God tilgang på norsk matkorn

Felleskjøpet Agri markedsregulator har oppdatert prognosen frå 16. august. Det er innhenta oppdaterte anslag for avling pr. dekar frå Norsk Landbruksrådgiving. Prognosane for forbruk av matkorn og fôrkorn er oppdatert med data frå Tine, Nortura og Landbruksdirektoratet.
Det er god tilgang på matkorn, og fordelinga mellom dei ulike kvalitetene av kveite er god. Ein reknar med at møllarar og bakarar vil kunne bruke opp mot 80 prosent norsk korn i mjølblandingane. Forventa overskot av matkorn vert omregulert til fôrkorn, og markedsregulator har invitert til å gje tilbod på omregulering av 20 000 tonn matkveite klasse 4.
Nøkkelord
Kontakter
Karstein BrøndboInnholdsprodusentFelleskjøpet Agri
Tel:90754114karstein.brondbo@felleskjopet.noBilder
Lenker
Om Felleskjøpet Agri
Felleskjøpet Agri konsern har en omsetning på 18,7 milliarder og 4 107 ansatte. Felleskjøpet er den viktigste leverandøren av driftsmidler og teknologi til norsk landbruk. Felleskjøpets virksomhet omfatter også eiendomsdrift, brød og bakevarer, utstyr til park og anlegg, samt fôr og utstyr til kjæledyr. Felleskjøpet er et samvirke eid av i overkant 41 tusen bønder. Felleskjøpet er markedsregulator for korn og innkjøps- og salgssamvirke for medlemmene. Felleskjøpets formål er å bidra til å styrke medlemmenes økonomi i landbruksvirksomheten på kort og lang sikt.
Følg pressemeldinger fra Felleskjøpet Agri
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Felleskjøpet Agri på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Felleskjøpet Agri
Dette er de fem superfinalistene til Landbrukets bærekraftpris23.10.2025 11:30:27 CEST | Pressemelding
Over 550 kandidater ble nominert til Landbrukets bærekraftpris 2025. Nå har juryen plukket ut fem superfinalister – bønder som på hver sin måte viser vei mot et mer bærekraftig landbruk. En av dem stikker snart av med 100 000 kroner og den gjeve prisen.
Felleskjøpets kjeledress er tilbake – med bedre passform, mer komfort og økt synlighet16.10.2025 08:12:30 CEST | Pressemelding
Etterlengtet og oppgradert: Nå er Felleskjøpets klassiske kjeledress tilbake i butikk. Den nye dressen er skreddersydd for dagens arbeidsliv.
Flere nordmenn spiser bygg – og det trengs som aldri før14.10.2025 12:14:28 CEST | Pressemelding
Årets byggavling kan bli den største som noen gang er registrert i Norge. Samtidig viser ferske tall at interessen for bygg også vokser på norske kjøkken.
Fjøsnissebrusen er reddet – norske bringebær sikrer julestemningen9.10.2025 07:13:40 CEST | Pressemelding
Felleskjøpets julebrus står likevel ikke i fare. Etter en periode med stor usikkerhet, der mangelen på norske bringebær truet årets produksjon, er brusen nå sikret.
Felleskjøpet advarer: – Egenberedskapen i landbruket er for svak7.10.2025 12:16:05 CEST | Pressemelding
Bondesamvirket leverte sist helg en rekke aggregater til bønder i akutt behov for nødstrøm. Nå advarer selskapet mot å vente med beredskapstiltak.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

