analyse undersøkt hvilken rolle anlegg spiller for fysisk aktivitet blant ungdom i alderen 13 til 19 år. Rapporten viser at det er en klar sammenheng mellom investeringer i anlegg og fysisk aktivitet. Den økte fysiske aktiviteten gir samfunnsmessige gevinster i form av økt arbeidsinnsats og bedre helse.
I tillegg vet vi at idrettsaktiviteten har mange andre gode effekter som det er vanskelig å kvantifisere i en slik analyse.
– Det er godt å se at rapporten dokumenterer det vi lenge har trodd – at tilrettelegging for idrett og bygging av anlegg er svært lønnsomt for samfunnet, sier idrettspresident Berit Kjøll og legger til:
– Analysen har heller ikke beregnet egenopplevd nytte av investeringer i idrettsanlegg knyttet til idrettsglede og fellesskap, eller de kommersielle virkningene i form av publikumsnytte fra toppidrett og leverandører av utstyr og tjenester. Dette er nyttevirkninger som kommer i tillegg til den samfunnsnytten som Vista Analyse har identifisert.
Rapporten understreker viktigheten av å investere i en bred anleggsportefølje.
– Jeg mener myndighetene bør satse mer på å forebygge dårlig helse, og på å holde flere i arbeid lenger. Dette er viktig både for den enkelte og for samfunnet. Rapporten viser at økte investeringer i idretts- og nærmiljøanlegg vil bidra til dette. Basert på rapportens konklusjoner mener NIF at flere departement bør bidra i et samarbeid med kommuner og idrettslag om et anleggsløft som skal komme hele befolkningen til gode, avslutter idrettspresidenten.
Overordnede konklusjoner og forutsetninger fra anleggsrapporten:
- Én milliard kroner investert i idrettsanlegg gir en samfunnsøkonomisk gevinst på tre milliarder kroner. Dette inkluderer både en arbeidsgevinst (folk står lengre i arbeid) og en helsegevinst. Nyttegevinsten er fratrukket drifts- og investeringskostnader.
- Investering i anlegg bidrar til økt fysisk aktivitet blant ungdom også senere i livsløpet. Nye investeringer er ikke bare nødvendig for å dekke etterspørselen, men det er nødvendig for å sikre bred rekruttering blant barn og unge.
- Det er viktig at det investeres i en bred anleggsportefølje. Desto større variasjon det er i typer anlegg, desto mer fysisk aktivitet driver ungdommene med.
- For å inkludere flest mulig trenger man de store volumanleggene i nærheten av der folk bor, og investeringene må kunne tilrettelegge for nisjeaktiviteter for å sikre et bredest mulig aktivitetstilbud.
- De gode og riktige investeringene i idrettsanlegg fører til mer bruk, bedre rekruttering og mer fysisk aktivitet.
Se hele rapporten, i tillegg til et kortere sammendrag av den, her (idrettsforbundet.no).
Kontakter
Finn AagaardKommunikasjonsansvarlig
Tel:917 09 391finn.aagaard@idrettsforbundet.noBilder

Om Norges idrettsforbund
Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité (NIF) er det øverste organ i Norges største folkebevegelse. NIFs visjon er idrettsglede for alle.
Følg pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges idrettsforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Ytterligere én utøver tatt ut til Paralympics i Milano/Cortina17.2.2026 11:08:41 CET | Pressemelding
Olympiatoppen tok tirsdag ut ytterligere én utøver til Paralympics i Milano/Cortina. Totalt er det tatt ut 15 norske utøvere til lekene, som arrangeres fra 6.-15. mars. Troppen er nå komplett.
Tre utøvere tatt ut til Paralympics i Milano/Cortina2.2.2026 13:07:24 CET | Pressemelding
Olympiatoppen tok mandag ut ytterligere tre utøvere til Paralympics i Milano/Cortina. Totalt er det tatt ut 14 norske utøvere til lekene, som arrangeres fra 6.-15. mars.
25 utøvere tatt ut i femte uttak til OL i Milano/Cortina26.1.2026 11:59:43 CET | Pressemelding
Olympiatoppen tok mandag ut den femte gruppen utøvere til OL i Milano/Cortina. Det ble tatt ut 25 utøvere til de olympiske leker og ingen til Paralympics. Totalt er det tatt ut 80 utøvere til OL og 11 til Paralympics. Dette var siste uttak for OL. Det kommer ytterligere ett uttak til Paralympics.
21 utøvere tatt ut i fjerde uttak til OL og Paralympics i Milano/Cortina20.1.2026 13:30:41 CET | Pressemelding
Olympiatoppen tok tirsdag ut den fjerde gruppen utøvere til OL og Paralympics i Milano/Cortina. Det ble tatt ut 17 utøvere til de olympiske leker og fire til Paralympics. Totalt er det så langt tatt ut 55 utøvere til OL og 11 til Paralympics. Neste og siste uttak er planlagt 25. januar.
12 utøvere tatt ut i tredje uttak til OL/PL i Milano Cortina13.1.2026 08:59:50 CET | Pressemelding
Olympiatoppen tok tirsdag ut den tredje gruppen utøvere til OL i Milano Cortina. Det ble tatt ut 11 utøvere til de olympiske leker og én til Paralympics. Totalt er det så langt tatt ut 38 utøvere til OL og sju til Paralympics. Neste uttak er planlagt 20. januar.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
