If frykter ulykker på vinterdekk i juni og juli
6.6.2021 08:35:00 CEST | If | Pressemelding

8 prosent svarer at de bruker vinterdekk på bilen i juni og juli. 5 prosent har på såkalte helårsdekk, og 3 prosent i undersøkelsen aner ikke hva slags dekk de kjører rundt med.
Den landsdekkenede spørreundersøkelsen er gjort av YouGov på oppdrag for forsikringsselskapet If.
– Gummiblanding og mønster på vinterdekk er laget for snø- og isføre, og kan være svært trafikkfarlig på veien i sommervarmen, sier kommunikasjonssjef Sigmund Clementz i If.
Livsfarlig vannplaning
– Gummien i vinterdekk er mykere enn i sommerdekkene. Dette gir drastisk lengre bremselengder og dårligere stabilitet i svinger. Mønsteret på tvers i et vinterdekk er dessuten laget for å få godt grep på snø og is. I et sommerdekk er det langsgående riller. De er der for å transportere bort vann, og er helt nødvendige for å unngå eller redusere effekten av vannplaning, sier han.
Ifølge Sigmund Clementz finnes det ikke noe som heter helårsdekk.
– En del tror at såkalte overgangsdekk eller kontinentale vinterdekk fungerer året rundt i Norge. Dette er vinterdekk som er laget for å tåle noen tilfeldige besøk på snøføre. Disse dekkene vil jeg si er hverken er fugl eller fisk for norske forhold. Her i landet er det to tydelige dekksesonger, og det er derfor nødvendig med to hjulsett som er tilpasset hver årstid, sier Clementz.
På sommerdekk i januar
Det er ikke bare vinterdekk som blir brukt året rundt.
Kommunikasjonssjefen i If forteller at forsikringsselskapet får inn skader fra sjåfører som kolliderer i januar på sommerdekk, og sier at de kjører med slike dekk hele året.
Nøkkelord
Kontakter
Sigmund ClementzKommunikasjonssjef
Tel:+47 982 49 805sigmund.clementz@if.noBilder



Om If
If er det største forsikringsselskapet i Norden, med over 4,5 millioner kunder, både privatpersoner og bedrifter. Vi forsikrer hver femte bolig og bil i Norden, og tilbyr personforsikring for privatpersoner og bedrifter.
Vi har 10 000 ansatte, spredt over flere forretningsområder og land, som sammen sørger for at våre privat- og bedriftskunder får riktig hjelp. Takket være vår størrelse og bredde kan vi være nær kundene våre og tilby trygg forsikring. Vårt løfte til kundene våre er kjernen i vår identitet – If hjelper mye.
If er heleid av finske Sampo, som er notert på Nasdaq-børsen i Helsingfors, Stockholm og København. I 2025 ble Topdanmark en del av If. If har hovedkontor i Sverige, og opererer også i Baltikum.
Følg pressemeldinger fra If
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra If på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra If
Mange oppdager frost- og vannskader på hytta nå23.2.2026 10:11:50 CET | Pressemelding
De siste to helgene har mange hyttefolk oppdaget rørbrudd, frost- og vannskader på hytta. Forsikringsselskapet If har alene fått inn flere titall skademeldinger.
Ikke legg disse tingene i kofferten17.2.2026 07:15:56 CET | Pressemelding
Folk uten tilgang til livsviktige, reseptbelagte medisiner havner i dramatisk medisinsk knipe utenlands. Enkelte gjenstander må eller bør du aldri legge i innsjekket bagasje, understreker If.
Denne bilskaden er folk flaue over å snakke om10.2.2026 07:07:19 CET | Pressemelding
Flere ganger i uka får forsikringsselskapet If inn skader hvor sjåfører og biler har kjørt inn i sin egen garasjeport.
If helps a lot-rapport Q4: Slik støttet If kundene i den intense værsesongen5.2.2026 07:37:02 CET | Pressemelding
Sampo Group fortsatte å utnytte sin unike skala og markedsposisjon for å levere solide resultater for kvartalet og hele året i 2025.
Vannskader for millioner på norske kjøkken3.2.2026 10:28:21 CET | Pressemelding
Gamle oppvaskmaskiner og morkne vannslanger skaper vannkaos og ødeleggelser i norske hjem. Hundrevis av skader kunne vært unngått gjennom bedre ettersyn og vedlikehold, ifølge forsikringsselskapet If.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
