Idealet om likestilling havner i skyggen av internasjonalisering

Av: Gunn Kvalsvik, Kifinfo
Konsekvensene internasjonalisering har for kjønnslikestilling er et av temaene i stipendiat Julie Katrine Flikkes doktorgradsarbeid. Hun skrev nylig om dette i en artikkel i Tidsskrift for kjønnsforskning.
Et av spørsmålene Flikke stiller i sitt doktorarbeid er om det er mulig å holde på idealet om likestilling i norsk akademia – samtidig som vi vil gjøre så mye annet: internasjonaliserer forskningen, måler suksess i form av tellekanter og i stadig større grad verdsetter prestisjeforskning og stjerneforskere.
Vil avdekke prioriteringer ved eget universitet
Metodisk har stipendiaten hentet sitt empiriske materiale fra NTNU. En akademisk institusjon som er Norges største og som hun mener er representativ for flere av de andre store universitetene i Norge.
– Internasjonalisering ved NTNU handler i hovedsak om internasjonal mobilitet for studenter og forskere, internasjonal rekruttering av forskere, samarbeid om forskning og tilknytning til det europeiske kunnskapsmarkedet, forteller Flikke.
– Artikkelen er en kritisk diskursanalyse av dokumenter, intervju med administrativt ansatte og en analyse av språkdebatten som har vært ved universitetet, forteller hun.
I artikkelen avdekker Flikke forholdet mellom internasjonalisering, fremragende forskning (eksellense) og kjønnsbalanse ved å se på føringer i NTNUs internasjonaliseringspolitikk i perioden mellom 2006 til 2018.
Hun startet forskningsprosjektet ved å gjennomgå et stort volum av strategidokumenter for deretter å se hvor ofte, når og hvordan internasjonalisering ble omtalt. I neste runde valgte hun ut noen dokumenter der hun gikk dypere inn i innholdet.
– Gjennom denne inngangen kan jeg også avdekke prioriteringer og makt.
Kjønnsnøytrale strategier kan hindre likestilling
Policydokumentene som Flikke har sett på og analysert, viser at internasjonaliseringen kan føre til ekskludering.
– Økt press om mobilitet, internasjonal orientering og søkelys på det universitetet oppfatter som toppforskning, kan i praksis føre til økt press på enkeltforskere, forklarer hun.
En av gruppene som blir særlig rammet er kvinnelige forskere, ifølge Flikke.
– Selv om forskere uansett kjønn kan oppleve press, har mitt forskningsarbeid vist at dette idealet kan være spesielt problematisk for kvinnelige forskere. Særlig kravet om mobilitet kan oppleves som vanskeligere for kvinner, og særlig for kvinnelige forskere i småbarnsfasen.
Nøkkelord
Kontakter
Kristin AuklandSeniorrådgiver
Tel:22 03 80 86Tel:95 12 14 86ka@kilden.forskningsradet.noBilder

Lenker
Om Kifinfo
Kifinfo drives av Kilden kjønnsforskning.no for Komité for kjønnsbalanse og mangfold i forskning (Kif-komiteen). Sekretariat hos Universitets- og høgskolerådet.
Følg pressemeldinger fra Kifinfo
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kifinfo på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kifinfo
Mannsdominans truer matematikk, IKT- og teknologifagene18.9.2025 11:30:57 CEST | Pressemelding
Fagene har fortsatt for få kvinnelige forskere. Evalueringsrapport tror det har konsekvenser for den faglige kvaliteten.
Mobbing og trakassering ligger bak når stipendiater bytter veileder11.9.2025 11:03:12 CEST | Pressemelding
Særlig utenlandske stipendiater er utsatte, viser intervjuer med over hundre stipendiater.
Hvordan møte motstand mot likestilling?1.9.2025 09:52:31 CEST | Pressemelding
Et forskningsprosjekt ser nærmere på hva det egentlig dreier seg om når likestillingsarbeid på arbeidsplassen ikke kommer noen vei.
Forskningsrådet lyser ut midler for mer kjønnsbalanse, mangfold og inkludering18.8.2025 09:40:36 CEST | Pressemelding
Sitter du med gode ideer til likestilling og mangfold i forskning? Da må du kaste deg rundt og søke Forskningsrådet innen 24. september.
EU gjør fremskritt i motvind14.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
De siste årene har EU stilt krav til planer for likestilling og lansert banebrytende tiltak mot vold i akademia. Marcela Linková ser likevel med uro på tiden som kommer, og advarer mot reaksjonære krefter i EU.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom