I full gang med å drive tunnelene i Lyngdal
1.4.2022 13:25:18 CEST | Nye Veier | Aktuelt
– En gledens dag, stråler prosjektsjef Harald J. Solvik på vegne av byggherren under markeringen.
Landskapet formes, og forbipasserende ser nå konturen av den nye motorveien i Herdal, øst for Lyngdal. Den 9,7 km lange etappen består blant annet av sju brukonstruksjoner og to tunneler. Tunnelmassene brukes internt i linja for å bygge opp strukturen i dagsonen.
– Å få en god start betyr mye for videre fremdrift, og det er gledelig og se positivt engasjementet både fra kommunen og lokalbefolkningen, sier Solvik. Det å få markere oppstart av tunneldriften gir oss en mulighet til å vise fremdriften i anlegget.
I skrivende stund er det skutt 309 salver, herav 116 salver i tunnel. Det var på Røyrskår den første salven ble detonert i midten av februar, og det er drevet 170 meter med tunnel av den totalt 2700 meter lange Kålåstunnelen.
– Estimert gjennomslag er sen høst 2023, sier Adler Enoksen, prosjektleder for Implenia Stangeland. Kålåstunnelen drives fra vest til øst, mens den 3400 meter lange Rossåstunnelen drives i begge retninger, fra Foss og Herdal. Forventet gjennomslag for den lengste tunnelen er sommeren 2023. Det betyr at det er tre tunnelrigger og 12 drivelag tilknyttet prosjektet. Totalt er det nå 170 personer i aktivitet, inkludert lokale underleverandører som TT Anlegg og Lindland Maskin.
Nøkkelord
Kontakter
Harald J. SolvikProsjektsjef
Tel:+47 977 84 919Bilder


Om Nye Veier
Nye Veier er et fullt ut statlig eid aksjeselskap. Selskapets oppgaver omfatter å planlegge, bygge, drifte og vedlikeholde viktige hovedveier. Disse binder landet vårt sammen, og knytter Norge til hovedveier i utlandet. Nye Veier skal være en slank og effektiv byggherreorganisasjon, med et mål om å sikre helhetlig og kostnadseffektiv utbygging og drift av trafikksikre hovedveier.
Denne infrastrukturen vil raskt styrke næringslivets konkurranseevne, gi innbyggere mer effektiv, forutsigbar og tryggere veitransport og mer vei for pengene.
Selskapets verdier er "Fornyer", "Forbedrer" og "Forsikrer".
Følg pressemeldinger fra Nye Veier
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nye Veier på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nye Veier
Trafikkomlegging E18 Rugtvet – Langangen fra 1. september21.8.2026 12:33:41 CEST | Aktuelt
Fra 1. september går prosjektet E18 Rugtvet – Langangen inn i en ny fase. Før den nye veien kan åpnes må det gjennomføres omfattende testing av utstyr, styringssystemer og trafikkplaner. I hele denne perioden skal E18-trafikken ledes over Breviksbrua.
Ståle Nistov har begynt i stillingen som administrerende direktør i Nye Veier AS14.8.2026 13:17:12 CEST | Aktuelt
Ståle Nistov har sin første arbeidsdag som administrerende direktør i Nye Veier AS fredag 14. august.
Nye Veier satser på lærlinger30.7.2026 11:26:29 CEST | Pressemelding
Siden 2016 er mer enn 1,4 millioner arbeidstimer utført av lærlinger i Nye Veiers utbyggingsprosjekter. Tydelige kontraktskrav om bruk av lærlinger utbyggingsprosjekter har gitt resultater over tid. Like før ferien bestod hele 13 lærlinger fagprøve i prosjektet E39 Mandal-Blørstad i Lindesnes, Agder.
Konkurransegrunnlaget ute for nytt rv. 13-prosjekt i Hardanger10.7.2026 10:09:10 CEST | Pressemelding
Nye Veier har nå sendt ut konkurransegrunnlaget for utbyggingen av rv. 13 Freim–Djupevik i Ullensvang.
Klart for neste prosjekt på rv. 136.7.2026 14:11:34 CEST | Pressemelding
Nå i sommer går Nye Veier ut i markedet for å skaffe entreprenør til utbyggingen av rv. 13 Freim – Djupevik i Ullensvang. Den om lag 600 meter lange strekningen skal utbedres med blant annet økt bredde. Prosjektet vil gi bedre fremkommelighet, økt trafikksikkerhet og bedre sikring mot skred.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
