Godt energimerke øker boligens verdi
- Den norske energimerkeordningen for bygg runder tre år 1. juli. Totalt er nær 300 000 boliger energimerket i Norge.. Vi har forventet at energimerket skal få betydning for salgs- og utleieprisene. Det er derfor interessant at en i flere europeiske land nå kan dokumentere en klar sammenheng mellom energimerke og pris, sier vassdrags- og energidirektør Per Sanderud.
Rapporten ”Energy performance certificates in buildings and their impact on transaction prices and rents in selected EU countries”, som er utarbeidet for EU-kommisjonen, viser at boliger med godt energimerke får inntil fire prosent høyere salgspris enn boliger med ett trinn dårligere energimerke. Også ved utleie slår et godt energimerke positivt ut, men utslaget er mindre enn ved salg.
- Rapporten viser at mange europeere synes det er attraktivt å bo i en bolig med et godt energimerke. I et hektisk norsk boligmarked får nok energimerket fortsatt begrenset oppmerksomhet, men vi håper at vi etter hvert kan dokumentere effekten av energimerket også her hjemme, sier Sanderud.
Studier av boliger i en rekke regioner i Østerrike, Irland, Frankrike, Belgia og Storbritannia inngår i rapporten. I alle områder, bortsett fra Storbritannia, er det funnet en klar sammenheng mellom høyere pris og ett trinn bedre energimerke. Resultatet er fremkommet ved å sammenligne salgspriser og energimerker i samme region.
Fakta om energimerkeordningen
Alle som skal selge eller leie ut bolig, må energimerke boligen og få en energiattest. Nye boliger skal alltid være energimerket. Energikarakter går fra A til G, mens oppvarmingskarakter oppgis som en farge fra rødt til grønt.
Totalt er det utstedt nær 300 000 energiattester for boliger. I 2012 ble nærmere 100 000 boliger energimerket.. Elleve prosent (33 000) av energiattestene har en av de tre beste energikarakterene (A – C). Gjennomsnittsmerket for boliger er en oransje F.
Kontaktpersoner
Seksjonssjef Birger Bergesen, tlf 901 12 838 Senioringeniør Knut Egil Bøhagen, tlf 22 95 93 57
Nøkkelord
Lenker
Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
NVE setter nytt konsesjonsvilkår for Raudfjell og Kvitfjell vindkraftverk9.5.2025 11:12:36 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har satt et nytt konsesjonsvilkår for å ivareta hensynet til reindrift ved Raudfjell og Kvitfjell vindkraftverk i Tromsø kommune. NVE setter det nye vilkåret fordi iskast utgjør en sikkerhetsrisiko for reindrifta.
Økende snøskredfare i Troms mot helgen30.4.2025 14:11:27 CEST | Pressemelding
Det er store kontraster i snøskredforholdene i landet for tiden. I Troms er det krevende forhold, mens det i Sør-Norge nesten ikke er skiføre igjen.
NVE har fastsatt utredningskrav for utenlandskablene Skagerrak 1 og 230.4.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
Statnett har meldt planer om å reinvestere de to første strømkablene til Danmark, som ble satt i drift i 1976 og 1977. NVE har nå fastsatt et utredningsprogram med krav til hvilke temaer som skal utredes, med ekstra fokus på samfunnsøkonomi.
NVE vurderer nye tiltak for å styrke sikkerheten i kraftsystemet29.4.2025 15:22:13 CEST | Pressemelding
NVE vil kartlegge den samlede reparasjonsberedskapen, vurdere endringer i organiseringen, og vurdere nye krav til fysisk sikring av kraftanlegg.
NVE avslår søknad om regulering og vannuttak i Loppa kommune29.4.2025 09:57:08 CEST | Pressemelding
Oppdrettsselskapet Glacier Salmon AS har søkt om tillatelse til regulering og vannuttak i Loppa kommune i Finnmark. Norges vassdrags- og energidirektorat avslår søknaden på grunn av negative konsekvenser for naturmangfold, landskap og reindrift i området.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom