«Gyda» skaper vanskelige kjøreforhold
Ekstremværet «Gyda» skaper krevende kjøreforhold og mange stengte veier flere steder i landet.

Om noen skal ut å reise er Vegvesenets oppfordring å følge nøye med på informasjon om vær- og trafikksituasjonen
- Følg med på værmeldingene, sjekk trafikkmeldinger på vegvesen.no, lytt til radio og følg med på hva mediene rapporterer, oppfordrer Nils Audun Karbø i Statens vegvesen.
- Publikum i de berørte områdene bør vurdere ekstra nøye om de må ut å kjøre eller om de kan la bilen stå.
Vegvesenet varsler om svært vanskelige kjøreforhold, redusert framkommelighet og stengte veger. Mange ferjesamband er innstilte. Mange fjelloverganger både i Sør- og Nord-Norge er også berørt. I tillegg er skredfaren stor.
Sjekk veimeldingene
Her finner du trafikkinformasjon fra Statens vegvesen:
- Vegvesen.no/trafikk
- Samleside for «Gyda» (vegvesen.no)
- Statens vegvesens vegtrafikksentraler på Twitter
- Publikumstelefon 175
- Status for fjelloverganger (vegvesen.no)
Publikum kan også følge med på oppdaterte varsel fra varsom.no.
Ekstremvær
Ekstremværet «Gyda» er fått NVE til å sende ut varsler om flom, skred, sørpe- og jordskred på høyeste nivå. Det betyr at slike forhold ikke skjer oftere enn hvert 50. år.
Det er ventet at «Gyda» skaper store problemer for trafikken onsdag, torsdag og kanskje deler av fredag på Vestlandet, i Midt-Norge og Nord-Norge, samt deler av Innlandet.
Kontakter
Nils Audun KarbøAvdelingsdirektørStatens vegvesen Transport og samfunn
Tel:907 59 656nils.karbo@vegvesen.noÅsmund Møller JohansenKommunikasjonsrådgiverStatens vegvesen Transport og samfunn
Tel:99102237asmund-moller.johansen@vegvesen.noPressenummer til VegtrafikksentraleneVegtrafikksentralene svarer på spørsmål om situasjonen på vegnettet og hendelser i trafikken hele døgnet.
* Oslo, Viken og Innlandet: 23237860, * Nordland, Troms og Finnmark: 75113821, * Trøndelag og Møre og Romsdal: 72474588, * Vestland: 55577464, * Rogaland: 55577465 og * Agder, Vestfold og Telemark: 35572730
Bilder


Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Vil ha ekstern granskning av Tretten-kollapsen15.8.2022 14:19:07 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen og Innlandet fylke setter nå i gang en ekstern granskning av kollapsen av Tretten bru mandag.
Signert kontrakt med TT Anlegg i Kristiansand12.8.2022 13:22:13 CEST | Pressemelding
I dag ble det signert kontrakt mellom TT Anlegg AS som utførende entreprenør og Statens vegvesen som byggherre for utbedring av rv.41 Timenes-Hamresanden (Kjevikveien).
Presseinvitasjon: Svart asfalt, grønne skoger12.8.2022 10:52:39 CEST | Presseinvitasjon
Statens vegvesen setter fokus på klimautfordringer knyttet til veibygging og transport på Arendalsuka. Journalister inviteres til å delta på seminar og debatt onsdag 17. august.
Presseinvitasjon: Null trafikkdrepte – er vi villig til å gjøre det som må til?12.8.2022 10:31:16 CEST | Presseinvitasjon
Statens vegvesen setter fokus på trafikksikkerheten og kampen mot ulykkene på Arendalsuka. Journalister inviteres til å delta på seminar og debatt onsdag 17. august.
Presseinvitasjon: Slik skal kampen mot transportkriminalitet vinnes12.8.2022 09:36:51 CEST | Presseinvitasjon
Statens vegvesen setter fokus på kampen mot transportkriminalitet på Arendalsuka. Journalister inviteres til å delta på seminar og debatt torsdag 18. august.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom