Grasmo-Wendler ny NIH-direktør

NIH-styret vedtok ansettelsen formelt før helga, og Grasmo-Wendler har takket ja.
Unn-Hilde Grasmo-Wendler kommer fra jobben som fakultetsdirektør ved Det medisinske fakultet ved Universitetet i Oslo (UiO). Fakultetet har omtrent 500 administrativt ansatte, og hun har hatt lederjobben siden 2016, da hun rykket opp fra stillingen som assisterende fakultetsdirektør.
– Unn-Hilde er en svært god kandidat. Hun har en god fagbakgrunn og erfaring fra et stort og komplekst fakultet som er større enn NIH, men samtidig har mange fellestrekk. Hun er godt kjent med den type arbeids- og utviklingsoppgaver som institusjonen vår står foran. At hun vil være direktør hos oss, er helt strålende, sier Lars Tore Ronglan.
Han sier Grasmo-Wendler blir beskrevet som en trygg og involverende leder, en som er engasjert og målrettet, med god rolleforståelse og en bred og svært relevant ledererfaring. I tillegg til dette har hun også en vitenskapelig bakgrunn med en doktorgrad i molekylærbiologi. – Bakgrunnen hennes passer oss som hånd i hanske. Når hun også er opptatt av godt samarbeid på tvers av fag og administrasjon, vet vi at hun vil bli svært nyttig for NIH.
Grasmo-Wendler har doktorgraden sin fra Cold Sping Harbor Laboratory og Freie Universität Berlin i samarbeid med Columbia University. Hun har arbeidet som forsker i Tyskland, USA og Norge, sist som postdoktor ved Rikshospitalet frem til 2009. Etter lederutdanning (executive master i management fra Handelshøyskolen BI, Six Sigma Black Belt og et management-program i strategi, innovasjon og ledelse fra INSEAD) har hun fra 2009 arbeidet i administrasjonen ved Det medisinske fakultet ved UiO.
Som administrerende direktør ved NIH får Unn-Hilde Grasmo-Wendler det overordnede administrative ansvaret for å understøtte og styrke kjernevirksomheten ved fire faginstitutt og to forskningssentre. Det var 18 søkere til stillingen.
Grasmo-Wendler starter opp som NIH-direktør 1. august
Nøkkelord
Kontakter
Kjetil Grude FlekkøyRådgiver
Tel:+47 23 26 20 63Tel:+47 991 58 258kjetilgf@nih.noBilder

Lenker
Om Norges idrettshøgskole
Følg pressemeldinger fra Norges idrettshøgskole
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges idrettshøgskole på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges idrettshøgskole
Frukostseminar: Kva seier forskinga om trening og ernæring for eldre?17.9.2025 07:00:00 CEST | Presseinvitasjon
Korleis bør eldre over 70 år trene og ete for å bevare ei sterk helse lengst mogleg? På frukostseminaret: "Sterk helse for ein trygg alderdom", får du presentert ny forsking og praktiske anbefalingar.
Nytt NIH-senter for kvinnehelse inviterer til seminar16.9.2025 15:10:00 CEST | Presseinvitasjon
Senter for kvinnehelseforskning i idrett og fysisk aktivitet ved Norges idrettshøgskole (NIH) inviterer til dagsseminar om kvinnehelse og trygg trening. Vi hedrer også professor Kari Bø for sitt viktige arbeid innen kvinnehelse.
Frokostseminar: Trygg trening under og etter kreftbehandling16.9.2025 13:16:04 CEST | Presseinvitasjon
Forsking viser at trening og fysisk aktivitet kan gi kreftpasienter stor gevinst både under og etter kreftbehandling. Hvordan kan vi tilpasse treninga til kreftpasienter best mulig og hvordan sikrer vi at alle får tilbud om persontilpasset trening?
Warholm, Iuel og Alnes svarer på spørsmål om løpesko-utvikling17.7.2025 06:00:00 CEST | Presseinvitasjon
Karsten Warholm, Amalie Iuel og Leif Olav Alnes møter verdas leiande ekspertar og forskarar på løpesko torsdag 25.juli. Dei svarer på spørsmål og fortel om sitt engasjement for utviklinga på forskingskonferanse på NIH.
Unik studie om trening etter kreftbehandling13.5.2025 10:36:36 CEST | Pressemelding
Etter fem månader med trening opplevde kvinnene som hadde hatt brystkreft for 10-15 år sidan forbetra livskvalitet, kroppsbilde, søvn, funksjon og mindre fatigue. – Funna våre viser at trening bør bli inkludert som ein del av rehabiliteringa etter kreftbehandling, seier stipendiat Sara Hassing Johansen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom