Innovasjon Norge har fått varsel om bot etter uhjemlede kredittsjekker
- Som organisasjon skal vi naturligvis alltid opptre innenfor rammene av de krav vår virksomhet er underlagt og på en måte som ivaretar den tilliten bedrifter i hele landet viser oss. I denne saken har vi ikke gjort det. Det vil jeg på vegne av Innovasjon Norge igjen beklage, sier administrerende direktør Haugli.
Som et ledd i Innovasjon Norges behandling av søknader om lån og tilskudd, foretas kredittvurderinger av søkerne. I dette tilfellet er det foretatt kredittvurderinger av en person som ikke hadde noe aktivt kundeforhold med Innovasjon Norge. Slike uhjemlede kredittvurderinger skal ikke forekomme.
Etter at forholdene ble kjent, iverksatte Innovasjon Norge en rekke tiltak:
- Vi stengte tilgangen til kredittopplysningssystemet. Etter individuell godkjenning av hvem som skal kunne foreta kredittvurderinger, ble systemet gjenåpnet.
- Vi har foretatt en fullstendig gjennomgang av våre retningslinjer og rutiner knyttet til bruken av kredittopplysningsverktøyet. Vår internrevisor PwC har bistått oss i dette arbeidet.
- Vi har endret og skjerpet våre rutiner.
- Vi har fulgt opp saken overfor de involverte ansatte. En ansatt er oppsagt som følge av saken.
I forhåndsvarselet uttrykker Datatilsynet tillit til det interne forbedringsarbeidet.
-Vi vil komme tilbake til Datatilsynet med våre kommentarer til forhåndsvarselet innen fristen som er fastsatt til 25. januar 2021, sier Haugli. -Vi vil akseptere Datatilsynets endelige avgjørelse i saken.
Hvert år foretar Innovasjon Norge i overkant av 30.000 kredittvurderinger. Alle enkeltpersoner som blir vurdert får varsel om det. Internrevisor PwC fant i sin gjennomgang at Innovasjon Norge har et overordnet godt rammeverk, men pekte samtidig på forbedringspunkter som Innovasjon Norge har fulgt opp. Datatilsynet pålegger ikke Innovasjon Norge å iverksette ytterligere generelle tiltak.
Kontakter
Kristin Welle-StrandKommunikasjonsdirektør
Tel:934 58 303krwel@innovasjonnorge.noOm Innovasjon Norge
Vi bidrar til nyskaping i næringslivet, bærekraftig vekst og eksport for konkurransedyktige norske bedrifter, og utvikling i distriktene. Vi profilerer norsk næringsliv og Norge som reisemål.
Følg pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Den nordiske paviljongen på Expo med rekordbesøk25.10.2025 06:30:00 CEST | Pressemelding
Nærmere 1.7 millioner mennesker besøkte den nordiske paviljongen på verdensutstillingen i Osaka i 2025.
11 nye klynger tas opp i Norwegian Innovation Clusters23.10.2025 15:28:43 CEST | Pressemelding
I dag kunngjøres nye medlemmer og klynger som er innvilget videre satsing i klyngeprogrammet Norwegian Innovation Clusters. Fem nye klynger har kommet med i programmet og seks har blitt tatt opp på et høyere nivå.
Lokalt meieri vinner landbrukspris for Innlandet23.10.2025 12:30:00 CEST | Pressemelding
Osteprodusenten Valdresmeieriet fra Valdres vinner bedriftsutviklingsprisen i landbruket for 2025.
Rygge Meieri vinner landbrukspris21.10.2025 09:48:47 CEST | Pressemelding
Ekteparet Sølvi og Stig Gammelsrøds tradisjonsmeieri vinner bedriftsutviklingsprisen for landbruket for Østfold i 2025.
Mannsverk Gård vinner landbrukspris!20.10.2025 14:32:39 CEST | Pressemelding
Kjøtt- og jordbærprodusenten fra Tverrelvdalen vinner bedriftsutviklingsprisen i landbruket for Finnmark i 2025.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
