Hurtigbåter kan få støtte til å kutte klimagassutslipp

– Regjeringen har lagt fram en klimaplan som viser hvordan vi skal nå klimamålene og skape nye, grønne jobber. Vi skal blant annet halvere utslippene fra skipsfarten innen 2030. Gjennom ordningen Klimasats støtter vi arbeidet med å redusere utslippene fra hurtigbåtene langs kysten og framskynder overgangen til en grønnere skipsfart, sier klima- og miljøminister Sveinung Rotevatn.
Grønnere hurtigbåter
Det er i underkant av 80 hurtigbåter i fylkeskommunal drift i Norge. Disse båtene bruker tradisjonelt mye drivstoff og har høye utslipp per passasjer.
Å gjøre reisene grønnere er en viktig oppgave for kystlandet Norge. Tiltak på hurtigbåter ble utredet i Klimakur 2030. Rapporten viser at potensialet for utslippskutt er rundt en halv million tonn CO2 fram mot 2030.
– Grønn teknologi må ofte hjelpes i gang. Vi er stolte av å støtte gode prosjekter som gjør transport med hurtigbåt mer klimavennlig, sier Ellen Hambro, direktør for Miljødirektoratet.
Priotierer implementering
Det er fjerde gangen aktører som driver kollektivtransport med hurtigbåt, kan søke slik støtte gjennom hurtigbåtprogrammet i Klimasats.
Tidligere tildelinger er blant annet brukt til ombygging av hurtigbåter fra diesel til strøm, og forprosjekter. Miljødirektoratet har hittil gitt betydelig støtte til utvikling.
– Vi vil i år særlig støtte prosjekter som bidrar til å få innovative fartøy inn i regulær drift i nær framtid, sier miljødirektør Ellen Hambro.
Faktaboks: Må søke før 3. september 2021
- Søknadene om støtte gjennom hurtigbåtprogrammet i Klimasats kan inkludere alt fra utredning av muligheter til faktisk bygging eller ombygging av båter.
- Det er verdt å merke seg alle kriteriene som vil ligge til grunn for vurderingen av søknadene (se lenker nederst på siden for mer informasjon).
- Hurtigbåtprogrammet i Klimasats kan ikke gi støtte til prosjekter som kan støttes av Enova. Enova har i dag et støtteprogram der de tilbyr støtte til kommuner og fylkeskommuner til ladeinfrastruktur for offentlige transporttjenester, herunder hurtigbåt. I tillegg kan Enova støtte ulike teknologiutviklingsprosjekter. Søker må avklare på forhånd om Enova kan støtte tiltaket/prosjektet. Ta kontakt med Miljødirektoratet ved eventuelle spørsmål.
- Støtten begrenses av tilgjengelige midler og konkurranse om disse. Det kan deles ut maksimalt 80 millioner kroner.
- Støtten kan dekke inntil 75 prosent av kostnadene til utvikling og realisering av null- og lavutslippsløsninger. Minste søkesum er 2 millioner kroner.
- Søknadsfrist er 3. september.
Nøkkelord
Kontakter
PressekontaktPressetelefonen svarer på henvendelser fra pressen mellom klokka 8 og 16 på hverdager.
Vi ringer vi deg raskt tilbake dersom vi ikke får tatt telefonen. Pressetelefonen kan ikke ta imot SMS eller talebeskjeder.
Bilder

Lenker
Om Miljødirektoratet
Miljødirektoratet jobber for et rent og rikt miljø
Våre hovedoppgaver er å redusere utslipp av klimagasser, forvalte norsk natur og hindre forurensning. Vi er et statlig forvaltningsorgan underlagt Klima- og miljødepartementet. Vi har i underkant av 700 ansatte ved våre to kontorer i Trondheim og Oslo, og ved Statens naturoppsyn (SNO) sine lokalkontor.
Følg pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Miljødirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Bekymret for falske Labubu-bamser29.9.2025 15:00:57 CEST | Pressemelding
Miljødirektoratets kontroller av de populære Labubu-bamsene viser at piratkopien inneholdt et farlig og forbudt stoff.
Europas miljø er i dårlig forfatning29.9.2025 09:45:42 CEST | Pressemelding
Klimaendringer og miljøødeleggelser truer Europas økonomi, folkehelse og livskvalitet. Det slås fast i rapporten fra Europas miljøbyrå.
Europas miljø er i dårleg forfatning29.9.2025 09:45:42 CEST | Pressemelding
Klimaendringar og miljøøydeleggingar trugar Europas økonomi, folkehelse og livskvalitet. Det kjem fram i rapporten frå Det europeiske miljøbyrået.
Pukkellaksfangsten svekket av vårflommen i noen elver24.9.2025 22:50:15 CEST | Pressemelding
Foreløpige anslag fra 17 av over 50 elver som hadde pukkellaksfelle i sommer, viser at få pukkellaks fikk gyte der fellene kunne monteres tidlig nok.
Pukkellaksfangsten svekka av vårflaumen i nokre elvar24.9.2025 22:50:15 CEST | Pressemelding
Førebelse anslag frå 17 av over 50 elvar som hadde pukkellaksfelle i sommar, viser at få pukkellaks fekk gyte der fellene kunne monterast tidleg nok.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom