Forventer at studenters psykiske helse blir tatt på alvor

Han mener den nasjonale krisen blant studenter bør gjenspeiles i årets reviderte nasjonalbudsjett.
Han viser til tall fra Studentenes helse – og trivselsundersøkelse (SHoT), som siden 2010 har gitt tydelige signaler om at studentene sliter. Nylig ble det lagt frem en ny SHoT undersøkelse (april 2021) som viser at stadig flere studenter sliter psykisk og at omfanget av selvskading og selvmordstanker er høyt blant studentene. Så mange som 15 prosent rapporter at de har selvmordstanker, hvilket er en dobling fra 2010. Andelen studenter som melder om et høyt nivå psykiske plager har økt fra nesten hver 6. student i 2010 til nesten halvparten i 2021.
- At halvparten av studentene sier de opplever psykiske plager er alarmerende. Det er vondt og skremmende å lese at en så høy andel av mine medstudenter har slitt med selvmordstanker. Hvor høye skal tallene bli, før studenters psykiske helse blir tatt på alvor og nødvendige tiltak kommer på plass, spør Hermansen.
Studentlederen krever handling nå.
- Vi må få på plass et godt tilbud til de studenten som sliter mest, samt drive forebyggende arbeid. I dag svarer over halvparten av studentene at de ofte kjenner på ensomhet. Disse må fanges opp tidlig så det ikke utvikles til alvorlige psykiske plager, sier han.
Tekna forventer et løft til studentene i revidert nasjonalbudsjett:
- Økte bevilgninger til det behandlende tilbudet til studentene. Ventetiden på samtaletilbud på campus må ned.
- Ytterligere kartlegging av studentenes psykiske helse for å undersøke i større grad hva som gjør at studentene sliter. Undersøkelser er også nødvendig for å kunne si noe om effekten av eksisterende tilbud, og justere der det er nødvendig.
- Økte midler til studentfrivilligheten for styrking av det sosiale tilbud til studentene.
Nøkkelord
Kontakter
Mona Raa RavndalKommunikasjonssjef
Tel:94 29 70 48morav@tekna.noBilder

Om Tekna – Teknisk-naturvitenskapelig forening
Tekna – Teknisk-naturvitenskapelig foreningDronning Mauds gate 15
0201 Oslo
22 94 75 00https://www.tekna.no/
En fagforening for fremtiden
Tekna er fagforeningen for 110 000 naturvitere, teknologer og studenter. Trygge arbeidsvilkår, kompetanse og læring er avgjørende for arbeidslivet. Det jobber vi for – hver eneste dag.
Følg pressemeldinger fra Tekna – Teknisk-naturvitenskapelig forening
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Tekna – Teknisk-naturvitenskapelig forening på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Tekna – Teknisk-naturvitenskapelig forening
Populær teknologikonkurranse fyller 25 år i Norge: 8200 barn bygger fremtidens løsninger i FIRST LEGO League20.10.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
Med 544 norske lag påmeldt til høstens turneringer, fortsetter FIRST LEGO League å være en viktig arena for å skape realfagsglede blant barn og unge. Gjennom praktisk erfaring med naturfaglige tema, er håpet å styrke interessen for realfag og inspirere flere til å på sikt velge en utdanning innen teknologi og vitenskap.
Tekna fornøyd med teknologisatsing15.10.2025 12:47:22 CEST | Pressemelding
Tekna jubler over satsing på forskning og teknologi i statsbudsjettet, men savner tiltak for rekruttering til realfagene.
Tekna etterlyser større grep for å redde Oslofjorden15.10.2025 10:29:04 CEST | Pressemelding
Tekna er skuffet over at regjeringen ikke tar større ansvar for å få på plass gode renseanlegg som fjerner nitrogen og fosfor fra avløpsvannet. Det haster med effektive tiltak for å rense fjorden.
Studentene skuffet over statsbudsjettet15.10.2025 10:21:05 CEST | Pressemelding
Regjeringen vil foreløpig ikke binde studiestøtten til grunnbeløpet i Folketrygden (G). Samtidig svekkes studiestøtten. Det skaper frustrasjon blant studentene i Tekna.
Én av fem nyutdannede får ikke overtid5.9.2025 12:21:01 CEST | Pressemelding
Én av fem nyutdannede teknologer har kontrakter uten rett til overtid, viser Teknas lønnsundersøkelse. – Bekymringsfullt. Overtid er noe nyutdannede normalt har krav på etter Arbeidsmiljøloven, svarer Tekna-president Elisabet Haugsbø.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom