Første smakebit fra ny plate med Black Debbath: “Age of Kørka”

“This is the dawning of the age of kørka!” (sitat refreng)
Age of kørka der altså. Forklar!
Det må være lov å si at det foregår en god skjerv med kørk der ute i verden om dagen. Det bør også være innafor å si at vi mennesker har blitt en nokså kørkete gjeng, sånn bortimot nøktern sett. Ja, såpass må man kunne tillate seg å si høyt, uten at krenke-alarmen går, eller at noen føler seg krenket på vegne av andre. Det er kørk i bøtta og det er kørk i spannet! Og fascinerende nok skiller ikke kørken på kong Salomo og Jørgen hattemaker.
I nevnte låt pirker et litt mer sinna Debbath borti fenomener som fortjener merkelappen “kørk”. Om det så er på internasjonalt plan, eller her hjemme på berget. De ramser opp og eksemplifiserer, sparker opp og sparker ned, øst og vest og i løse lufta med. Freser og fråder. De benytter seg delvis av det ramsalte britiske språk for også å nå utenfor landets grenser. Kørken er nemlig universell. Og gjennomgå får både åndse statsledere, konspiratister, fornektere, fanatikere, Maskorama, Snåsamenn og dem med urent mel i gjenbruksposen. Med seg på bjeffing har de fått Ivar Nikolaisen (Kvelertak, Good bad and the Zugly). Og det bjeffes både hurtig og hardt!
Dette er musikalsk edder og galle fra nest øverste hylle. Servert med et ørlite skråblikk og satiriske brodder. Terningkast fem.
Nøkkelord
Kontakter
Elisabeth RiksenHead of PR Strategy
Tel:92012160elisabeth.riksen@sonymusic.comKjetil FløtakerDistribution manager
Tel:+47 915 25 628kjetil.flotaker@sonymusic.comBilder



Lenker
Om Sony Music Norway
Sony Music Entertainment Norway er en del av Sony Music Entertainment Group, og er et av Norges ledende plateselskaper. Vi representerer et bredt spekter av aktive norske og internasjonale artister, samt en omfattende katalog av stor musikkhistorisk betydning, kvalitet og innflytelse.
Vi respekterer og beundrer våre artister og er stolte av å kunne støtte og tilrettelegge for deres musikk og visjoner ved å skape det rette grunnlaget for kreativitet, vekst og utvikling. Som selskap bestreber vi å gi våre ansatte et godt og stimulerende arbeidsmiljø, og vi ønsker å ha fokus på inkludering, likeverd, mangfold, mental helse og miljø.
Sony Music Entertainment Norway representerer blant annet Adele, Arif, Bargee, Bernhoft, Beyoncé, Bruce Springsteen, Calvin Harris, Christel Alsos, Chris Brown, deLillos, Foo Fighters, Harry Styles, Ina Wroldsen, Jesper Jenset, Julie Bergan, Justin Timberlake, Klossmajor, Kurt Nilsen, Kygo, Luke Combs, Madcon, Molly Sandén, Maria Mena, Matilda, Miley Cyrus, Morgan Sulele, Nora Jabri, Peder Elias, P!nk, Rat City, Rosalia, Staysman, Stig Brenner, SZA, Travis Scott, Tyler the Creator, Tyr, Victor Leksell, Zara Larsson med mange fler.
Følg pressemeldinger fra Sony Music Norway
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sony Music Norway på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sony Music Norway
Britisk nykommer og pophåp Skye Newman slipper første del av debut-EP24.10.2025 12:47:03 CEST | Pressemelding
Etter et rekordsterkt gjennombruddsår markert av over 117 millioner globale streams og to topp 20-singler i UK har Skye Newman raskt markert seg som et navn å følge med på. I dag debuterer hun med sterke og ærlige EP-en «SE9 Part 1» som gir et innblikk i livet, styrken og stemmen som har gjort henne til et pophåp å regne med.
Tyla slipper låten «Chanel»24.10.2025 11:15:18 CEST | Pressemelding
Den sørafrikanske artisten Tyla, kjent for sin unike blanding av Amapiano og moderne pop, er endelig tilbake med singelen “Chanel”. Etter å ha gjort internasjonal suksess med debutalbumet og vunnet en GRAMMY®, fortsetter Tyla å sette sitt preg på musikkverdenen. I november legger hun ut på sin første headlineturné i Asia, med konserter i Tokyo, Bangkok, Hongkong, Manila og Singapore.
Første singel fra Karoline hele året!23.10.2025 16:41:55 CEST | Pressemelding
Karoline Karlsen er låtskriver og vokalist, kjent fra det kritikerroste bandet Klossmajor. Nå debuterer hun som soloartist med prosjektet Karoline hele året, hvor hun inviterer lytteren inn i et personlig og ujålete univers fullt av varme, humor og ærlighet.
Madison Beer annonserer nytt album "locket"23.10.2025 14:45:14 CEST | Pressemelding
I dag kunngjør den to ganger GRAMMY-nominert og platinaselgende artisten Madison Beer at hennes tredje studioalbum, "locket", slippes 16. januar 2026 via Epic Records US. Albumet er skrevet og medprodusert av Beer, og inkluderer produksjonsbidrag fra hennes mangeårige samarbeidspartnere One Love, LOSTBOY og Leroy Clampitt. Låtene "bittersweet" og "yes baby", som Beer har gitt ut så langt i 2025, er en del av det kommende albumet.
Spelloppmaker slipper nytt album: «4»23.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Etter å ha satt sitt tydelige preg på norsk musikkliv de siste årene, er Spelloppmaker klare med sitt fjerde album – enkelt kalt «4». Albumet inneholder ti låter som spenner fra energiske festanthems til dypt personlige sanger om sorg, selvransakelse og livets mest sårbare øyeblikk.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
