Hjemmekontor kan spare samfunnet 10 milliarder i året
14.2.2022 07:00:00 CET | NAF | Pressemelding

Besparelsen for samfunnet i form av mindre tidsbruk på reiser, reduserte reisekostnader og utslipp fra bilkjøring kan utgjøre 10 milliarder kroner i året dersom arbeidstakere som kan ta én hjemmekontordag i uken, gjør det.
Gjenåpning, men færre kollektivreisende
- For at dette skal slå til må arbeidsgivere legge til rette, men ikke minst må kollektivselskapene innføre billetter som åpner for for fleksibel bruk, slik at du slipper å betale full pris for et periodekort du kun benytter noen av dagene, sier Handagard.
Erfaringen fra høsten 2021 viser nemlig at selv om folk vendte tilbake til jobb, brukte de kollektivtransport i mindre grad enn før, samtidig som passeringer i bomringen økte.
- Kollektivselskapene gir i dag folk lite å velge i: Enten dyre enkeltbilletter, eller full pakke og månedskort. Nå må de snu seg rundt og gi folk flere valg, sier hun.
Krav om fleksible billetter
Hele 33 prosent i Oslo og 28 prosent i Bergen mener at et fleksibelt månedskort vil bidra til at de reiser mer kollektivt, viser en undersøkelse Kantar har gjort for NAF, hvor over 4000 personer har svart. Mer fleksible billetter er et krav fra folk i byene, og et viktig virkemiddel for å få folk tilbake til kollektivtransporten, ifølge NAF.
- Alle vil ikke lenger reise i rushen hver dag. Da må det finnes billetter som gjør at det lønner seg å velge buss, tog og bane. Alternativet blir at flere velger bilen. Da blir det mer kø og økte utslipp. Det kan til og med bety høyere bompenger, fordi politikerne vil få ned biltrafikken. Heller enn å bruke pisk for å få bilistene over på kollektiv, etterlyser vi attraktive løsninger, forklarer Handagard.
Slik er beregningen av gevinsten ved en dag hjemmekontor i uken gjort:
NAFs beregninger viser at det ikke er mange hjemmekontordagene som skal til for at det skal gi betydelige gevinster for samfunnet:
- Beregningen viser at om de som har mulighet til å ta hjemmekontor, tar én dag hjemme i uken, tilsvarer det en besparelse for samfunnet på 10 (9,94) milliarder i året. Det er tidsverdien (beregnet av Statens vegvesen, oppjustert fra 2014-tall) av redusert reisebehov, reisekostnader og verdien av reduserte CO2-utslipp (2021-tall fra Statens vegvesen) fra biltrafikk som driver besparelsene for samfunnet.
- NAF legger til grunn at vi sparer 46 arbeidsdager per person, med 2.706 000 yrkesaktive personer. For å ta høyde for bl.a. deltidsarbeidende har vi benyttet TØIs gjennomsnitt av arbeidsreiser på 1,526 pr dag og reisestrekninger på 16,1 km. Gjennomsnittlig CO2 utslipp for personbiler har NAF beregnet til 129,2 g pr km på bakgrunn av trafikkarbeidstall fra SSB.
- NAF har lagt til grunn at 23% ikke kan ha hjemmekontor, basert på en undersøkelse fra TØI.
- Effekter NAF har holdt utenfor i regnestykket:
- Vi har ikke tatt med positive helseeffekter av at noen vanligvis ville gått/syklet til jobb, som trekker i retning noe mindre gevinster.
- Vi har ikke tatt med lengre arbeidsreiser. Disse trekker i retning av høyere gevinster.
- Regnestykket tar ikke med reduserte kollektivreisekostnader for både personer og det offentlige, fremkommelighetsgevinster og redusert utslipp av nox og Pm10 fra hverken kollektivt eller personbil, noe som trekker i retning større besparelser.
- Vi har tatt med CO2 utslipp fra personbiler, men ikke reduserte CO2 utslipp fra det kollektive.
Utregningen er ment å si noe om størrelser, og må ansees å være et konservativt anslag.
Nøkkelord
Kontakter
Ingunn HandagardSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 920 66 505ingunn.handagard@naf.noBilder

Om NAF
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 64 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
NAF: – Ikke lad elbilen i tordenvær30.7.2026 13:57:54 CEST | Pressemelding
Det er sendt ut gult farevarsel for lyn over store deler av Østlandet torsdag kveld og natt til fredag. – Ikke ha elbilen koblet til ladestasjonen når det tordner, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: - Pass deg for kilometersmellen28.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
En sommer er over og med den bilturer i Norge og utlandet. - Mange går på en smell etter sommeren når de oppdager hvor mye bilen har vært brukt. Det kan få stor betydning for forsikring og leasingavtaler, advarer NAF.
NAF advarer: – Ikke ha beina på dashbordet23.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
For mange betyr sommerferien lange bilturer. Mange slapper av ved å legge beina på dashbordet. - Ikke gjør det, sier NAF.
NAF frykter ny økning i drivstoffprisene20.7.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Oljeprisene stiger igjen etter nye kamphandlinger i Midtøsten. Det skaper ny bekymring for drivstoffprisene. – Vi er urolige for at prisene stiger igjen, og at det blir en kraftig smell for bilistene når det midlertidige avgiftskuttet opphører, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
NAF: - Førerstøtte kan være farlig sovepute16.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Avanserte førerstøttesystemer er i stand til å ta over mer og mer av kjøringen. Nå advarer NAF mot å ha for høy tiltro til systemene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
