Grunnprøver fra Gjerdrum blir undersøkt i NGIs lab i dag

- Vi har gjort grunnundersøkelser i området rundt skolen, i første rekke sonderinger, men i enkelte tilfeller også opptak av prøver. Torsdag ettermiddag ble de første prøvene sendt til laboratoriet til NGI i Oslo, sier prosjektleder og seniorspesialist i NGI, Bjørn Kalsnes. Han leder NGIs innsats i skredområdet på Gjerdrum, og er en av NGIs mest erfarne spesialister på skred.
Anerkjent laboratorium
NGIs laboratorium er internasjonalt anerkjent som ett av de beste laboratoriene på geofaglige vurderinger av jord- og bergprøver fra feltundersøkelser. Fredag formiddag blir de første prøvene fra Gjerdrum vurdert i NGIs lab, med spesielt fokus på om det er kvikkleire eller ikke. Avklaringen på de første prøvene er forventet å komme i løpet av dagen fredag 1. januar.
- Resultatene av undersøkelsene som gjøres i labben blir et viktig grunnlag for å beslutte om det er trygt å åpne skolen og barnehagen i Ask igjen på mandag.Resultatene vi får fra prøvetestingen tar vi med inn i våre anbefalinger til kommunen og NVE, som vil gjøre de endelige vurderingene, sier Kalsnes videre.
Kalsnes forteller at NGI fortsatt har sine eksperter på stedet i døgnkontinuerlig vakt:
- Vi fortsetter å bistå NVE, kommunen og redningsmannskap med å vurdere hvilke områder som skal evakueres og hvor i området det er trygt for redningsarbeiderne å arbeide.
NGI rapporter fra tidligere grunnundersøkelser i skredområde offentliggjøres fredag ettermiddag
Geotekniske eksperter på NGI fortsetter i dag fredag 1. januar arbeidet med å gå gjennom flere tiår med grunnundersøkelser NGI har gjort i området for å få en oversikt over vurderingene som er gjort før raset skjedde.
I samarbeid med NVE, Gjerdrum kommune og utbygger i Gjerdrum, Odd Sæther, vil NGI gjøre denne dokumentasjonen tilgjengelig på sine nettsider.
NGI forventer at dokumentasjonen vil være tilgjengelig sen ettermiddag fredag 1. januar.
Nøkkelord
Kontakter
Øydis Ulrikke CastbergKommunikasjonssjef
Tel:+47 948 03 152oydis.castberg@ngi.noBilder

Om NGI
På sikker grunn
NGI – Norges Geotekniske Institutt – er et uavhengig, internasjonalt senter for forskning og rådgivning innen ingeniørrelaterte geofag, der vi integrerer kunnskap mellom geoteknikk, geologi og geofysikk. Vår forskning gir kunnskap som styrker norsk næringsliv til å løse noen av de viktigste utfordringene vi står overfor innenfor klima, miljø, energi og naturfarer.
Gjennom årene har vi tiltrukket oss dedikerte fagfolk og internasjonale eksperter på bruk av geomaterialer som byggegrunn og byggemateriale, skredproblematikk og forurensning av grunnen. Utvikling og anvendelse av ny teknologi står helt sentralt i vår virksomhet for å finne bærekraftige løsninger og sikre at vi bygger et samfunn på sikker grunn. Vår ekspertise og løsninger er kjent og etterspurt i store deler av verden.
NGI har hovedkontor og laboratorier i Oslo, avdelingskontor i Trondheim, forskningsstasjon for snøskred på Strynefjellet, og utenlandskontorer med geoteknisk laboratorium i Houston, Texas, USA, og i Perth, Western Australia, i tillegg til samarbeidsavtaler med veletablerte selskap og institusjoner i store deler av verden.
NGI ble formelt opprettet 1. januar 1953, underlagt Norges Teknisk-Naturvitenskapelige Forskningsråd (NTNF). I 1985 ble NGI omgjort til en selvstendig stiftelse. Driftsvirksomheten (forskning og rådgivning) ble 1. januar 2024 overført til Norges Geotekniske Institutt AS, et aksjeselskap som eies 100 % av stiftelsen NGI.
Som en av hovedpartnerne støtter NGI Ingeniører Uten Grenser (IUG) økonomisk og gjennom å bidra med ingeniørkompetanse til IUGs oppdrag for norske bistandsorganisasjoner.
Følg pressemeldinger fra NGI
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NGI på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NGI
NGI tar i bruk ny helelektrisk borerigg19.3.2025 09:08:00 CET | Pressemelding
GMe100 er navnet og den er designet for å utføre alle geotekniske boremetoder, inkludert kjerneprøver av berggrunn.
NGI forlenger samarbeidet med Ingeniører uten grenser (IUG) med to år21.2.2025 10:01:36 CET | Pressemelding
– I en tid hvor det kuttes sterkt i bistandsmidler, vil næringslivets bidrag og støtte være ekstra viktig, sier Karina Wang, Direktør Mennesker, kommunikasjon og organisasjon, NGI.
NGI forlenger samarbeidet med Ingeniører uten grenser (IUG) med to år20.2.2025 12:03:07 CET | Pressemelding
– I en tid hvor det kuttes sterkt i bistandsmidler, vil næringslivets bidrag og støtte være ekstra viktig, sier NGI-direktør Karina Wang.
– Jeg håper alle som skal ut på tur denne vinteren følger disse rådene14.2.2025 13:01:56 CET | Pressemelding
Hittil denne vinteren har foreløpig ingen omkommet i snøskredulykker her til lands, men det er ikke mange uker siden fire norske liv gikk tapt i franske Val-Cenis.
NGI blir nytt medlem av Framsenteret i Tromsø18.12.2024 12:23:23 CET | Pressemelding
– Medlemskapet markerer en viktig milepæl for NGI. Det styrker vår mulighet til forskningssamarbeid innen geofarer og klimatilpasning i nordområdene, sier Dominik Lang, direktør ved Naturfare i NGI - Norges Geotekniske Institutt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom