Husk vinterdekk i høstferiefjellet
28.9.2021 07:00:00 CEST | NAF | Pressemelding

De nærmeste ukene er det høstferie og mange legger turen til fjells. Da gjelder det å forberede bilen på at det kan bli vinterføre.
- Skal du opp i høyden er det sannsynlig at det blir hvit nedbør. Da må vinterdekkene på bilen for at du skal komme deg vel frem, og tilbake, mener Sødal.
Mang en høstferie-turist har blitt overrasket av snøvær med sommerdekk på bilen. Da er man dessverre låst fra å komme seg avgårde.
- Sommerdekk på vinterføre duger ikke, og kan føre til trafikkfarlige situasjoner for både deg og andre på veien, sier Nils Sødal.
Sommerdekk på høstferie i lavlandet
For de som ikke skal på fjellet eller være hjemme i vinterferien er det ikke nødvendig å legge om til vinterdekk ennå.
- Vinterdekk er langt dårligere enn sommerdekk på våte veier i plussgrader. Så behold sommerdekkene på en stund til om du ikke skal til fjells, rådgir Sødal.
Bremselengden blir betydelig lenger om du har vinterdekk på bilen i plussgrader og regn. Det kan også øke faren for vannplaning. Da er det langt viktigere med gode sommerdekk som drenerer vannet godt.
Nøkkelord
Kontakter
Nils SødalSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 901 83 276nils.sodal@naf.noBilder

Om NAF
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 64 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
NAF: – Vi når ikke nullvisjonen med dårlige veier26.10.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
En av fem som mistet livet i trafikken i 2025 gjorde det fordi veistandarden ikke holder mål. – Dette er oppsiktsvekkende og nedslående, sier rådgiver i NAF, Jan Harry Svendsen.
Barnestoltest: - To av åtte stoler stryker i testen21.10.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
NAF har testet åtte barnestoler som er relevante for det norske markedet. - To av disse har så store svakheter at vi fraråder folk å bruke dem, sier Janne Pedersen, senior forbrukerrådgiver i NAF.
NAF ber folk fra hele landet fortelle hva som må bli bedre i trafikken19.10.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Hvilke vei- og trafikksaker er viktigst der folk bor? Det vil NAF finne ut gjennom en landsdekkende innspillsrunde.
NAF: Økt bekymring for høye drivstoffpriser16.10.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Bekymringen for galopperende drivstoffpriser har økt. – Avgiftene er tilbake på pumpene, og det merkes samtidig som prisene på drivstoff øker. Det er flere som er bekymret nå enn i vår, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
NAF: - Fjelltur krever vinterdekk9.10.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Snøen skal lave ned i fjellområdene i Sør-Norge de kommende dagene. - Skal du på hytta på fjellet, må vinterdekkene på bilen, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
