Høstferien 2019: 6 av 10 til utlandet. Høstferien 2020: Stengte grenser.

Fantastisk høst i eget land
- Tradisjonelt har mange brukt høstferien til å forlenge sommeren. De fleste som har tatt høstferie har brukt denne utenfor Norges grenser, sier Astrid Bergmål, leder i Virke Reiseliv.
Sol og sommer blir det imidlertid lite av denne høstferien. I stedet håper lederen i Virke Reiseliv at nordmenn vil få øynene opp for alle de fantastiske høstopplevelsene som finnes i eget land.
- Høsten er en fantastisk tid i Norge, enten man vil gå i fjellet, eller trekke inn på et av landets museer, restauranter eller hoteller. Mange valgte å reise i eget land i sommer, og erfarte at smitteverntiltakene la godt til rette for trygge og gode ferieopplevelser. Vi håper nå flest mulig vil benytte seg av kommersielle reiselivstilbud også i høstferien, sier Bergmål.
Savner internasjonale gjester
Selv om norske reiselivsbedrifter står klare til å ta imot nordmenn i høstferien er savnet etter de internasjonale turistene stort. Norsk reiseliv er avhengige av også utenlandske turister i tida fremover.
Virkes reiselivsvirksomheter anslår at omsetningen for hele året 2020 kommer til å være bare én tredel av omsetningen i 2019. Hotellene anslår at årsomsetningen vil halveres, mens reisearrangørene, som selger reiser både i og ut av Norge, anslår et fall på nærmere 80 prosent fra 2019. Det viser tall fra Virkes medlemsundersøkelse for september.
- Grensene har vært så godt som stengt fra 12. mars. Dette rammer hele reiselivet, men særlig de som baserer seg på internasjonal trafikk. For Virkes reiselivsvirksomheter samlet sett var omsetningen i juli 38 prosent av samme måned i fjor, mens de i august var nede i 25 prosent av fjorårets omsetning. Vi ser at ordreboken for 4. kvartal er praktisk talt tom.
Virke etterlyser ytterligere tiltak fra myndighetene som kan gi trygghet og forutsigbarhet gjennom hele krisen, uavhengig av hvor langvarig den blir.
- Hjelp til reiselivsnæringen gjennom denne tiden vil være en investering i fremtiden, i arbeidsplasser, verdiskapning og lokalsamfunn landet over. Alternativet er at mange virksomheter vil være borte når vi kommer til høstferien 2021, sier Bergmål.
Østlandet høstferiefavoritt
23 prosent av de spurte i Virkes befolkningsundersøkelse, som allerede i mai planla å reise i eget land, svarte at de ville reise i Viken, 22 prosent planla tur til Innlandet og 14 til Oslo.
- Det har vært et svært krevende halvår med svikt i alle markeder. Fritidsmarkedet, forretningsmarkedet, i konferanse, arrangement- og eventmarkedet. Selv om nordmenn velger å reise i eget land i høstferien vil ikke det alene redde norsk reiseliv. Næringen kommer til å trenge massiv hjelp fremover, sier Bergmål.
Tallene er utarbeidet på vegne av Virke, av Opinion i mai 2020.
Kontakter
Maria Østerhus LoboKommunikasjonssjef
Tel:909 10 386maria.lobo@virke.noBilder

Dokumenter
Om Virke
Virke er handels - og tjenestenæringenes hovedorganisasjon. Våre 25 000 medlemsvirksomheter er ledende på alt fra å vaske gulv til å arrangere konserter, pleie eldre og ta vare på de yngste, selge mat, malerkoster, madrasser, og alt det andre vi har behov for. Handels- og tjenestenæringene gir hverdagen innhold.
Følg pressemeldinger fra Virke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Virke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Virke
Forventer tidenes sommerhandel24.6.2025 09:07:35 CEST | Pressemelding
Virke forventer tidenes norske sommerhandel, med en vekst på 5,3 prosent sammenlignet med 2024. En prognose hovedorganisasjonen har utarbeidet viser at nordmenn vil bruke totalt 119,5 milliarder kroner i norske butikker i løpet av juli og august. Sommerhandelen er spesielt viktig for Hardanger og Lofoten.
Kulturutsikter 2025: – Museene går for ny publikumsrekord20.6.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Nordmenn vil i 2025 ha stort behov for kulturelle opplevelser, som både skaper samhold og gir et etterlengtet pusterom i hverdagen.
Ny styreleder i Hovedorganisasjonen Virke19.6.2025 15:00:00 CEST | Pressemelding
Martina Pohjanen, Direktør for JYSK i Norge, er valgt som ny styreleder i Hovedorganisasjonen Virke.
Enighet mellom Virke og Norsk Journalistlag5.6.2025 12:31:43 CEST | Pressemelding
Virke og Norsk Journalistlag (NJ) har etter over tolv timer på overtid, kommet til enighet hos Riksmekleren om en ny tariffavtale på området for TV-underholdning.
En av fire bedrifter skal ansette sommervikarer4.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
I en fersk medlemsundersøkelse fra Virke oppgir 25 prosent av virksomhetene at de planlegger å ansette sommervikarer i 2025.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom