Generalsekretær Rikke Lind slutter i Redningsselskapet
26.10.2021 14:00:00 CEST | Redningsselskapet | Pressemelding

– En fantastisk seilas går mot slutten. Jeg vil takke alle ansatte og frivillige for ni givende år, sier generalsekretær Rikke Lind, etter å ha informert ansatte på et allmøte tirsdag.
Lind ble ansatt som generalsekretær i august 2012. Siden den gang har organisasjonen vært gjennom en omfattende omstilling med en tryggere kyst som resultat. Redningsselskapet er i dag større enn noensinne, med over 320 ansatte, 1300 frivillige, 120.000 medlemmer og 53 bemannede redningsskøyter.
– Da jeg startet, ble jeg tatt imot med åpne armer. Hver dag har jeg møtt ansatte, frivillige, medlemmer og andre støttespillere med et genuint engasjement og tro på arbeidet vårt. Det er med stolthet jeg tenker over alt organisasjonen har fått til - både internt i Redningsselskapet og for kystberedskapen i Norge, sier Lind.
På Redningsselskapets representantskapsmøte i september fikk organisasjonen nytt presidentskap og flere i sentralstyret nye verv for en toårsperiode. Ny president, Jon Rysst, sier Rikke Lind har vært en svært viktig og handlekraftig leder for Redningsselskapet.
– Rikke har en unik evne til å få ting til å skje. Under hennes ledelse har Redningsselskapet nådd nye høyder. Medlemstallet økt med 80 prosent, flåten er styrket med 28 nye fartøyer og bare de siste tre årene er det er hentet inn nærmere 300 millioner kroner i nye donasjoner. Det er gjennomført betydelige effektiviseringstiltak, og selskapet har i dag en solid økonomi, sier Jon Rysst, president i Redningsselskapet.
– Hun har igangsatt flere modige prosjekt, som vår nye storsatsing på drukningsforebyggende arbeid, og selskapets sjøsikkerhetssenter RS Noatun i Horten, som også blir vårt hovedkontor fra 2024. Sentralstyret er svært takknemlig for innsatsen Rikke har lagt ned alle disse årene, og ønsker henne lykke til i ny jobb, sier Rysst.
Sentralstyret i Redningsselskapet innleder nå en prosess for å finne riktig person til å ta over stafettpinnen etter Rikke Lind. Direktør prosjekter Martin Fuhr Bolstad vil fra 1. desember fungere som generalsekretær inntil ny kommer på plass.
Nøkkelord
Kontakter
Rikke LindGeneralsekretærRedningsselskapet
Tel:+47 900 34 873rikke.lind@rs.noMedievaktRedningsselskapets medievakttelefonRedningsselskapet
Tel:+47 911 07 777redaksjonen@rs.noBilder


Om Redningsselskapet
Redningsselskapet er en frivillig, humanitær organisasjon. Vår visjon er «Ingen skal drukne».
Våre 1 500 redningsmenn og -kvinner bemanner 53 redningsskøyter langs hele kysten og på de to største innsjøene. Vi er ofte de første på stedet når uhellet er ute.
Følg pressemeldinger fra Redningsselskapet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Redningsselskapet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Redningsselskapet
Silje Vaadal blir ny direktør for forebygging i Redningsselskapet14.10.2026 11:30:00 CEST | Pressemelding
Silje Vaadal er ansatt som ny direktør for forebygging i Redningsselskapet. Hun skal lede arbeidet med å videreutvikle organisasjonens forebyggende innsats og frivillighet over hele landet, og bidra til at enda flere får kunnskap og ferdigheter som forebygger drukningsulykker.
Ni personer druknet i september6.10.2026 08:20:00 CEST | Pressemelding
Ni personer mistet livet i drukningsulykker i september, viser Redningsselskapets drukningsstatistikk. Så langt i år har 66 personer druknet i Norge.
– Har ikke gitt nødvendige forutsetninger for å løse oppdragene trygt2.10.2026 10:25:00 CEST | Pressemelding
Etter ulykken i Nappstraumen i september 2025 satte Redningsselskapet ned en egen undersøkelsesgruppe (RUG). Den har nå konkludert med at interne rammer og styringssystemer har vært mangelfulle. Redningsselskapet har over tid arbeidet med å styrke disse områdene gjennom et omfattende forbedringsarbeid.
Oppfordrer båteierne til å ta grep28.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Antallet båttyverier går ned, men verdiene som stjeles øker. Nå oppfordrer Securmark båteiere til å sikre båt og motor før høstmørket setter inn.
Milliondonasjon skal styrke utdanningen av RS-mannskaper18.9.2026 10:34:08 CEST | Pressemelding
Redningsselskapet har mottatt 15 millioner kroner fra AKO Foundation over tre år til opplæring av sjøansatte ved kurssenteret Noatun. Støtten skal sikre kompetansen til mannskapene som redder liv langs norskekysten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
