Hvorfor er det så kaldt akkurat nå?

– Vintrene kan fortsatt bli kalde, men de er mindre kalde nå enn før, sier klimaforsker Jostein Mamen.
Han har sett på den kaldeste toukersperioden hvert år, fra starten av året til dagens dato. Statistikken viser at årets januar og start på februar havner et stykke ned på lista både i Oslo, Stavanger, Bergen, Trondheim og Tromsø.
Den tiende kaldeste kuldeperioden i Bergen
– I Bergen har de i år opplevd den tiende kaldeste 14-dagersperioden. Så det har nok føltes kaldt, men det er på langt nær noen rekordkald vinter, sier Mamen.
– Men kulden fortsetter også framover, så 2021 havner nok høyere opp på listene etter hvert. Det spørs imidlertid om det slår 2010, 2013 og 2016, som også var kalde, sier Mamen.
Hvor ligger årets vinter over listen over kaldeste periode?
- Oslo: 41. plass, med en gjennomsnittlig minimumsteperatur på -8,7 grader.
- Stavanger: 18. plass, med en gjennomsnittlig minimumsteperatur på -6,3 grader.
- Bergen: 10. plass, med en gjennomsnittlig minimumsteperatur på -5,1 grader.
- Trondheim: 19. plass, med en gjennomsnittlig minimumsteperatur på 12,2 grader.
- Tromsø: 36. plass, med en gjennomsnittlig minimumsteperatur på 9,1 grader.
Slik er det beregnet: Gjennomsnittlig minimumstemperatur i den kaldeste 14-dagersperioden fra 1. januar til 4. februar i de ulike byene.
Her kan du se listen over de kaldeste vinterperiodene vi har målt i de ulike byene.
Fastlåst høytrykk gir kulde i hele landet
Det er et høytrykk som ligger fastlåst over oss som gjør at det er så kaldt nå, forklarer statsmeteorolog Martin Granerød.
– Årsaken er at det ligger et høytrykk ute i norskehavet og et lavtrykk over Russland, som presser kaldluften fra Sibir ned mot Skandinavia. Denne Sibir-kulden brer seg ut over hele Sør-Norge, sier Granerød.
Høytrykket presser også de lavtrykkene som pleier å komme innover Vestlandet bort, og de treffer derfor sør i Europa akkurat nå.
Her er det kaldest i landet nå
Sist vi hadde en liknende langvarig kuldeperiode var i 2010 i Sør-Norge.
– Den kaldeste lufta ligger over Sør Norge nå. Nord i innlandet og sør i Trøndelag er det kaldest i landet nå. Det kaldeste stedet i Norge i natt var i Røros med minus 36 grader, sier Granerød.
Kulden ser ut til å fortsette så langt meteorologen kan se.
– Når det først oppstår en slik værsituasjon, og du får et snødekt og kaldt område, skal det mer til enn vanlig for å få høytrykket vekk. Det som trengs er et eller flere kraftige lavtrykk ute i Atlanteren, som kan presse høytrykket unna. Vi ser ikke tegn til noe slikt foreløpig, sier Granerød.
Topp fem kaldeste steder så langt i år:
- Folldal - Fredheim (Innlandet) -38,6 grader 3. februar
- Leirflaten (Innlandet) -38,5 grader 3. februar
- Røros lufthavn (Trøndelag) -36,0 grader 4. februar
- Kautokeino (Troms og Finnmark) -35,5 grader 13. januar
- Grotli (Innlandet) -35,3 grader 3. februar
Den kaldeste toukersperioden noen gang målt
- Oslo: 1942, fra 21. januar til 3. februar, med en gjennomsnittlig minimumstemperatur på -20,2 grader.
- Stavanger: 1969, fra 8.februar til 21. februar, med en gjennomsnittlig minimumstemperatur på -13, 6 grader.
- Bergen: 2009/2010, fra 30. desember til 12. januar, med en gjennomsnittlig minimumstemperatur på -9,5 grader.
- Trondheim: 1947, fra 23. februar til 8.mars, med en gjennomsnittlig minimumstemperatur -19,8 grader.
- Tromsø: 1966, fra 29. januar til 11.februar, med en gjennomsnittlig minimumstemperatur -14,3 grader.
Kontakter
Været nasjonalt
Vakthavende meteorolog: 480 69 615 (betjent 8-15)
Været lokalt
Sør- og Østlandet: 480 68 447
Vestlandet og Trøndelag: 480 68 406
Nord-Norge: 480 68 191
Klima eller andre henvendelser
Kommunikasjonsavdelingens pressevakt: 48 06 58 85 (betjent 8-16) eller kommunikasjon@met.no
Bilder

Om Meteorologisk institutt
Følg pressemeldinger fra Meteorologisk institutt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Meteorologisk institutt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Meteorologisk institutt
Varm Svalbard-sommer for fjerde året på rad2.9.2025 15:15:38 CEST | Pressemelding
August ble den nest varmeste på Svalbard, og den 4. varmeste sommeren, kun slått av 2022, 2023 og 2024. Hva er det som skjer?
Var hetebølgen i sommer et resultat av klimaendringene?12.8.2025 15:58:14 CEST | Presseinvitasjon
Meteorologisk institutt har i samarbeid med World Weather Attribution, Sveriges meteorologiske og hydrologiske institutt og Finlands meteorologisk institutt gjennomført en attribusjonsstudie om den intense hetebølgen som traff Norge, Sverige og Finland i sommer.
Juli enda 2,8 grader over normalen1.8.2025 14:19:32 CEST | Pressemelding
Hetebølger, tropedagar og unormalt høge temperaturar. Juli er den tredje varmaste registrert i Noreg.
Vi får oftere hetebølger nå enn før8.7.2025 13:01:00 CEST | Pressemelding
De siste tretti årene har antall hetebølger økt betydelig i Norge som følge av klimaendringene.
Lite sjøis i Arktis i juni1.7.2025 14:44:21 CEST | Pressemelding
Været i juni har vært så vanlig som det kan bli, men det er målt svært lite sjøis i Arktis. Sjøisen er på sitt nest laveste nivå siden målingene startet i 1991.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom