Gasten ønsker velkommen til ny park
18.9.2019 11:23:23 CEST | Oslo Havn KF | Pressemelding
Gastenparken kommer utenfor Oslo Havns hovedkontor på Akershusstranda 19, også kalt Skur 38. Parken blir på omkring 2500 m2. Siden 1992 har skulpturen av den kjente kunstneren Per Palle Storm stått her alene. Nå ønsker Gasten seg mye folkeliv og ønsker velkommen til ny park. Ekstra flott er den nye treskulpturen, en bølge som barna kan klatre på.
– Vi ønsker mye folkeliv i området og er glade for å bidra med ny park. Den passer godt sammen med den nye sykkelstien og blomsterbedet like bak parken. I parken kan folk slappe av i solstolbenker, sier havnedirektør Ingvar M. Mathisen.
Minnes sjøfolk i krig
Kong Harald V avduket Orlogsgasten i september 1992. Monumentet er reist med støtte fra veteranforeningen i marinen, private bidragsytere og organisasjoner. Orlogsgasten har en viktig betydning i byen.
– Orlogsgasten hedrer alle som gjorde tjeneste i fellesflåten under dansketiden i 1510 - 1814, og i Den kongelige norske marine fra 1814 til 1945. Det er årlig blomsternedleggelse foran Gasten på veterandagen og nasjonaldagen. Utenlandske marinebesøkende har alltid en blomsterseremoni ved monumentet. Dette er en viktig tradisjon som Oslo Havn er opptatt av å videreføre, sier havnedirektør Ingvar M. Mathisen.
Orlogsgasten ser utover havna på den såkalte Normandieplassen nedenfor Akershus festning. Navnet er til minne om D-dagen da de allierte gikk i land på Normandiekysten i Frankrike 6. juni 1944. Her deltok også den norske marine. En kopi av statuen ble derfor avduket i Normandie i Frankrike i 2004.
Økt bevissthet
For mange er Orlogsgasten et særlig minne om krigsseilerne under 2. verdenskrig. Mannskapet på de norske handelsskipene regnes som Norges viktigste bidrag til de alliertes seier over Tyskland. Av 35 000 krigsseilere i handelsflåten omkom nær 4 500. Likevel fikk de ikke den anerkjennelsen de fortjente i sin samtid. Man kan si at Gastenparken er med på å øke bevisstheten rundt de glemte krigsseilerne ved å skape et uterom som omgir monumentet.
Pitstopp for kaivandrere
Den nye parken kan bli et kjærkomment stopp for de mange som går og sykler langs havnepromenaden. Her er det også satt opp et etterlengtet toalett. Prosjektleder Erlend Pehrson er opptatt av at havnepromenaden skal fungere godt som havn, samtidig som folk kan hygge seg her.
– Oslo Havn vil gjøre havnepromenaden tilgjengelig og penere for folk. Her blir det fint å spise matpakken og nyte sjøutsikten, sier Erlend Pehrson. Parken har kostet 5, 5 millioner kroner.
Nøkkelord
Kontakter
Kontakt havnedirektør Ingvar M. Mathisen mob 997 40 050
Eiendomsdirektør Åsa Nes mob 926 83 691
Bilder










Om Oslo Havn KF
Oslo havn er Norges største offentlige gods- og passasjerhavn. En vanlig uke kommer det mellom 50 og 70 skip med gods og passasjerer til havna.
Følg pressemeldinger fra Oslo Havn KF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Oslo Havn KF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Oslo Havn KF
Ekeberghallene gjenåpnet etter omfattende rehabilitering13.2.2026 06:05:41 CET | Pressemelding
Oslo Havn markerte i går gjenåpningen av Ekeberghallene – et unikt fjellanlegg i Sydhavna i hjertet av Oslo. Her har få mennesker vært.
Presseinvitasjon: Gjenåpning av Ekeberghallene9.2.2026 14:35:16 CET | Presseinvitasjon
Bli med til et sted du aldri har vært: Dypt inne i fjellet under Ekebergåsen ligger store haller de færreste kommer inn i. Nå kan du bli med når fjellhallene gjenåpnes, etter Oslo Havns rehabilitering.
Rådhuset gir Hav Eiendom klarsignal på Filipstad29.1.2026 10:47:35 CET | Pressemelding
En historisk milepæl i utviklingen av Oslos fjordby er nå nådd. Bystyret har vedtatt at Oslo Havn KF gis fullmakt til å selge kommunens tomter på Filipstad til Hav Eiendom, som er heleiet av Oslo Havn KF. Dermed legges grunnlaget for å realisere det siste store utviklingsområdet i Fjordbyen.
Oslo feirer ti år med lederskap innen urban klimastrategi22.1.2026 15:36:13 CET | Pressemelding
Oslos klimabudsjett var verdens første i sitt slag, og skal innføres i 94 byer globalt. Klimabudsjettet er omgjort fra ambisiøse klimamål til målbare resultater.
Oslo Havn belønner skip som kutter utslipp26.11.2025 10:48:44 CET | Pressemelding
Grønne valg gir lavere pris. Fra 2026 premieres miljøvennlige skip med inntil 100 % rabatt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
