Fra Netflix, Vogue og Guggenheim-museet til Operaen – fenomenet Emma Portner er tilbake med nytt verk!
27.2.2023 09:11:20 CET | Den Norske Opera & Ballett | Pressemelding

«Emma Portner er kveldens åpenbaring», skrev Le Figaro etter å ha sett duetten islands, skapt for Nasjonalballetten. Nå får et nytt verk premiere i Operaen: Some Girls Don’t Turn, hvor Portner ønsker å gjenoppdage dans – uten den tradisjonelle oppfatningen av kjønn.
– Der islands lekte med oppfatningene våre av klassisk ballett, går Some Girls Don’t Turn enda lenger, forteller Emma Portner selv. – Det føles helt riktig å være tilbake og jobbe fram dette verket med danserne her i den norske Nasjonalballetten.
Kanadiske Portner (28) har blitt et fenomen, og har skapt dans for alt fra Netflix, Apple og Guggenheim-museet til artister som Justin Bieber, Banks og Blood Orange. Når hun nå viser en ny ballett i Operaen, står 24 dansere fra Nasjonalballetten på scenen.
– Emma Portner tilfører noe helt nytt og helt nødvendig til Nasjonalballettens repertoar, sier ballettsjef Ingrid Lorentzen. – Det er en begivenhet at hun skaper nytt her i Operaen igjen – og i såpass stor skala.
Verker fra tre generasjoner koreografer
Some Girls Don’t Turn er ett av tre verker som utgjør forestillingen Portner/Kylián/Balanchine. I tillegg til Portners urpremiere, danser Nasjonalballetten to balletter signert mesterkoreografene Jiří Kylián og George Balanchine, som begge har vært definerende for kunstarten.
27’52’’ er blant Jiří Kyliáns mest karakteristiske verker. Stykket varer nøyaktig like lenge som tittelen tilsier, og handler om nettopp tid – denne enheten som ifølge Kylián «styrer våre liv når vi ikke engang vet hvordan vi skal definere den». George Balanchines Divertimento nr. 15, til musikk av Mozart, er kalt et udiskutabelt mesterverk. Når Nasjonalballetten framfører dette livlige verket for første gang, smelter Operaorkestrets musikk og dansernes bevegelser sammen til ett.
Some Girls Don’t Turn er, i likhet med Portners forrige verk skapt for Nasjonalballetten, en del av Koreografisatsingen Artemisia – et trepartssamarbeid mellom Den Norske Opera & Ballett, Norsk Tipping og Talent Norge. Satsingen har som formål å gi like, gjentatte muligheter til koreografer uavhengig av kjønn.
I ballettens verden har det vært få kvinner som har fått muligheten til å skape dans for de store scenene. Som del av turnéforestillingen Dialogues ble Portners islands vist i fem europeiske hovedsteder sammen med verker signert fem av danseverdenens største navn.
Nøkkelord
Kontakter
For mer informasjon, intervjuavtaler og anmelderbilletter, vennligst kontakt:
Oda TømteKommunikasjonsrådgiver (ballett)
Tel:+47 97148917oda.tomte@operaen.noBilder




Lenker
Om Den Norske Opera & Ballett
Den Norske Opera & Ballett er landets største musikk- og scenekunstinstitusjon, og skal presentere opera, ballett og konserter av høyeste kunstnerisk kvalitet. DNO&B består av kompaniene Nasjonalballetten og Nasjonaloperaen, foruten Operaorkestret, Operakoret, Barnekoret og Ballettskolen.
Følg pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den Norske Opera & Ballett på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Sommeråpent operahus med dans for hele familien25.6.2026 10:05:47 CEST | Pressemelding
Jo Strømgren Kompani inntar Operaen i juli og august! Med seg har de turist- og familievennlige danseforestillinger, blant annet den verdenskjente fotballdansen, til lavere billettpris.
Ny bloddryppende musikk av norske komponister i Operaen17.6.2026 08:04:50 CEST | Pressemelding
20. juni urfremføres nyskrevne arier til Operaens unge sangere. Fem av Norges mest markante samtidskomponister står bak, og på scenen møter publikum fullt orkester i ledelse av musikksjef Edward Gardner.
Oslo Pride åpner med opera15.6.2026 11:37:48 CEST | Pressemelding
Nasjonaloperaen, Oslo-filharmonien og Oslo Pride inviterer til en storslått åpning av årets pride-feiring. Sammen med fremragende solister og og landets største orkester feires skeiv kunstnerisk arv på Hovedscenen, onsdag 17. juni.
Nasjonalballetten satser stort med ny Romeo og Julie4.6.2026 07:35:24 CEST | Pressemelding
6. juni går teppet opp for Nasjonalballettens nye Romeo og Julie på Hovedscenen – en helaftens ballett i stort format fra koreografen bak Nøtteknekkeren, med kulisser og kostymer skapt i Operaens verksteder.
Geir Bergkastet fratrer som administrerende direktør i Den Norske Opera & Ballett den 1. desember 202629.5.2026 11:30:13 CEST | Pressemelding
Etter over 9 år i sjefsstolen ved Operaen i Bjørvika går Geir Bergkastet videre til jobben som Fylkeskultursjef i Innlandet fylkeskommune. Styret i Den Norske Opera & Ballett iverksetter umiddelbart arbeidet med å finne hans etterfølger.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
