Hvordan kan standarder bidra i energikrisen?
28.10.2022 16:31:55 CEST | Standard Norge | Pressemelding

Globalt er det rundt 50 000 sertifiseringer etter standarden for energiledelse, ISO 50001. I Norge er det fortsatt ganske få, men de som bruker den internasjonale standarden kan vise til betydelige økonomiske og miljømessige besparelser.
På frokostmøtet vil vi lansere de to standardene ISO 50004 og 50005 for energiledelse. Begge standardene er også fastsatt som Norsk Standard.
Du vil få nærmere informasjon om de to nye standardene som skal gjøre det enklere å innføre et energiledelsessystem:
- NS-ISO 50004 Energiledelsessystemer — Veiledning for implementering, vedlikehold og forbedring av et ISO 50001-energiledelsessystem
- NS-EN ISO 50005 Veiledning for en stegvis implementering
Du vil dessuten få innsikt i viktige rammebetingelser fra EU, høre mer om hvordan ENOVA jobber med å styrke energieffektiviseringen blant norske bedrifter og hvilke erfaringer Hydro REIN har med energiledelse og hvilke muligheter de ser at dette gir.
Se mer informasjon om programmet på www.standard.no. Der er det også mulig å melde seg på frokostmøtet som er gratis og arrangeres som et hybridmøte (både fysisk og digitalt). De er gratis å delta.
Kontakter
Marit SæterDirektør kommunikasjon
Tel:+47 970 27 956msa@standard.noBilder

Om Standard Norge
Standard Norge utvikler og forvalter standarder i Norge, og har enerett på å utgi Norsk Standard. Medlemmene våre er både næringsliv, myndigheter, interesseorganisasjoner, forbrukerorganisasjoner, forskningsinstitusjoner og andre. Nærmere 5000 norske eksperter er med i standardiseringsarbeid i regi av Standard Norge på nasjonalt eller internasjonalt plan.
Følg pressemeldinger fra Standard Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Standard Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Standard Norge
Smaker rette agurker best?8.7.2026 10:25:38 CEST | Pressemelding
Svaret er nei, smak og fasong henger ikke sammen. Likevel er det de rette som havner i grønnsaksdisken på matbutikken. Hvorfor?
Redningsvest eller flytevest – vet du hva du skal bruke?2.7.2026 07:40:45 CEST | Pressemelding
Mange bruker begrepene redningsvest og flytevest om hverandre, og er kanskje ikke klar over hva de har på seg. Ulike typer vester har ulike egenskaper og bruksområder, og det kan være livsviktig å velge riktig vest.
Ny rapport: Manglende standarder bremser ombruk i byggenæringen9.6.2026 10:52:58 CEST | Pressemelding
Bygge- og anleggsnæringen ønsker mer ombruk, men mangler fortsatt felles metoder, prosesser og dokumentasjonskrav. Det viser en ny rapport fra Standard Norge, finansiert av Statsbygg. Rapporten peker på standardisering som et viktig grep for å gjøre ombruk enklere, tryggere og mer lønnsomt.
Verdens miljødag 2026: Troverdig klimaarbeid trenger internasjonale standarder4.6.2026 14:42:19 CEST | Pressemelding
Økende havnivå, skogbranner, hetebølger og smeltende isbreer er tydelige tegn på at klimaendringene påvirker samfunn og natur over hele verden. Verdens miljødag 5. juni er en påminnelse om at klimautfordringene ikke kan løses uten koordinert innsats på tvers av sektorer, bransjer og landegrenser.
Norske virksomheter kan tape konkurransekraft uten dokumentert miljøledelse1.6.2026 11:28:53 CEST | Pressemelding
Verdens mest brukte standard for miljøledelse er nå oppdatert. Den nye versjonen av ISO 14001 gir virksomheter et tydeligere rammeverk for hvordan de skal håndtere klima, ressursbruk, naturmangfold og risiko. Å implementere standarden kan bli avgjørende for å sikre markedsadgang og vinne kontrakter.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
